Rozhovor s fanouškem LFC

25/10/2012 0 Od Riči

V poslední době vzpovídáme před Merseyside derby příznivce z tabora rivala, jinak tomu není ani před nadcházejícím šlágrem Premier League. Na otázky odpovídal ardno01, redaktor lfcway.com

Vraťme se na začátek trochu v čase. Je 1. června letošního roku a Brendan Rodgers se stává manažerem Liverpoolu. Co tě v tu chvíli napadlo, souhlasil si s volbou Rodgerse, případně si viděl vhodnějšího kandidáta?

Nejprve bych moc rád poděkoval všem fanouškům Evertonu za to, jak se zachovali při vzpomínání na tragédii v Hillsborough při odhalení dokumentů. Teď už k otázce. Já bych se vrátil ještě o pár dnů zpět a to do chvíle, kdy byl propuštěn Kenny Dalglish. Pro mě obrovská legenda a člověk, co by pro klub udělal první poslední. Jeho návrat byl něčím naprosto nepopsatelným. O to hůře jsem snášel jeho vyhazov. Těch kandidátů na jeho post bylo více a když při spekulacích padlo jméno Rodgerse, tak díky stylu, co praktikoval ve Swansea, se mi docela zamlouval. Nebyl jsem si zcela jistý, zda bude tou správnou osobou, ale z kandidátů byl asi nejlepší. Sice za sebou neměl žádný velký úspěch, ale říkal jsem si, že to je pořád lepší volba než Martinéz, který se s Wiganem každý rok jen zachraňuje.

Letní přestupové období dopadlo pro LFC špatně, nejeden fanoušek rivala se nad přestupovou politikou Reds posměšně ušklíbl. Čekal si podobný průběh a zkus zhodnotit odchody a příchody.

Nepočítal jsem s tím, že se zase utratí obrovské miliony. Už to zimní přestupové období ukázalo, že se v létě při výběru hráčů šláplo vedle a majitelé nebudou chtít znovu tolik investovat. Co se týká odchodů, klub se zbavil několika hráčů z Akademie, také starších hráčů jako Kuyt a Maxi, což považuji za správné kroky, konečně odešel Aquilani a škoda, že nešel i Cole. Co se týká Carrolla, já to beru jako správný krok. Stál nás sice obrovské peníze, ale prakticky nic neukázal a do Rodgersova stylu hry absolutně nezapadá. Jeho prodejem obrovsky proděláme (budeme rádi za 15 milionů), ale pokud ho Rodgers v týmu nechce, nemá cenu ho držet za každou cenu.

Když se zamyslím nad příchody, koupě Allena byl výborný tah, i hostování Sahina je super. Taky jsme získali dva nadějné mladíky, Assaidiho a Yesila. S hodnocením Boriniho si ještě počkám, navíc se teď zranil a nějakou dobu si nezahraje. Ovšem hodně mrzelo, že nevyšel příchod Dempseyho, případně někoho dalšího. Je přímo nutností konečně sehnat golového útočníka a také by se hodilo kvalitní křídlo. Takže to léto nepovažuji zase za tak velký neúspěch. Po těch letech, co LFC fandím, jsem se stal trpělivým fanouškem a vyznávám názor, že je lepší s koupí počkat, než se unáhlit a zopakovat přestup typu Carroll.

Současní majitelé Liverpoolu vyvolávají řadu otázek, sympatizuješ s Fenway Sports Group?

