Kariobangi Sharks – Everton 1:1 (4:3 pen)

07/07/2019 0 Od BlueBlooded

Toffees v riadnom hracom čase nestačili na prvého oponenta v príprave a nezdolali ho ani v penaltovom rozstrele. Žraloci z Kene tak získavajú trofej SportPesa.

Nevadí. Ak zohľadníme objektívne fakty nekompletného tímu, krátkej týždňovej prípravy, bolo to dobré zahrievacie kolo. Navyše, pripísali sme si ďalší historický míľnik. Po dvoch rokoch čo sme pokorili ako prvý tím anglickej Premier League Tanzániu, sme si rovnakým spôsobom, i keď nevíťazným, podmanili kenskú pôdu.

Na duel, hraný pri veľmi prívetivej teplote 22°C, sa domáci pripravovali celé tri týždne. A bolo to vidieť. Silnejšiu zostavu na prvý polčas zaskočili organizovanou hrou s nepríjemným pressingom v tých správnych chvíľach a často nachádzali príležitosti pri individuálnych chybách hostí.

Menovite môžem spomenúť nedbanlivého Schneiderlina, rozhorčeného Gomesa, faulujúceho Holgatea aj zaskočeného Stekelenburga. Najmä poslední dvaja menovaní stáli za prvým gólom stretnutia, ktorý dostal do varu zaplnenú africkú arénu s hŕstkou cestujúcich Evertonians. Duke Abuya prekonal ofsajdovú pascu, ktorú sa mu snažil vystaviť Mason Holgate.

Horlivo mávajúci rozhodcovi však trestuhodne nechal voľné pole pôsobnosti Afričanovi. Ten mal všetok čas na rozmyslenie si husárskeho zakončenia z rohu malého vápna, ktoré ako Holgate, tak Stekelenburg podcenili. Stav 1:0 Karamelky nabudil a svoj výkon okamžite vyhnali na prijateľnú úroveň.

Svoj výkon pozdvihol aj okartovaný Mason, ktorý odohral takmer väčšinu zápasu. Okrem viny na inkasovanom góle si ešte na začiatku takmer jeden pripísal. K zakončeniu sa dostal po štandardnej situácii, ktorú krásne zahral Lookman po faule na Connollyho, ale z dobrej pozície netrafil bránu. Keď som spomenul Ademolu, anglický krídelník si v prvej štvrťhodine zranil členok a bol nahradený Broadheadom.

Waleské ľavé krídlo bolo oživením hry a pokračovalo aj v druhom polčase. Na trávnik vybehlo osem nových tvárí a ak mám povedať pravdu, hrali lepšie a intenzívnejšie smerom dopredu, než manšaft z prvého dejstva. Vynikajúco sa predstavil ľavák Josh Bowler na pravom krídle, Dennis Adeniran v strede poľa, či Gibson na stopérovi, ktorý odohral 88 minút.

Samozrejme, že nesmiem zabudnúť na Joea Williamsa. Strelca jediného gólu Evertonu. Hrajúci na vysunutejšej pozícii, zariadil priamy kop z hranice šestnástky a následne ho aj šikovne premenil. Loptu poslal prízemnou strelou k vzdialenejšej žrdi, čím prekvapil brankára aj vyskakujúci múr. 1:1.

Zápolenie teda dospelo po deväťdesiatich minútach do nerozhodného stavu a na rad museli prísť pokutové kopy. Dve série po päť zahájil Everton a ako prvý si loptu postavil strelec gólu Williams. Jeho prízemnú strelu vľavo však brankár vychytal. Rovnako nepochodil ani súperov strelec otváracieho gólu Abuye. Lopta letela nad brvno.

Broadhead poslal brankára do opačnej strany a Lemu taktiež. Divoké oslavy nesmeli chýbať. Bowler nekompromisne premenil do stredu brány a Yidah od tyčky rovnako skóroval a oslavy si neodpustil ani on, hoci jeho penalta nemala platiť pre prerušenie pohybu pri zahrávaní. Hornby a Abege boli úspešní, nasledovalo posledné kolo.

Posledné preto, lebo Adeniranov pokus doprava dole brankár Bwire vychytal. A následne aj zahral rozhodujúcu penaltu. Na strážcu svätyne naozaj bravúrne. Jonasovi Lösslovi nedal šancu, keď v páde vymietol šibenicu na veľkú radosť domácich a vlastne aj celého štadióna. Gratulujeme Kariobangi!

Zostrih zápasu

Muž zápasu: Nathan Broadhead

Góly: 26´ Abuya, 53´ Williams

ŽK pre Everton: Holgate, Gomes

Kariobangi Sharks FC: Bwire – Nixon, Teka, Juma, Shiveka, Omoto, Lusigi, Kapaito, Abuya, Mwendwa, Ngunyi

Everton FC 1. polčas: Stekelenburg – Connolly, Holgate, Gibson, Baines – Schneiderlin, Gomes, Davies – Walcott, Niasse, Lookman (15´Broadhead)

Everton FC 2. polčas: Lössl – Astley, Holgate (72´Feeney), Gibson (88´Markelo), Robinson – Baningime, Williams, Adeniran – Bowler, Hornby, Broadhead

Počet divákov: 64 829, Kasarani Stadium (Nairobi)