Čtvrtfinále WFA Cup: Everton W – Chelsea W 2:1
27/09/2020Po výhře 2:1 nad Chelsea se Everton probojoval do semifinále WFA Cup.
Slunné nedělní odpoledne přivítalo na Goodison park úřadující mistryně Chelsea na dohrávaném čtvrtfinále FA Cup 2019/20. Willie Kirk se netají snahou Evertonu si na stříbrný pohár zdobený figurami tří lvic po letech zase sáhnout. V tom mu má pomoci i sedm nově přibyvších hráček. Dle regulí jich ale do dnešního zápasu mohl nominovat pouze šest. Černý Petr tedy zůstal Emslie, která se neobjevila ani na lavičce.
První poločas
Ve druhé sekundě byla hra přerušena, zapomnělo se na pokleknutí Black Lives Matter. Opomenutí bylo napraveno a Everton mohl pokračovat v útoku směrem ke Gwladys Street. To je bohužel vše, co dobrého se dá říci o prvních třiceti minutách. Naše obrana byla dezorganizovaná a útok bezzubý. Není divu, že již v páté minutě propálila statickou obranu Cuthbert – 0:1. Za další dvě minuty MacIver svým prvním dnešním skvělým* zákrokem zabránila dalšímu gólu. Tlak na naší branku pokračoval. V minutě 8. prokázala Graham, že je nejen středopolařka, ale také defenzivní a z brankové čáry vyhlavičkovala střelu Kirby. Kdo by si v tuto chvíli vsadil na vítězství Evertonu, mohl si pravděpodobně přijít na pěkný obnos. Poté se naše hráčky vzpamatovaly a hra se stala vyrovnanou, aspoň co se týče kompaktnosti obrany. Stále jsme sice byli pod tlakem, ale útoky Chelsea troskotaly jednak na postupně procitnuvší obraně a jednak na výborné* MacIver. Z protiútoků hrozila hlavně Raso, jejíž královsky modrá mašle se jen míhala na levém křídle. Ve 40. minutě prokázala Lucy Graham, že je nejen defenzivní, ale také středopolařka, zužitkovala přihrávku od Moe Wold a hlavičkou v pádu zavěsila první evertonský gól zápasu – 1:1. Za chvíli už mohl Everton jít do vedení. Raso prošla obranou Chelsea, obešla brankářku Chelsea a jen pohotový zákrok Carter zabránil střele hbité Australanky, aby dorazila do svého cíle. Do poločasu se ještě blýskly výbornými* zákroky MacIver a Moe Wold.
Druhý poločas
Do druhé půle zápasu nastoupila Damaris Egurrola místo Simone Magill a Valèrie Gauvin nahradila Abbey-Leigh Stringer. Damaris hned prokázala, že pověst, která jí předcházela nebyla klamná a v záloze velmi zdařile blokovala střely a odebírala míče dotírajícím hráčkám Chelsea. V 62 minutě hokejovým bodyčkem sejmul rozhodčí londýnskou Samy Kerr, která se poměrně dlouho sbírala z trávníku. 63. minuta přinesla radost do evertonských řad: Raso našla přesnou přihrávkou Valèrii Gauvin, která opět v pádu hlavou zvýšila vedení na 2:1. Chelsea vystupňovala tlak, ale obrana Evertonu byla mnohem jistější než na začátku zápasu. Zejména práce Sandy MacIver v brance* a Dan Turner v obraně musela londýnské útočnice dohánět k zoufalství. Před koncem zápasu se na hřiště ještě dostala Chantelle Boye-Hlorkah, která vystřídala Nicoline Sørensen. Závěrečný závar před evertonskou brankou vyřešila kapitánka Turner rozhodným odkopem z voleje daleko mimo vápno a pak už se Everton mohl radovat s postupu do semifinále WFA Cup.
Shrnutí
Pomineme-li úvodní půlhodinu prvního poločasu, ukázal zápas to nejlepší, čím se Everton Women mohou letos pochlubit, totiž týmový výkon. Pokud by už bylo nutné někoho jmenovat, tak krom v článku zmíněných hráček je možné přidat třeba Izzy Christiansen a její neúnavnou práci v záloze a přesnou distribucí míčů. A Dan Turner ukázala, že cenu pro evertonskou hráčku měsíce září nedostala neoprávněně. Ale tak bych mohl pokračovat dál a dál. Proto se omezím už jen na konstatování, že zápas se mi líbil a s nadějí vyhlížím semifinále WFA Cup. To se odehraje ve středu 30.9 ve 20:15 středoevropského času. Everton bude v Birminghamu čelit hráčkám Birmingham City.
*Jde o subjektivní neodborné hodnocení specifické problematiky. Je tedy možné, že hodnocený výkon byl ve skutečnosti úplně jiný.
