Everton – Swansea 1:1

20/11/2016 0 Od BlueBlooded

Výprask od Londýnčanov nebol náhodný, Toffees nevyzreli ani na teraz už posledné welšské Labute. Nebyť obrancov, Everton gól snáď ani nedá a ani neinkasuje.

Na čo je dobrý karamel? No predsa na nervy! …Koemanovci prišli z Londýna zo stiahnutím chvostom a mali celé dva týždne na to, aby sa podobné, nazveme to výkyvy, už nestávali. Takže, aká bola odpoveď z kabíny? Za všetko hovorilo veľavravné ticho na tribúnach Starej Dámy. Ako by nestačili pravdovravné, ale trpké komentáre vlastného manažéra, ktorý začal byť obviňovaný z nepochopenia svojho hrdého zamestnávateľa, hráči svojím prístupom taktiež nepomáhajú. Aspoň do polčasu. Po tom sa na to dá aj pozerať…

Sám som bol zvedavý, ako bude manažér riešiť toľko spomínanú konkurenciu na postoch, aj kvôli prefackaniu od Conteho Chelsea, ak hráči po dobrých výkonoch nie sú motivovaný miestom v základnej zostave. Gareth Barry sa posadil na tribúnu, v rukáve totiž skrýval päť žltých kariet a nahradiť ho musel Ír, McCarthy. Veľa sa špekulovalo o možnosti nasadenia mladého Daviesa, ten si však Holanďanovu dôveru živým striedaním na Stamford Bridge nezaslúžil. Kedy inokedy by ste nasadili svoje talenty z domácej liahne, ak nie proti celku z dna tabuľky? Po skoro troch mesiacoch sa na trávniku ukázal Bainesy a nastúpil hneď od začiatku. Rovnako to bolo aj Lennonom, takže lavička opäť vyšla na Mirallasa, Deulofeua, Moriho a Holgatea s Roblesom, v spoločnosti Cleverleyho. Áno, bol tam aj Valencia, ten ktorý strieľa góly len v repre pauze, keďže v Evertone neveria, že by to dokázal aj Premier League.

Výkop mali hostia vo formácií 4-3-3 so Sigurdssonom, ako falošným hrotom a Everton samozrejme vyrukoval s rigidným 4-2-3-1. V 21. minúte si na rozbehnutého Barrowa vyšliapol Ashley Williams a okrem možného zranenia si privodil aj štandardnú situáciu v prospech súpera. Loptu si postavil známy Islanďan s 23jkou a z hranice vápna prevetral rukavice Stekelenburga, po jemnom teči múru. O päť minút neskôr McCarthy zachraňoval svoje nedbalé prihrávky centrom na Bolasieho. Ten doslova vystrelil na Lukaka, ktorý však nemal nárok v nábehu zareagovať na prudkosť lopty. Odrazená lopta od stehna putovala vysoko nad. Po polhodine hry prišla asi najväčšia tutovka. Yannick našiel Barkleyho vo vápne a rodák z Liverpoolu si excelentným spracovaním vytvoril úžasnú šancu na gól kola. Jediným dotykom si loptu sklepol pod obrancu a zvrtol ku strele nartom. Loptu však netrafil ideálne a výsledkom jeho snahy bol otrasný pokus vedľa. Aká tenká hranica delí génia od babráka, čo? Svoje zlyhanie mohol napraviť už o chvíľu, keď mu Jags ponúkol priamy kop asi z 20 metrov. Slušný pokus kryl na dva krát Fabianski. Pri Jagielkovi ešte ostaneme. V podstate hneď z predchádzajúcej udalosti nasledovala akcia Labutí, pri ktorej sa Sigurdsson dostal do vápna. Jags zbrklo vybehol po jeho lopte, čo mu nevyšlo a tak sa musel vracať do súboja odzadu. Ani to nevyšlo a prišliapnutá päta bola dostatočný dôvod na pád a hvizd pokutového kopu. Zázraky sa nedejú každý deň a Stekelenburg predsa len inkasoval. 0:1. O nápravu skóre sa pred polčasom pokúsil Bolasie, jeho vysunutie za obranu však bolo márne, keďže nenamieril presne.

