Everton – Crystal Palace 1:1

01/10/2016 0 Od BlueBlooded

Piatkový večer s Premier League nehral na víťaznú nôtu. Goodison Park sa musel uspokojiť so zaslúženou remízou, po frustrujúcom druhom polčase. Na Lukakov priamy kop odpovedal hlavičkou Benteke.

Do siedmeho kola si na počudovanie udržali svoje miesto v zostave Oviedo s Barkleym, zato Mirallas klesol na lavičku náhradníkov. Jeho miesto vyplnil Cleverley, nedávno chválený Koemanon samotným. Ten naordinoval rozostavenie 4-3-1-2, kde Bolasie pomáhal na hrote Lukakovi a Barkley robil spojku pre zvyšnú trojicu v zálohe. Pardew to poskladal klasicky 4-2-3-1, s rýchlo uzdraveným Bentekem na hrote.

Everton s výkopom konečne začal prvý polčas aktívnou hrou, znovu sme mohli vidieť aj minulých kolách stratený pressing. Výsledkom bolo množstvo rohov v priebehu stretnutia, avšak ani jeden nebol gólovo využitý. Palace hrozil ojedinele a nikam sa neponáhľal. Veď 11 rokov im to tu výsledkovo svedčí. Proti svojmu bývalému zamestnávateľovi sa snažil ohúriť Bolasie, čo sa mu aj darilo a po celý zápas predstavoval ako jediný konštantnú hrozbu. Prvých 25 minút modrí nepúšťali loptu od nôh a snažili sa vykombinovať zalezeného súpera. Zľava, sa svojím zlepšeným výkonom prezentoval Oviedo, dobre kombinujúc s Cleverleym a zmieneným Bolasiem. Ten v 9. minúte načechral presnú loptu do vápna, avšak Lukaku v dobrej šanci nedoskočil, bránený hosťami. O 3 minúty si Barkley zatrénoval streľbu z diaľky – z cca 30 metrov poslal pozdrav pánu Bohu do okien. Povedzme, že mal aj iné alternatívy. Zo súperovej polovice sa Everton nehodlal vysťahovať ani po štvrťhodine, Cleverley vytiahol Ovieda za obranu krásnym lobom a ten bol jasne podrazený v 16tke. Nebyť mávania muža zo zástavkou, Toffees by sa tešili pokutovému kopu. Stredu poľa, po nevydarenom Bournemouthe, opäť kraľovali Barry s Ganom a podstate vybojovali následnú udalosť. V 35. minúte sa Jagielka ocitol v prenasledovaní lopty do súperovej 16tky a Delaney sa ho hodlal zastaviť nebezpečnou hrou vysokou nohou. Kapitán Karameliek sa reflexívne kryl rukami, pričom si do lopty zaboxoval a ozval sa zvuk píšťalky. Na poslednú chvíľu vymenený Jon Moss, kvôli vírusovému ochoreniu Clattenburga, situáciu vyhodnotil v prospech Evertonu i cez vehementné protesty hostí. Loptu si postavil Lukaku po diskusií s Barkleym a keďže Mandanadom postavený múr sa ani nepohol, priamy kop umiestnil ponad, do úplne odkrytej brány Orlov. (A/N – prvý raz, čo som videl našu desiatku vykonať technické prevedenie priameho kopu) Posila v bráne z Marseille sa zmohla len na kritiku vlastných radov a Romelu sa tak mohol vrhnúť na oslavy s hlavnou postavou striedačky domácich. Gólové príležitosti sa v tomto polčase núkali ako na páse, ale často chýbala kvalitná finálna prihrávka. Najmä Coleman by si to cez reprezentačnú prestávku mohol natrénovať.

