Preview: Everton – Liverpool

27/10/2012 0 Od Riči

„Everton vždycky chtěl hrát skutečný fotbal. Nenazývali nás “School of Science“ jen tak. Ti druzí, Reds… ti byli akorát banda sprostých řezníků. Měli by všichni do jednoho pracovat na jatkách. McNab, McKinlay, Wadsworths. Bože, vždyť to vidíš. Kopli by i starou paní!“ Fotbalový gentleman Dixie Dean nás právě uvedl do 219. Merseyside derby.

Do zápasu roku či aspoň podzim vstupují Toffees v roli favorita, aspoň se tak chce říci při pohledu na tabulku. Z poslední doby ale Liverpool v městských soubojích vládne, proto stavět kohokoliv na aspiranta vítěze je troufalé.

Loňskou sezóny si Evertonians vychutnávali skvělý pocit, jelikož v konečném zúčtování Premier League jim LFC koukal na záda. Je tu ovšem ALE a není vůbec malé. Ve všech tří derby utkání v ročníku 2011/12 Liverpool triumfoval, nejvíce samozřejmě zabolelo vyřazení ze semifinále FA Cup před naplněným Wembley. Zápas, který nechal vzpomenout na krásné souboje obou klubů z 80. let. Everton má svému soupeři z druhého konce Stanley Parku tedy co vracet, proto se od něj jeho fanoušci očekávají výhru.

Everton se momentálně nachází na čtvrté příčce, jenže v posledních dvou kolech jen remizoval na hřištích Wiganu a QPR, odkud mu ambice velí vozit ve většině případů plné bodové zisky. Proti QPR navíc Steven Pienaar viděl červenou kartu, proto do Merseyside derby nezasáhne. Kdo nahradí klíčovou postavu ofenzivy Davida Moyese? Mladý Gueye, neozkoušený Oviedo, zatím nepřesvědčivý Naismith, v záloze slabší Anichebe, nebo se do základní sestavy vrátí uzdravený Tony Hibbert a Seamus Coleman se vysune z obrany o post výše? Těší aspoň pravděpodobný návrat Marouaneho Fellainiho, jenž by se mohl stát oním rozdílovým hráčem.

Reds před sezónou opět vyměnil manažera, Brendana Rodgerse tudíž vyhlíží první liverpoolské derby. S novým mužem na lavičce se snaží na Anfieldu praktikovat nový styl hry, aktuálně jsou však z toho nepřesvědčivé výsledky a výkony. Z toho důvodu průběžné dvanácté místo nepřekvapuje.

Zápasová fakta

Vzájemná

  • Jde o 219. duel, Liverpool vyhrál 87x, Everton 66x a 65x se zrodila remízali> Everton vyhrál pouze jeden z jedenácti posledních ligových střetnutí proti Reds, sedmkrát prohrál
  • v éře Premier League bylo vyloučených 20 hráčů, o šest červených karet více než v druhém nejtrestanějším zápase.

Everton

  • Prohrál jeden z posledních 17 ligových kol (devět výher, šest remíz)
  • Davida Moyese čeká 23. derby, Liverpool ho zdolal ve třinácti případech a Skotovy čtyři výhry se zrodily vždy na Goodison Parku
  • zasáhl v letošním ročníku 10 břevno či tyč
  • vstřelil patnáct gólů v úvodních osmi kolech, v Premier League v této fázi soutěži produktivnější ještě nebyl.

Liverpool

  • Neprohrál tři poslední ligové zápasy, což je jeho nejdelší série v roce 2012
  • udržel čisté konto dvakrát za sebou, prvně od února
  • Rodgerse vyhlíží své první Merseyside derby, se Swansea vloni na Everton ani jednou ze dvou pokusů nevyzrál.

Týmové novinky

Marouane Fellaini nejspíše stihne uzdravit poraněné koleno, zatímco Darrona Gibsona zranění ještě do hry nepustí. Fit je také Tony Hibbert, kvůli vyloučení chybí Steven Pienaar.

Pepe Reina se vrátil do tréninkového procesu po problémech se stehenním svalem, stejně jako ohledně startu Glena Johnsona ovšem zatím stoprocentně rozhodnuto není. Dlouhodobě mimo jsou Lucas, Kelly a Borini.

Co: Everton FC – Liverpool FC, 9. kolo Premier League
Kdy: 28.10.2012 od 14:30 SEČ
Kde: Goodison Park, Liverpool
Rozhodčí: André Marriner