Manchester City – Everton 2:1

02/01/2020 3 Od Javor

Obhájce nedrtil, ale přesto zvládl vyhrát.

Everton tentokrát nastoupil celý černý. Musíme si začít zvykat na útočnější pozici pravého obránce Sidibého. Po úvodním minitlaku domácích přišla první šance zápasu. Měl ji Coleman, kterého pěkně našel Sigurdsson, brankář Bravo vyrazil míč nad břevno. O chvilku později vsítil branku Foden. Videorozhodčí ji ale kvůli zjevnému ofsajdu Mahréze neuznal. Další kontakt Alžířana s obranou hostů posuzovalo znovu video kvůli pokutovému kopu, ale dle něj Digne postupoval v souladu s pravidly. Zápas ubíhal podle očekávaného scénáře – domácí tlačí, jsou více na míči, hosté zahušťují střed a do šancí se snaží soupeře nepouštět. Přesto se aktivní dvojice Jesus-Mahréz dostala k nějakým střelám, ale netrefila branku. Sem tam byla v dobrém světle viděna i anglická naděje Foden. První poločas skončil hlavičkou Miny nad (pokolikáté už?) po rohu hostů. S bezbrankovým skóre byl rozhodně více spokojený Everton.

Na začátku druhé půle již diváci viděli platný gól. A nepřekvapí, že skóroval Gabriel Jesús. Přihrávku Gündogana zpracoval, zasekávačkou se zbavil Holgata a poslal míč do branky. Pickford si na míč sice výrazně sáhnul, ale jen ho vyrazil do šibenice – 1:0. A když svou hlavičku nenasměroval do branky Calvert-Lewin, tak domáci zvýšili skóre. Foden s Mahrézem dostali míč k Jesusovi, ten se sice dostal mírně z úhlu a netrefil pumlíč ideálně, ale přesto si kulatý nesmysl našel prostor mezi Pickfordem a bližší tyčí – 2:0. S vědomím dvoubrankového manka začal být Everton aktivnější, na hřiště přišli Walcott a Kean. Navíc se podařilo se po chybě brankáře Brava snížit. Jeho rozehrávku vystihl Richarlison, který skluzem dostal míč ke Keanovi, ten ho předal Walcottovi a jeho příhru usměrnil do prázdné branky pod břevno právě Richarlison – 2:1!

Pokud je někdo v dresu Manchesteru City, kdo má hodně rád hraní proti Evertonu, tak je to Jesus. Hned po snížení pořádně protáhl Pickforda svou hlavičkou, několik minut poté vystřelil povedeněji, než při své druhé brance, ale trefil tyčku. Ve zbytku zápasu už jen dostal naprosto zbytečnou žlutou Calvert-Lewin, když nesmyslně atakoval Fernandinha a pouze benevolence rozhodčího ponechala hroťáka Evertonu na hřišti. Manchester City zkrátka neměl s udržením jednobrankového náskoku problém.

Trochu škoda, že se Everton k útočení nedostal častěji. Na obou stoperských pozicích nastoupili za domácí obranní záložníci a rozhodně byly momenty, kdy bylo vidět, že obrana Man C stojí na hliněných nohou. Ale nedokázali jsme toho využít. Nyní nás čeká další těžký test v neděli v Anglickém poháru…

Branky: 51. a 58. Jesus – 71. Richarlison

Karty: 30. Mina, 69. Delph, 79. Davies, 86. Calvert-Lewin

Manchester City: Bravo – Cancelo, García, Fernandinho, B. Mendy – Gündoğan, Rodri – Mahréz (90+3. Sterling), De Bruyne, Foden (83. D. Silva) – Jesus

Everton FC: Pickford – Coleman (59. Walcott), Holgate, Mina, Digne – Sidibé, Sigurdsson (66. Kean), Delph, Davies – Richarlison, Calvert-Lewin

Rozhodčí: André Marriner

Diváci: 54 407