West Bromwich Albion – Everton 1:2

20/08/2016 0 Od BlueBlooded

Nová sada dresov úspešne pokrstená! Toffees si v žlto-modrej kombinácií odvážajú z The Hawthorns prvú tohtosezónnu výhru.

Po tri body si na ihrisko vybehla na vlas rovnaká zostava ako spred týždňa. Náš nový manažér ostal verný formácií 3-4-2-1 a prísť podporiť z hľadiska sa odhodlal Bill Kenwright. Aj cestujúci Evertonians mali lepšiu náladu, veď Romelu Lukaku sa rozhodol zotrvať v kráľovskej modrej minimálne ešte o rok dlhšie. Účasť na nabitej lavičke mu spríjemňovali nové mená v podaní Bolasieho a Williamsa. Okrem nich zahrievali aj Lennon, Cleverley, Oviedo a samozrejme Robles. Mladý Tarashaj zrejme naberá fyzickú kondíciu na PL a tak spolu s Gallowayom a Daviesom neboli nominovaní k zápasu.

Výkop zahájil hosťujúci Everton. Dlho neotálal a po rozohrávke od stopérov Barry vysunul do voľného priestoru Deulofea, ktorý si pekne nabehol a zobral loptu do vápna. Tam si ju vypýtal Barkley obkolesený obrancami a hneď z toho mohla byť penaltová situácia. Swarbrick ale ostal pokojný, defenzíva Baggies si počínala férovo. Následný center od Bainesa nenašiel adresáta. Domáci na počudovanie hrali celkom aktívne a centrované lopty často hľadali jedného z hrotovej dvojice Rondón – Berahino. Jedna taká našla svoj cieľ a spomínaný Rondón si vynikajúco poradil s Morim a aj so spracovaním, čo ihneď využil k ohrozeniu Stekelenburgovej brány. 33 ročný Holanďan však dobre vybehol a zneškodnil na roh. To sa hrala 9. minúta. Gardner sa postavil k zastávke a dobre poslal na zadnú tyč. Tam utiekol Jagielkovi McAuley a pohodlne skóroval cez Mirallasa. Kde bol brankár? Osobne by som sa spýtal rozhodcu, ale prestupový ság Berahino, by to vedel najlepšie. Faul v malom vápne, 1:0. Štandartných zlozvykov sa zrejme bude Everton zbavovať ešte dlho. Karamelky sa snažili o odpoveď a tak Barryho zakončenie z vlastnej akcie skončilo len v náručí Fostera. To bola viac-menej jediná podarená akcia. Väčšinu prvého polčasu bol klub z Liverpoolu bezzubý proti kompaktnej obrane domácich, chýbala najmä hrozba zo šírky ihriska, kde sa snažil len Baines. Celkovo si Everton vpredu nerozumel. Situácie sa riešili zložito a oproti zápasu s Tottenhamom, formácia s wing-backmi a útočným trojlístkom nefungovala pre nedostatok priestoru. Ronald Koeman tento problém identifikoval a rozhodol sa už pre prvo-polčasové striedanie. Na trávnik nemohol prísť nikto iný, ako číslo 10. Nie práve nadšeného McCarthyho, ktorý zamieril rovno do tunela, teda vystriedal Lukaku.

Po zverení taktických pokynov, sa hostia okamžite vrátili do známejšieho rozostavenia 4-2-3-1 a bolo to poznať. Mason Holgate sa udomácnil na pravej obrane a po vyvezení lopty pred 16tku bol faulovaný. Baines však svoju ľavačku nevycibril. Žltí sa však nevzdávali a svoj tlak sa snažili stupňovať. A úspešne. Akciu v nadstavenom čase započal Mirallas a zapojil do nej na jeden dotyk Barryho spolu s Barkleym, ktorý mu asistoval do behu pre klinické zakončenie futbalovej parády. Polčas 1:1.

Po príchode zo šatní sa Baggies snažili byť namotivovaní ale Stekelenburg im kazil chuť zákrokom pri šanci Fletchera z 50. minúty. Keďže sa Everton mohol spoľahnúť na oporu v bráne, mohol to skúšať na opačnej strane ihriska. Holgate sa zas dostal až do vápna po priťuknutí od Lukaka, ale tam dobre číhal Yacob. Z následného rohu trafil Deulofeu volejom pravdepodobne tyč, lopta sa vrátila k nemu ale obrancovia West Bromu sa ním nenechali oklamať. Na druhej sa strane si chcel vypýtať žltú kartu Jagielka za neskorí sklz proti Fletcherovi ale Toffees aj druhý zápas v rade hrajú nadmieru férovo. V 57. teda Gardner nepremieňa sľubný priamy kop. Šance sa striedali na obidvoch stranách, zápas nenudil. Po faule Olssona zahral Mirallas center na hľavičku Moriho a ten sa nezvykne mýliť. Tentoraz však gólové parametre vygumoval v bráne Foster na osudový roh. V 60. minúte ho zahral Deulefou a vyčkal si naň mladý Holgate, ktorý volejom do zeme predĺžil na druhú stranu. Mori sa lopty nedotkol ale Gareth Barry už neomylne áno. Hlavičku asi z metra umiestnil pod brno. Štvrtý kariérny gól hráča sezóny za minulý rok v evertonskom drese. Tony Pulis musel zareagovať. Z ihriska stiahol Gardnera s Phillipsom a nahradil ich McCleanom a mladou posilou Lekom. Koeman sa tiež činil, debut si odbil Yannick Bolasie, keď vystriedal Deulofeua. Déjà vu…