Do druhého polčasu Toffees vstúpili až príliš zrelaxovane a frustrácia na sebe nenechala dlho čakať. Ward poslal sprava dobrý center a Belgičan v službách Londýnčanov si vo výskoku poľahky poradil s Colemanom. Nasledovala pomaly padajúca hlavička na vzdialenejšiu tyč a Stekelenburg stihol len zamrznúť na čiare. 1:1. Prvá indikácia od 34 ročného brankára, že Robles by túto sezónu mohol mať aj niečo na práci. Karamelky mohli hneď kontrovať. Lukaku predĺžil z vhadzovania na Bolasieho a číslo 14 už vedelo čo s loptou. Poľahky prešprintoval Delaneyho, zasekol Warda a prihral do čistej šance Gueyemu. Senegalčan je však obdivovaný pre iné vlastnosti a nie pre klinické zakončenie. Toto premárnenie sme mohli v sekunde ľutovať, pretože o sedem minút od vyrovnávajúceho gólu mohlo byť horšie. Delaney si nabehol na to isté miesto čo Benteke, ešte aj s rovnako kvalitným centrom toho istého Warda a nebyť ofsajdového verdiktu postranného rozhodcu, skóroval by. A úprimne – možno aj mal. Stekelenburg stál opäť ako prikovaný a v postavení mimo hry sa nachádzal Tomkins. Treba povedať, že Moss nemal práve najlepší zápas – rozdal najviac žltých kariet v tomto ročníku. Everton sa snažil o obrat skóre vo svoj prospech – Bolasie strihal vedľa brány, Barryho hlavičku po rohu zneškodnil pri tyči striehnuci Puncheon. Po striedaní Mirallasa a Moriho sa v 81. dostal do šance Coleman. Po narážačke s Lukakom ale súboj v šprinte nezvládol a loptu poslal nad brvno. Striedania nevyšli ani jednému manažérovi a po 90 minútach sa teda body delili.

Bod zaslúžený. Síce zlepšený výkon v prvom polčase, ale stagnácie v útoku sa majú riešiť skôr ako v 77´ minúte. Za plus sa dá považovať po dlhej dobe výkon Cleverleyho, Oviedo sa spamätal po minulotýždňovej trágedií a Yannick pomaly pridáva konzistenciu. Prichádza druhá reprezentačná prestávka a s ňou možnosť popracovať na tom, ako sa zbaviť železnej košele.

Muž zápasu: Christian Benteke (BBC/Sky), Phil Jagielka (Everton Official)

Ohlasy po zápase:

R.Koeman – „Nakoniec, je to dobrý bod. Dobre sme bránili štandardné situácie a odvracali druhé lopty proti ťažkému súperovi. Tímoví výkon bol vynikajúci, ale chceli by sme si vytvárať viac gólových príležitostí. Mali sme dobrý štart do sezóny a momentálna pozícia v tabuľke nie je všetko. Potrebujeme sa zlepšiť, ale sme na dobrej ceste.“

A. Pardew – „Myslím si, že sme hrali veľmi dobre a ukázali sme našu kvalitu a odhodlanie, keď sme dokázali vyrovnať. Everton mal momenty v skorých častiach zápasu, kde ukázal ich kvalitu. Viedol ale my sme sa nevzdali. Šéfovali sme druhému polčasu. Som šťastný s výkonom a bodom.“

Góly: 35´ Lukaku, 50´ Benteke

ŽK: 16´ Oviedo, 26´ Puncheon, 45+1´ Tomkins, 52´ Benteke, 67´ Townsend,  68´ Barry, 78´ Gueye, 88´ Bolasie, 90+4´ Cleverly

Crystal Palace FC: Mandanda – Ward, Tomkins, Delaney, Kelly, McArthur (79´Cabaye), Ledley, Townsend (93´Chung-Yong), Puncheon, Zaha, Benteke

Everton FC: Stekelenburg – Coleman, Jagielka, Williams, Oviedo (81´Mori), Gueye, Barry, Cleverley, Barkley (77´Mirallas), Bolasie, Lukaku

Rozhodca: Jon Moss

Počet divákov: 38 758, Goodison Park (Liverpool)