Sigurdssonův přestup skutečností

16/08/2017 0 Od Riči

Sága léta je u konce. Everton se dohodl se Swansea na přestupu Gylfiho Sigurdssona, za něhož podle neoficiálních zpráv zaplatí 45 milionů liber.

Sedmadvacetiletý záložník se stal osmou letní posilou Moshiriho revoluce, smlouvu podepsal na pět let. Velšané byli zpočátku přestupového období neoblomní a za svou oporu požadovali 50 milionů liber, Evertonu se však transfer podařilo sjednat za podmínek základní částky ve výši 40 milionů liber a dalších pěti za případné bonusy, na čemž se shoduje většina britských médií.

Po pár týdnech je tak pokořen klubový rekord, status nejdražší posily pouze chvíli drželi Jordan Pickford ze Sunderlandu a Michael Keane z Burnley. Toffees za každého z nich i s bonusy mohou zaplatit až 30 milionů liber.

Sigurdsson uplynulé tři roky strávil na Liberty Stadium, v poslední sezóně nastřílel branek a zaznamenal 13 asistencí, čímž se výraznou měrou zapříčinil o zachování ligové příslušnosti Swansea. Během ročníku 2016/17 byl rovněž nejběhavějším hráčem anglické nejvyšší soutěže s 433 kilometry. Swans opouští jako nejlepší klubový střelec (34) a jako nejlepší nahrávač (29) v historii Premier League.

Koeman o Islanďana velmi stál, po podpisu prohlásil s úsměvem na tváři: „Podle mě se jedná o jednoho z top fotbalistů v Premier League. Jsem velmi šťastný, že se vedení­, zejména potom předsedovi Billu Kenwrightovi, podařilo přestup dotáhnout do úspěšného konce.

Gylfi umí zahrát na různých pozicích. Může nastoupit v záloze, dále jako tvůrce hry nebo jako falešná desítka na kraji hřiště.“

Sigurdsson se narodil v Reykjavíku. Dráhu fotbalisty odstartoval v islandských týmech Fimleikafélag Hafnarfjarðar (FH) and Breiðablik UBK. Rodný ostrov opustil coby šestnáctiletý v roce 2005, kdy se připojil k akademii Readingu. Mezi dospělými se rozkoukával na hostováních v Shrewsbury Town (League Two) a Crewe Alexandra (League One), než před sezónou 2009/10 povýšil do áčka Royals a následně svůj talent naznačil v Championshipu. V roce se stěhoval do německého Hoffenheimu, odkud po dvou a půl letech zamířil na hostování do prvoligové Swansea.

Během pěti měsíců na Britských ostrovech zaujal a ještě v nacházejícím létě ho ulovil stále ambicióznější Tottenham Hotspur. Za dva roky si ale nedokázal vybojovat trvalé místo v základní sestavě, a proto se rozhodl pro další změnu působiště. Podruhé ho vítali v jižním Walesu. Tamější příznivci se mu brzy naučili tleskat hlavně za skvělé přímé kopy, v loňské sezóně z nich vykouzlil a od svého opětovného debutu ve Swansea z nich skóroval osmkrát, nejvíce z celé ligy

„Chci pokračovat ve střílení gólů a vytváření šancí pro spoluhráče. Ronald Koeman je klíčový faktor, proč jsem přestoupil do Evertonu. Jeho vize je jasná. Vybudoval opravdu výborné mužstvo plné kvalitních hráčů, až už mladých nebo zkušených,“ nastínil plány Sigurdsson, který vybral dres s číslem 18, jenže ještě do včerejšího odchodu do West Bromu oblékal Gareth Barry.

1,86 metru vysoký špílmachr patří k tahounům islandské reprezentace, loni s ní dokráčel do čtvrtfinále mistrovství Evropy ve Francii. Na Goodison Parku by měl vydělávat okolo 100 tisíc liber týdně.