Bučanie po trištvrte hodine bolo oprávnené, Karamelky hrali zle a ešte horšie sa na to pozeralo. Zato hostia, tí si ľubovali v držaní lopty a keď bolo treba, rozumne pressovali. Domácich prvých 20 minút nikam nepustili, naokolo vládlo len ticho a prihrávky na vlastnej polovici. Do druhého polčasu sa šlo bezo zmien.

Koeman priznal, že v šatni bolo hlasno a patrične sa to prejavilo aj po výmene strán. Toffees sa nasťahovali na súperovo územie a obliehanie mohlo začať. Človek by povedal, že taký tlak vyústi do tutoviek. Bohužiaľ v tomto prípade nie. Ani za pomoci striedajúcich hráčov. Týchto 45 minút sa obmedzím podrobnejšiemu opisovaniu jednotlivých udalostí zápasu a zhrniem to do pár, vlastne jediného kľúčového momentu, pretože nič nikam neviedlo. Tupé dunenie obranných valov z Walesu… A medzitým jediná vážna hrozba Islanďanovej strely z uhlu, ktorú Steky kryl. Takže, 89. minúta – Bolasie vracia vysokú loptu do vápna, obrana ju odhlavičkováva len do výšky, na čo si nabiehava Coleman a podobným padáčikovým spôsobom umiestňuje do pravého horného rohu brány. Konečne 1:1. Everton sa do konca zúfalo snažil o tri body a Swansea aspoň o jeden, keď Amat zachraňoval remízu v ľahu miesto brankára po jedovatej strele Bolasieho. Keď nadstavený čas uplynul, Goodison Park ostal chvalabohu neporazený.

Doslova otrasné budovanie si príležitostí v útočnej tretine. Centre na nikoho, do outu, rohy súperovi. Súčasný systém nikam nevedie už skoro 2 sezóny. Mužstvo sa musí začať konsolidovať a tréner prísť s niečím, čo bude fungovať. Nemôžeme len bezmocne čakať na január v nádeji, že dobré podpisy, ak vôbec nejaké, nás vytiahnu z prachbiednych výkonov, najmä útoku. Stále sme siedmy, ale len do budúceho kola a odstup sa bude zväčšovať. Nič nie je stratené. Len je čas ukázať, prečo je Koemanova funkcia potrebná.

Muž zápasu: Gylfi Sigurdsson (BBC), Ross Barkley (Sky)

Ohlasy po zápase:

R.Koeman – „Súhlasil som s fanúšikmi, keď nás o polčase vypískali. Vôbec nehrali tak ako by mali. Chýbala nám agresivita, vybojované lopty. Aspoň že v druhom polčase sme všetko zmenili a hrali tak ako sa na domáci zápas patrí.“

B. Bradley – „Chutí to ako prehra, keď pustíte neskorý gól. Ale sú tam pozitíva, takže ideme ďalej. Stále máme momenty, kedy dostatočne neodvraciame lopty a sme tí horší. Aj keď sa teraz hneváme, kráčame správnym smerom.“

Góly: 41´ Sigurdsson (pen.), 89´ Coleman

ŽK: 38´ Barrow, 40´ Jagielka, 42´ Naughton, 57´ McCarthy, 63´ Baines, 75´ Barkley, 90+2´ Mirallas

Swansea City FC: Fabianski – Naughton, Fernandez, Amat, Taylor, Fulton (87´Sung-Yong), Cork, Fer, Barrow (81´Dyer), Sigurdsson, Routledge

Everton FC: Stekelenburg – Coleman, Jagielka (83´Valencia), Williams, Baines, Gueye, McCarthy (72´Mirallas), Lennon (66´Deulofeu), Barkley, Bolasie, Lukaku

Rozhodca: Martin Atkinson

Počet divákov: 38 773, Goodison Park (Liverpool)