Na majitele se mé názory hodně mění. Po jejich příchodu, dosazení Kennyho do funkce, uvolnění peněz na přestupy a vydařeném půlroku panovalo velké nadšení. Oni na začátku prohlašovali, že budou trpěliví a jsou si vědomi toho, že se úspěchy nedostaví přes noc. Pak po sezoně a půl odvolají Kennyho a člověk najedou zapochybuje a myslí si, že jim jde jen o zisk. Ale s odstupem času se na to dívám zase trochu jinak. Taky hned na začátku řekli, že chtějí na místo manažera někoho mladého a perspektivního. Nepodařilo se jim ho najít hned, a tak i na nátlak fanoušků zvolili Kennyho, se kterým počítali jen na tu polovinu sezony. Ovšem Kennymu se mimořádně dařilo a oni se podle mě namlsali, zjistili, že by mohl úspěch brzy přijít a asi i proto tak utráceli. Jenže během sezony si dobře uvědomili, že opravdu nic nejde změnit hned, a tak se vrátili k původnímu plánu, tedy aspoň v tom doufám. Snad dostane Rodgers více času než Kenny, protože pro vybudování týmu je potřeba více jak jedna sezona.

Co se týká stadionu, rozhodnutím o přestavbě na svou stranu získají zpět velké množství fanoušků, protože odejít z Anfieldu by jim spousta fans neodpustila, patřím mezi ně.

V současnosti nalezneme v sestavě několik talentů, může s nimi Liverpool ale bojovat o přední příčky v Premier League?

S mladými hráči se to nesmí přehánět. Vloni se hodně volalo po šanci pro mladíky, ale nyní jsem více opatrnější. Přece jen Sterling má pořád 17 let a momentálně hraje každé kolo, což by ho mohlo poznamenat do budoucna. Osobně doufám, že se nám v zimě podaří získat jednoho až dva hráče, co se zařadí do sestavy, a díky tomu mladíci nebudou muset hrát každý duel. Abych přesně odpověděl na otázku, lze s nimi bojovat o nejvyšší příčky, protože hráči jako Sterling či Suso už v tak mladém věku vynikají, ovšem tým je nutno dobře doplnit, protože jen na mladé se spoléhat nedá.

Rodgers vyznává styl fotbalu tiki-taka. Jak tuto volbu hodnotíš a mohou s ní Reds uspět?

Naučil to hráče ve Swansea a na soupeře to platilo, tak nevidím důvod, proč by to nešlo v Liverpoolu. Jen to chce všechno čas. Vím, že to je otřepaná fráze, ale pro tento styl fotbalu je toho času zapotřebí opravdu hodně. Hráči jako Allen, Sahin nebo Suso jsou pro tento styl přímo zrozeni, jenže třeba Suárez jde raději do kličky než aby si pomohl narážečkou a Gerrard je zvyklý po celou svou kariéru hrát dlouhé pasy, a najednou se po něm chce, aby to změnil. Prostě si to musí sednout a časem by mohl být LFC s tímto stylem úspěšný.

Co si vlastně slibuješ od letošní sezóny a jak její průběh tipuješ, dokáže se mužstvo dostat z mdlého začátku ročníku?

Postupuje se pomalu, ale určité náznaky tam jsou. Tým nutně potřebuje zakončovatele, protože když v zápase neproměníte 5-6 dobrých golovek, nejde vyhrát. Rád bych, kdyby se nám zase zadařilo v některém z anglických pohárů či Evropské lize, ale v Premier League to bude horší. 4. místo je spíše z řady snů, očekávám umístění nejlépe na 6. příčce.

Jmenuj hráče, kteří do kádru LFC kvalitativně nepatří a měli by odejít.

Ten tým se neustále mění a navíc je za námi teprve pětina ligy, proto se tohle těžko hodnotí. Ten, komu to nešlo vloni, se může pod Rodgersem chytit. Přesto musím jmenovat Colea, který podle mě má nejlepší roky za sebou a jen zabírá místo mladším a lepším hráčům. Úvod sezony se vůbec nepodařil dvojici leváků, Enriquemu a Downingovi, takže je jen na nich, jak zabojují o svá místa. Ale vím, že dokážou hrát mnohem lépe a kvalitu mají. Mezi fans Reds je velmi kontroverzní postavou Lucas, který před svým loňským zraněním odehrál pár špičkových zápasů a najedou je některými fans LFC i přes desítky podprůměrných výkonů pasován na nejlepšího DM v lize. Ještě před loňskou sezonou bych byl za jeho odchod, nyní si rád počkám, jak bude pod Rodgersem hrát. Jinak v tom týmu nevidím nikoho, kdo by byl nějak výrazně slabý a v zápasech propadal. Je potřeba posílit a pak se uvidí, jak na tom jednotliví hráči budou.

