FC Twente – Everton 0:3

20/07/2017 0 Od BlueBlooded

Toffees pokračujú v stopercentnej príprave so zlatým pravidlom. V druhom priateľskom zápase, si opäť len krásnymi gólmi poradili s holandským súperom rozdielom triedy.

Zápas sa napokon nekonal na domácom štadióne súpera a diváci si tak museli Everton prísť pozrieť do neďalekej dedinky menom De Lutte. Tá leží vo východnej časti krajiny tejto konštitučnej monarchie, necelých dvadsať kilometrov od Enschede a asi 2 kilometre od hraníc s Nemeckom. Hralo sa na trávniku útleho Sportpark De Stockakker, čo je domov pre SV De Lutte, športový klub hrajúci Vierde Klasse. Nepýtajte sa ma, neviem čo to je. Ale považujem to za ekvivalent dolných poschodí ligového systému futbalu v Holandsku, nakoľko sa pre toto podujatie museli postaviť aspoň dočasné, milé tribúnky. Námietky? Veď nie každý deň musí hrať Everton v Afrike…

Samotné dianie na trávniku spomeniem bez zbytočného zdržiavania od gólových akcií, pretože okrem samotného faktu, že to bol priateľský zápas, sa nič výnimočné nedialo. Hra bola prvých 45 minút celkom strnulá, s pár vložkami profesorských zručností Barryho a tínedžerského talentu Lookmana. Sem tam zbytočne priostroval súboje McCarthy, ale ako túžbu oslniť Koemana, to bolo pochopiteľné. Tesne pred polčasom si to Kevin Mirallas namieril sólom z ľavej strany až do šestnástkového kruhu, odkiaľ len tieňovaný doslova vymietol pravý horný roh brány. Awesome!

Do druhého polčasu nastúpila rovnaká zostava až na Keana, ktorého nahradil Jagielka a Bainesa, toho vystriedal Connolly. Inak sa lodivod rozhodol striedať hromadne až okolo 60. minúty. Na hracej ploche sa tak vystriedali prakticky všetci, až na Roblesa, ktorý vyhliada prestup preč a Pickforda so Sandrom a Holgateom, ktorí neboli nominovaní na zápas, pravdepodobne kvôli dovolenkovej kondícií. Po striedaní to svedčalo kombinatorike Rooneyho s Klaassenom, výborne sa zapájal aj Dowell s Gueyem, avšak presadiť sa podarilo až Aaronovi Lennonovi, a to zo svojej netypickej ľavej strany. Po vybojovaní lopty si to trielil do pokutového územia a tam pomedzi nohy obrancu zakončil k vzdialenejšej žrdi. Zaslúžený a dôležitý gól. O desať minút neskôr spečatil na 3:0 Kieran Dowell. Narážačku Gueyeho si zasekol pred obrancom, posunul o pár krokov a z hranice vápna svojou povestnou ľavačkou zasadil loptu popri bezmocnom gólmanovi do ľavého dolného rohu brány.

Aj tento zápas priniesol niekoľko poznatkov. Ten najzaujímavejší zrejme bude zrejme o Bešičovi, ktorý sa začína usadzovať na pozícií stopéra, čo mu nie je vôbec cudzie. A Koeman? Ten pomaly, ale isto, spoznáva svoju najsilnejšiu zostavu a pravidlom sa stáva, že diktovať ju bude najmä zo zálohy. Ako v Tanzánií, tak aj v stredu a sobota to môže len potvrdiť.

Ohlas po zápase:

G. Barry – „Bol to pre nás ďalší dobrý tréning. Myslím, že Twente bolo asi týždeň pred nami čo sa kondície týka, v tomto dusnom počasí sme ale dobre držali loptu, čo nebolo práve ľahké. Hrali sme dobrý futbal, obzvlásť Dominic bol veľmi dobrý. Svojimi nábehmi vytváral pre nás veľa miesta. Tlačili sme ich a dominovali obom polčasom. V sobotu nás čaká ďalší dôležitý, posledný pred európou, takže by sme sa mali snažiť podať podobný výkon. Tímový duch je výborný, keďže manažér vie veľmi dobre, ako zoceliť celý tím.“

Góly: 44´ Mirallas, 73´ Lennon, 82´ Dowell

FC Twente: Brondeel – Andersen, Boere, George, Gjorgjev, Holla, Jensen, ter Avest, Thesker, Trajkovski, Vučkič

Everton FC: Stekelenburg – Kenny, Keane, Williams, Baines, Davies, Barry, McCarthy, Mirallas, Calvert-Lewin, Lookman

Náhradníci – Robles, Jagielka, Bešič, Martina, Dowell, Connolly, Schneiderlin, Klaassen, Gueye, Lennon, Rooney