Liverpool – Everton 3:1

02/04/2017 0 Od BlueBlooded

Kliatba milénia na Anfielde ostáva nezlomená a Toffees, plátaný mladou krvou, platia prestupové dlhy. Neúspech je však šanca začať znova, tentokrát rozumnejšie.

Šport častokrát nie je iba o úspechu. Vo futbale, je to hlavne aj o zdieľaní. Pocitov, vášní, sklamaní a trpkých prehier. Veľa bláznov, z pohľadu tých druhých na svete, so svojimi klubmi trpí. Niektorí viac, niektorí menej. Inak to nie je ani u nás, hoci aj včera znovu dotknutá hrdosť, je napríklad v porovnaní s osudom klubov z Accringtonu, iba malichernou bodkou v slede úspešnej histórie klubu.

Možno nezažívame horory zostupu Blackpoolu, neostávame prikovaný v 4. lige ako donedávna Rochdale, alebo nebankrotujeme ako Rangers. Avšak stále nás vie čo-to potrápiť. Napríklad takých desať prehraných pohárových finále. Preto sa prosím, nám Evertonians nečudujte, ak sa vám zdáme po ďalšom Merseyside Derby „trochu rozladený“…

Ak sa Koeman niečomu vo futbale na ostrovoch priučil, tak jedine faktu, že Murphyho zákony platia hlavne na Everton. Darmo si pohárovým vypadnutím zaručíte najmenej zápasov oproti súperom nad vami, keď vám futbalové šťastie dopraje nádielku kľúčových zranení počas reprezentačnej prestávky. Holt, taká je anglická liga a vy na to musíte byť pripravený. Preto výhovorky po včerajšku neplatia. Len poľahčujúce okolnosti.

Karamelky pricestovali cez Stanley Park v zložení 5-2-1-2 a nejedného skalného, čítanie zostavy zaskočilo. V obrannej pätici s Williamsom, Jagielkom a Bainesom, sa z čista jasna zjavil mladý Pennington a spoločnosť mu na pravom wing-backu robil Holgate. Záloha bola ponechaná Gueyemu s Daviesom a Barkley robil spojku útočnej dvojici Calvert-Lewin – Lukaku. Súper, bez väčšieho susedského experimentovania, rozostavil 4-3-3 podobne, ako pri prvom stretnutí v Goodison Parku.

Výkop dostali hostia a učinil tak Barkley. Prvý polčas sa niesol v znamení až netypickej otvorenosti z oboch strán, ale kvalita prevažovala jasne v prospech domácich. Svedkami sme toho boli už v ôsmej minúte. Gana nevybojoval v sklze loptu a Sané mohol trieliť stredom, nezastavený ani Daviesom. Coutinho mu šikovne odvábil Holgatea s Penningtonom a Williams sa na zákrok Manému v tej rýchlosti už nezmohol.

Vystrelená lopta putovala popod nohy obrancov do vzdialenejšieho rohu bránky, bez Joelovho nárokovania si. 1:0. O chvíľu neskôr to skúšal Coutinho. Jeho ľahký prienik do vnútra šestnástky bol zakončený štipľavou strelou a skvelým zákrokom Roblesa. Modrým trvalo 20 minút, aby sa dopracovali ku gólovej odpovedi.

DCL vybojoval rohový kop zahraný Bainesym, ktorý usmernil Jagielka a po dotyku Williamsa, dopratal loptu do siete derby debutant Pennington, svojím prvým gólom vôbec. 1:1. Ale blažený pocit netrval dlho. O 3 minúty neskôr skúšal Coutinho znova svoju rutinu a tentokrát úspešne. 2:1. Gueye, Pennington a Robles v roli štatistov v tomto poradí a odchod do šatne viac ako očakávaný.

Ťažko povedať, prečo Koeman stavil na tak defenzívnu formáciu, práve po jeho vyjadreniach na konferencií. Jeho systém by mal v najlepšej variante niesť tvar 3-4-3, ale pri absencií zvyčajne ofenzívneho postavenia wing-backov, bola útočná fáza odrezaná. Takisto veľké bremeno na zálohu Davies-Gana spôsobilo, že sa Ross Barkley musel stiahnuť z krajnej pozície nad spomínanú dvojicu.

V obrane treba lamentovať aspoň usporiadanie. V pozične zložitom systéme sa vedľa seba našli dvaja učni a komunikácia určite postrádala. Pennington často zbytočne vybiehal a privolával si tak nechcené problémy. Nie náhodou padli všetky góly domácich z ich ľavej strany. Ale to už predbieham druhý polčas.

Ten rozohral Wijnaldum a obe mužstvá sa zišli bez zmien. Škoda pre Everton. Pretože náznaky zlepšenia boli zjavné, no obrat si pýtal väčší zásah. Lenže znova prišiel čas rivala a opäť bol pri tom Coutinho. Svojím driblingom trápne poplietol väčšinu obrancov Toffees a z lavičky čerstvý Origi jeho prihrávku vsietil cez očividne rezignujúceho Španiela v našej bráne. 3:1. Po striedaniach Koemana, bola aspoň aká taká solidita v zadných radoch konečne badateľná. Zápas to však nezachránilo.

Zásadná zmena s lavičky náhradníkov mala prísť skôr. Po zmene formácie na 4-2-3-1 sme sa častejšie dostávali k centrom, či vôbec k vápnu súpera. Najlepší hráč dnes bol pravdepodobne odpisovaný Jags, ako jediné pozitívum z obrany. Inak celkovo dominujú zmiešané pocity pri zohľadnení všetkých okolností. Jednoznačné sklamania na úkor Lukaka a Roblesa. Bodovanie na Old Trafford bude vyžadovať oveľa viac. Od všetkých, počnúc trénerom.