Louis Suárez leze krkem mnoha fanouškům, nebylo by pro kredit Liverpoolu a i samotného fotbalisty lepší ho prodat někam do Španělska za solidní cenu?

Nechci se nějak vracet ke kauze s Evrou a ani se nechci moc zaplétat do té aktuální aféry se simulováním. Je jasné, že se Suárez stal obětí a novináři na něj pořádají hon, ovšem vinu nese rozhodně i sám Luis. S míčem je to geniální hráč, jenže se musí plně soustředit na fotbal a ne na to, kdy a jak má spadnout. Někdo tvrdí, že to k jeho hře patří, ale myslím si, že to jde změnit. Když vemu jako příklad Ronalda, v Manchesteru padal neustále, nyní v Realu je to u něj vidět minimálně a jen mu to prospělo. Luis by potřeboval změnit své chování v zápasech, jen tak bude lepší a bude mít klid od novinářů. Ovšem obávám se, že tuto cestu si přeju spíše jen já a Luis dřív či později odejde. Když by změnil své chování během hry, bude týmu prospěšný, v opačném případě bude skutečně lepším řešením prodej.

Hodně se šíří z tábora příznivců Reds názory, že FA neměří stejným metrem, jaký na to máš názor?

V žádném případě neměří stejným metrem. Na Luise se pořádá hon a když se vrátím třeba k tomu domácímu duelu s Manchesterem, kdy Man Utd vyhráli právě díky nasimulované penaltě, tak se vůbec nic nestalo. Jenže jak to změnit? Možná někoho napadne, že by to vyřešil odchod Suáreze, ale ono je toho více. Už jen samotné nasazování rozhodčích do zápasů Manchesteru je podivné a výroky během jejich zápasů, ale také během zápasů jejich konkurentů, jsou hodně zvláštní. Zavedení videa a dodatečné tresty pro hráče by spoustu pochybností vyřešilo, jenže tím by se možná narušil nějaký systém, o kterém je lepší nevědět.

Jak vnímáš Merseyside derby a vlastně celou rivalitu Evertonu s Liverpoolem?

Na derby se vždycky moc těším, ale s tou rivalitou to není z mé strany nijak přehnané. Na Everton se dívám úplně jinak než na Man Utd. Manchester přímo nenávidím, ale Evertonu naopak v mnoha zápasech fandím. Ve společných duelech jde hlavně o to, kdo bude mít ve městě momentálně navrch, ale víc v tom nevidím. Hra Evertonu se mi líbí a když je možnost, rád se na jejich zápasy podívám. Žádnou nenávist nebo něco podobného necítím, spíše naopak. Jak už jsem psal v první otázce, vždy se mi líbil přístup fans Evertonu k Hillsborough a za to patří velký dík.

Píšeš o určitých sympatiím k Toffees. Zdá se mi, že českoslovenští fanoušci Liverpoolu mnohdy Evertonu přejí a velmi pohrdají Manchesterem United. Naopak Evertonians sice také pohrdají ManUnited, ovšem LFC rozhodně nedrží palce a i přes nějaký respekt se radují, když se klubu z Anfieldu nedaří. Proč tomu tak podle tebe je?

Myslím si, že tohle hodně záleží na tom, kde se klub v tabulce pohybuje. Není to sice pravidlem, ale v těch posledních sezonách jsem neměl důvod přát Evertonu něco špatného. Téměř vždy skončil v lize za námi, takže mi bylo lhostejné, zda vyhraje či prohraje. A když hrál pěkný fotbal, fandil jsem mu v daném zápase. Naopak si myslím, že fans Evertonu nám docela závidí všechny ty úspěchy a navíc vždy se o nich mluví jako o těch „druhých“. Tohle by štvalo i mě a být ta situace opačná, tak bych se cítil podobně jako fans Toffees.