V poslednej tretine zápasu sa snažil ohroziť bránu Bainesy, krásnu strelu však vytočil príliš. Bolasieho sľubný center sprava zmaril Barkley v tutovke, ktorá mala meniť stav skóre. Debut čísla 14 pokračuje v dobrom svetle, keď po súboji strieľa nad. V 81. minúte Koeman vetrí tlak domácich, Berahina striedal Lambert, a tak na ihrisko posiela Ashleyho Williamsa za Kevina Mirallasa. Ten si odnáša vrelý potlesk a skandovanie za super výkon. Williams s číslom 5 sa radí do partie k Jagielkovi – Funes Mori sa posúva na ľavého beka a Bainesy nahradzuje odišlého Kevina na ľavej zálohe. Holgate dnes korunuje vyspelý výkon skvelým zákrokom v 16tke proti Lekovi a odvracia na roh. Everton dobre bráni, takže ani z nasledujúcich kopov od zastávky nehrozí nebezpečenstvo. Mužstvo v závere rozumne využíva loptu, zbiera sekundy a pri vidine príležitosti sa snaží skórovať. Tak tomu bolo aj pri uvoľnení Bolasieho. Ten potiahoľ na ľavej strane a prihrával medzi obrancov do obrovskej šance Lukakovi. Ten však svoju formu a nielen strelckú, bude ešte nejaký ten čas hladať. Rozhodca píska koniec po pokuse Fostera vedľa, ktorý vybehol na poslednú šancu vyrovnať z priameho kopu.

Mužom zápasu sa stal Gareth Barry ale výborných výkonov sa našlo viacej, ako sa Holgate snaží o objav sezóny. Čoby však fanúšikov malo tešiť najviac, sú schopnosti azda najväčšej letnej posily. Tej holandskej na lavičke. Prvé tri body v jej podaní sa vyprevádzali za stoja 2 777 Evertonianas hlasným „We love Everton, We Do“ …

Ohlasy po zápase:

R.Koeman – „Vždy je ťažké hrať proti West Bromwichu. Hrajú veľmi priamo, využívajú fyzických predností a po 5-10 minútach sme prehrávali o gól. Museli sme zmeniť systém a odvtedy sme viac dominovali, mali sme dobré šance a samozrejme, naše vyrovnanie pred polčasom bolo kľúčové k trom bodom. Po prvom góle sa ešte viac stiahli a už tam nebol žiadny priestor pre hru s Gerym vpredu, takže sme potrebovali hrotového útočníka. Taktiež v krídelných priestoroch sme museli byť viac dynamický. V druhom polčase sme hrali naozaj dobre, mali sme 2 obrovské šance ktoré by rozhodli zápas. Každý hráč bránil, bojovali sme o všetko a to bola dnes cesta k trom bodom.“

T. Pulis – „Inkasovať tesne pred polčasom je naozaj sklamaním. Chlapci hrali dobre a súper hoci s loptou, nepredstavoval pre nás veľkú hrozbu. V druhom polčase sme sa museli naháňať za výsledkom, v tom nie sme dobrí. Takže, celkovo sme sklamaní. Striedanie Lukaka a Bolasieho bolo rozhodujúce a myslím že Everton bude mieriť do TOP 6 tento rok. Je medzi nami veľký rozdiel. Potrebujeme posilniť ešte o 5 hráčov.“Góly: 9´ McAuley – 45´+2 Mirallas – 60´ Barry

ŽK: 26´Berahino, 59´Olsson, 90´+3 Evans

West Bromwich Albion FC: Foster, Dawson, McAuley, Olsson, Evans, Philips (65´ Leko), Fletcher, Yacob, Gardner (64´McClean), Berahino (78´Lambert), Rondon

Everton FC: Stekelenburg, Holgate, Jagielka, Funes Mori, McCarthy (38´Lukaku), Gueye, Barry, Baines, Barkley, Mirallas(76´Williams), Deulofeu(61´Bolasie)

Rozhodca: Neil Swarbrick

Počet divákov: 23 654, The Hawthorns (West Bromwich)