Branky: Graham 39´, Gauvin 63´ – Cuthbert 5´
Žluté karty: Christiansen
Everton (4-1-4-1): MacIver – Moe Wold, Finnigan, Sevecke, Turner – Stringer (45´ Gauvin) – Christiansen, Sørensen (79´ Boye-Hlorkah), Graham, Raso – Magill (45´ Damaris)
Chelsea (4-2-3-1): Berger – Mjelde, Bright (c), Carter (83´Charles), Andersson – Ingle (74´ Reiten), So-yun (63´ Leupolz) – Kirby, Cuthbert, Harder – Kerr (74´England)
Rozhodčí: Ben Wyatt
Poznámka: Na fotografii: Chantelle Boye-Hlorkah
(zdroj fotografie: Liverpool Echo)
Super výsledek a report. Jen škoda, že středeční semifinále se částečně kryje s mužským zápasem.
https://twitter.com/EvertonWomen/status/1310272994367897605?s=19
Nejakým zázrakom som našiel na YT zostrih – hanba nášmu klubu, že oficiálny kanál ich nezverejňuje. A vlastne ani oficiálna stránka. Dvojitá hanba!
Neviem si zvyknúť. Asi ako pri tenise – tie ženské pokriky, je mi to strašne proti srsti. Počúvať to bez divákov 90 minút, no neviem. Karamela, ako to robíš? 😀
A nebude to spíše tím, že Everton nemá práva zveřejňovat videa (respektive může až po nějakém čase)? Nebo ostatní kluby zveřejňují?
Ani v histórii žiadne nie sú. Ostatné kluby som nepozeral. Nemyslím si, že by sa na to vzťahovali nejaké špeciálne práva. Prečo by aj? Má WSL nejakú výhradnú zmluvu s TV? Neviem o tom, že by sa WSL nejak výhradne vysielala, ak sa vôbec. Možno Karamela vie o tom viac. Ale aj keby, Klub musí mať právo zverejniť zostrih vlastného tímu predsa…
Neptej se mě, ty frfláš.
Highligths k dispozic jsou. Nejen ze včerejšího čtvrtfinále, ale ze všech třech letošních zápasů. Sice jen 4 minutové ale jsou. Ano, pro mužské zápasy jsou i rozšířené na cca čtvrthodinu. Předpokládám, že to odráží nízký zájem o ženský tým ze strany fanoušků. Také například nejde si v oficiálním eshopu koupit ženský dres se jménem konkrétní hráčky (ale to není asi nic neobvyklého, před nedávnem se venkovní dresy ženské australské reprezentace nedaly koupit v dámských velikostech a střihu).
Pozitivní je, že zájem o ženský fotbal roste. Snad časem dostane i více peněz, bez nich se bohužel pořádně neposune. Jinak těch absurdit proti ženskému fotbalu je dost, loni během MS jsem moje myšlenky hodil na papír, tak kdybyste si chtěli počíst: http://www.zpravy.tiscali.cz/i-zeny-umeji-hrat-fotbal-329695.
Zápas běžel v přímém přenosu pro digitální členy na oficiálnich stránkách efc. Jak to bude se semifinále nevím. Záznam celého utkání je na https://faplayer.thefa.com/home/womens-super-league. Je třeba se tam bezplatně zaregistrovat, jinak jsou k dispozici jen highlights. Předpokládám, že tam bude i semifinále, ale to jen odhaduji.
Pokřiky hráček mě nevadí, vlastně to je asi jediné pozitivum prázdných stadionů – dá se tak trochu ušima nahlédnout do zákulisí zápasů.
Dodávám, že za tip na stránky faplayer.thefa.com děkuji Duchovi. Vypadá to, že to je asi nejlepší pro sledování ženského evertonského týmu. Pokud tedy bude hrát slušně a držet se v popředí zájmu.
Tento zápas mi nejako ušiel. Tak som ho pozeral zo záznamu a poznal som výsledok (tomu sa vždy snažím vyhnúť ako sa len dá). V 10. minúte som si myslel, že buď sa Karamela pomýlil alebo musí Chelsea dostať aspoň 3 červené karty. Tlak bol zdrvujúci. Našťastie sme preorganizovali obranu, prestali sme sa snažiť hrať fotbal a začali nakopávať na rýchliky vpredu. Keby sa Chelsea vtedy rozhodli do konca zápasu nedať nám loptu, pravdepodobne by sa im to podarilo. Hrali kombinácie na jeden dotyk ako veľkí. Ale rozhodli sa, že nás dorazia, chceli všetko rýchlo a to sa im vypomstilo.
Našťastie Hayley bola nezastaviteľná a súperky celý čas terorizovala. Druhý gól Gauvin bol nádherný. Chelsea zahodili všetko, čo sa dalo, nechali vyniknúť našu brankárku. Pomer striel musí byť hrozivý. Ale ďalej ideme my.
Ženské ani mužské pokriky mi vôbec neprekážajú. Oveľa viac, keď počujem divákov, ktorí tam vôbec nie sú.