Nevím, zda si vzpomenu na 6 duelů, ale pokusím se vybrat z těch posledních let, to bych si ještě mohl pamatovat. Dobře se mi vybavuje duel ze začátku sezony 03/04, kdy jsme hráli v Goodisonu a vyhráli 3:0. Dvě branky dal Owen, dříve můj obrovský oblíbenec, a první branku za nás dal Harry Kewell, kterého jsem měl rovněž v oblibě. Pak si vzpomínám na duel v roce 2006 doma na Anfieldu. Tehdy dostal Gerrard ve 20. minutě červenou, ale i tak jsme neskutečně zabojovali a porazili vás 3:1. Jako třetí vyberu třeba tu loňskou domácí výhru 3:0, kdy dal Stevie hattrick.

Jmenuj z tvého pohledu tři nejoblíbenější a tři nejhorší Merseyside derby.

Nevím, zda si vzpomenu na 6 duelů, ale pokusím se vybrat z těch posledních let, to bych si ještě mohl pamatovat. Dobře se mi vybavuje duel ze začátku sezony 03/04, kdy jsme hráli v Goodisonu a vyhráli 3:0. Dvě branky dal Owen, dříve můj obrovský oblíbenec, a první branku za nás dal Harry Kewell, kterého jsem měl rovněž v oblibě. Pak si vzpomínám na duel v roce 2006 doma na Anfieldu. Tehdy dostal Gerrard ve 20. minutě červenou, ale i tak jsme neskutečně zabojovali a porazili vás 3:1. Jako třetí vyberu třeba tu loňskou domácí výhru 3:0, kdy dal Stevie hattrick.

Co se týká špatných zápasů, neuvěřitelně hrozný zápas jsme odehráli v sezoně 06/07 v Goodisonu. Prohráli jsme 3:0. Dál si vzpomínám na vypadnutí ve 4. kole FA Cupu nebo na předloňskou prohru 2:0.

Zkus porovnat aktuální sestavy Evertonu a Liverpoolu, která je lepší?

Tak dám si tu práci a vemu to postupně. Teď sice Reina nemá dobrou formu, ale jinak byl vždy oporou. Howard je podle mě velice kvalitní golman, takže v brance není výrazný rozdíl.

Stopery máme určitě lepší, pravý kraj obrany taky, ale ta levá je něco, co vám neskutečně závidím. Baines hraje skvěle a nám by se do týmu moc hodil.
Do střední zálohy máme Gerrarda, Allena a Sahina. Po papírové stránce lepší hráči, jenže zatím to není ono. Třeba Fellaini má momentálně super formu a je lepší než mnozí naši hráči. To samé Pienaar. Na levé straně si dobře rozumí s Bainesem a pro Everton je super, že se z Tottenhamu vrátil. Na křídle hraje velice dobře i Mirallas, který je určitě lepší než Downing v současné formě nebo třeba Cole.

Co se týká útoku, Jelavič by se nám momentálně docela hodil. Zatím mu to střílí skvěle.

Takže shrnutí na závěr. Papírově máme tým určitě kvalitnější, jenže na papíře se nehraje a mnoho vašich hráčů má momentálně lepší formu než ti naši. Taky o tom svědčí umístění v tabulce.

Jakého hráče Evertonu nemáš rád?

Kádr Evertonu mám v poslední době docela oblíbený, je dobře poskládaný. Ale kdybych měl říct jedno jméno, určitě Neville. Pochopitelně kvůli tomu, že hrál za Manchester. Možná ještě Heitinga. Ten kvůli tvrdé a často zákeřné hře. Jinak ve vašem týmu není nikdo, kdo by mě vytáčel podobným způsobem, jako vás musí Suárez.

Tip na výsledek zápasu?

Nerad tipuji, takže přesný výsledek nepovím, ale když si odvezeme bod, bude to pro nás při vaší současné formě slušný výsledek.