Stade Rennais – Everton 4:1

29/07/2018 0 Od BlueBlooded

Chlácholením môžeme nazvať opakované utvrdzovanie sa v tom, že v príprave na výsledkoch nezáleží. Žiadne body, žiadna tabuľka, len poctivých 90 minút. Ale čo psychická kondícia?

Ja osobne sa na sezónu 2004/5 nepamätám, ani nemôžem, poznám však fakty. Karamelky  vtedy pod vedením ryšavého Škóta prehrali všetky zápasy letnej prípravy. Ako by to nestačilo, predali Rooneyho do Manchesteru United a nahradili ho Marcusom Bentom, ktorý v kráľovskej modrej nasúkal za dva roky iba 7 gólov. Tak tomu vravím adekvátna náhrada. Uhádli by ste, ako skončil otvárací zápas sezóny? Správne, Everton veru nevyhral. Podľahol vonku „Post-Invincibles“ 1:4.

Celý tento úvod píšem preto, aby sme teda nestrácali nádej hneď na začiatku, vraj dlhej spolupráce. A to nepíšem ironicky. Lenže futbal je nevyspytateľný, rovnako ako sezóna 04/05. The Special One vtedy zobral ligový titul šmahom oligarchovej ruky a Moyes sa zahanbiť nedal tiež, konkrétne prekvapivým štvrtým miestom, s miestenkou do Ligy Majstrov. Mravné ponaučenie – súď až na konci!

Silva doprial minúty prakticky najsilnejšej možnej zostave a tá zaostávala za svojím pomenovaním. Celý zápas sa v podstate odvíjal od súbojov v zálohe, kde vznikalo a zároveň zanikalo veľmi veľa možností na zábavu prizerajúcich sa. Obidve mužstvá si nedopriali pokojnú rozohrávku, čiže pohľadný futbal to rozhodne nebol. Prvý gól padol pri úniku po vystihnutej prihrávke v útočnej tretine. Dobré vystavenie do ofsajdu však negovalo nezakročenie proti hráčovi s loptou, ktorý si tak počkal na pomoc z druhej vlny a mohol rozvinúť akciu do šírky. Nevracajúci sa hráči, plus hypnotizujúce sledovanie lopty tak viedlo k nezvratnej gólovej situácii v odkrytej bráne. Druhý gól padol po Schneiderlinovej laxnej prihrávke, vystihnutej súperom a pretavenej do úspešného zakončenia v okolí malého vápna. Čo robil Keane, respektíve nerobil, je každému jasné. Aspoň, že po akcii so Sigurdssonom znížil debutovým gólom náskok domácich Richarlison a do šatní sa mohlo odísť s prijateľným skóre.

Trojku po zmene strán uštedrila ďalšia brejková situácia po ľavej strane. Kto bol na vine? Číra rýchlosť, alebo aspoň jej absencia v zadných radoch Evertonu, kedy jediný hráč za pomoci narážačky prešprintoval troch obrancov v modrom a poľahky zakončil. Nie však posledný krát. Myslím, že slovo fraška, použité na správne pomenovanie hernej činnosti pri vlastne bráne je adekvátne. Stratená lopta v strede poľa, prečíslením oponenta podotýkam, viedla do opätovného úniku a opätovného nestíhania, ako fyzicky tak futbalovo. Stade Rennais 4 : Stekerlison 1.

Góly: 28´ Bourigeaud, 35′ Siebatcheu, 45+1′ Richarlison, 77′ Maouassa, 79′ Lea

Everton FC: Stekelenburg – Coleman, Jagielka, Keane, Baines; Schneiderlin, Sigurdsson, Gueye (75´ Davies), Sandro (75´ Mirallas), Tosun (75´ Niasse), Richarlison