Manchester United – Everton 1:1

15/12/2019 6 Od BlueBlooded

Rozprávky mávajú šťastný koniec, no Duncan Ferguson sa určite sťažovať nemôže. Väčšinu zápasu totiž pracovité Karamelky siahali na víťazstvo. Chýbalo len málo.

V súčasnosti si každý Evertonian môže dovoliť byť romantik. Má na to všetky dôvody, personálne i výsledkové. Dokedy bude táto eufória trvať, to nikto nevie. Ideme teda od zápasu k zápasu, naivne veriac v nepravdepodobnosť. Lebo hoci sa potácame v spodnej polovici tabuľky, motýle v bruchu lietajú ako o titul.

Výborne to ozrejmil transparent v sektore hostí, na ktorom bola vyobrazená mladšia podobizeň Fergusona s modrým klaunovským nosom, ako drží nad hlavou pohár FA. Momentka z roku 1995. Pod ním slovami stálo „THE SPIRIT OF EVERTON“. Pozná ho Duncan a konečne ho poznajú aj hráči.

Inak si neviem vysvetliť, ako je možné, že za tak nepriaznivých podmienok sme dokázali okradnúť červený Manchester o bod. Keďže Sigurdsson na hoteli ochorel, do zápasu sme vstúpili len s jedným jediným stredným záložníkom. Aj ten hral po štvrť hodine so žltým napomenutím. Na lavičke žiadny. Zato štyria útočníci.

V zákulisí sa koketovalo, ako to teda Big Dunc poskladá. Nominoval totiž „všetkých“ troch stopérov. Solskjær mu však na päťčlennú obranu neskočil a prezradil, že očakáva jedného z nich v strede poľa. Mal pravdu. Ferguson naozaj opäť naordinoval 4-4-2 a vedľa Toma Daviesa sa sebavedomo postavil Mason Holgate.

Nezľaknutý výzvy, prekonal prvých pár pozične nervóznych minút a zapísal sa do pamäti vynikajúcim výkonom. Je skvelé vidieť, akú kvalitu v kádri máme. Lenže vídavať to častejšie by bolo neklamným znakom zväčšujúcich sa problémov, ktorým Everton kvôli zvyšujúcej sa frekvencii zranení už túto sezónu čelí.

Útok je jediný zdravý a kombinácia Richarlisona a Calverta-Lewina na hrote prináša ovocie. Druhý menovaný sa dnes nepriamo postaral aj o gól v sieti súpera. Desať minút pred koncom prvého polčasu zahral striedajúci Baines prudký roh k bráne a de Gea nezvládol loptu vyboxovať. Tá sa odrazila od Lindelofa do brány.

0:1 aj vďaka prítomnosti DCL. Dominic si na loptu naskočil, čím sa dostal do vzdušného súboja s brankárom a znemožnil mu tak zákrok. Táto situácia sa posudzovala aj spätne. Domáci hráči nejak vehementne neprotestovali, čím len potvrdili verdikt VAR. Systém zamietol reklamácie na použitie rúk pri kontakte.

Hostia pokračovali v poctivej robote vytláčania súpera v strede ihriska a eliminovali tak riziko prečíslenia či samostatných únikov. Súper v tom totiž vyniká. Avšak sily a sústredenosť časom dochádzali a United sa podarilo vyrovnať po akcii Jamesa, ktorý dostal loptu ku Greenwoodovi a ten vsietil cez blok dvoch hráčov.

Zakrátko na to sa udiala vec, ktorá v hlavách fanúšikov Evertonu žiari ešte doteraz s obrovským otáznikom. Čo sa to deje s nádejnou letnou posilou, útočníkom Keanom? Bol totiž vystriedaný Niassom potom, čo na trávniku strávil necelých dvadsať minút. Nebol ani zranený, ani suspendovaný.

Ferguson po zápase tvrdil, že to bola čisto taktická voľba, nič osobné s Keanom, ani jeho výkonom. Keďže mu ostalo posledné striedanie, potreboval tým zabiť čas. Vyvstáva však otázka, prečo stiahnuť práve čerstvého Keana a nie napríklad ubehaného Calverta-Lewina? Odpoveď sa zrejme nedozvieme.

Nerozhodný stav napokon ostal svietiť aj po uplynutí nadstaveného času. Konštatovať sa dá vzhľadom na okolnosti vynikajúci výkon. Aj bez nahovárania si. Hráme to, na čo máme. Možno to nie je najkrajšie. Ale je tam srdce a je tam bojovnosť. Je tam Everton. Pozitívum, aké sme už dlho nezažili.

Muž zápasu: Dominic Calvert-Lewin (Sky) Tom Davies (BBC)

Góly: 36´ Lindelof (vlastný), 77´ Greenwood (James)

Žlté karty: 5´ Davies, 58´ Richarlison, 66´ Lindelof

Manchester United FC: de Gea – Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw – McTominay, Fred – James (86´ Mata), Lingard (65´ Greenwood), Rasford – Martial

Everton FC: Pickford – Coleman, Keane, Mina, Digne (25´ Baines) – Iwobi, Davies, Holgate, Bernard (70´ Kean: 89´ Niasse) – Richarlison, Calvert-Lewin

Rozhodca: Michael Oliver

Počet divákov: 63 328, Old Trafford (Manchester)