25/10/2020 12 Od BlueBlooded

Neporaziteľná bublina spľasla. Výkon nehodný novosezónnych predsavzatí a nastolených štandardov sa bude určite adresovať. Zatiaľ však nie je dôvod na paniku.

Týždeň staré derby určite nezanechalo hlboké rany, ktoré by vyžadovali dlhé hojenie. Práve naopak. Bol to dobrý výkon, hoci nám vyradil dve opory a jednu naštrbil. Nikto ale nepredpokladal, že by sa po siedmich dňoch mohla hra Evertonu, stále lídra tabuľky Premier League, tak zmeniť.

Rozdiel v zostave, rozdiel vo výkone?

Richarlisona na ľavom krídle nahradil očakávane Iwobi a Colemana Godfrey na pravom kraji obrany. V zálohe právom dostal prednosť Sigurdsson pred Gomesom. Najväčší otáznik však panoval nad menom kolumbijského krídelníka. James trénoval len posledné dva dni a bojoval s krvným výronom od van Dijka.

Pred zápasom predsa len dostal zelenú a naše nádeje na výhru boli pochopiteľne väčšie. No od prvej minúty to nebol taký dominantný výkon, ako sme boli zvyknutí pri papierovo slabších mužstvách. Loptu sme si so súperom vďaka vlastným nepresnostiam pravidelne striedali, a treba povedať, že nebezpečnejší s ňou bol práve náprotivok. Bol priamočiarejší, agresívnejší a veľmi dobre napádal našu rozohrávku.

Odpovedať na úvodný gól sa nepodarilo

Everton si síce vytvoril šance a bol veľmi blízko otvorenia skóre, trafenie brvna sa na škodu Sigurdssona ale nepočíta. Svätí vyzerali rovnako nebezpečne a pravdepodobne hrozili viackrát než hosťujúce Karamelky. To sa im vyplatilo po polhodine hry. Čo tomu predchádzalo? Dekoncentrácia novicov v zostave.

Sigurdsson sa s Iwobim (ne)dohodol na obsadzovaní hráčov pri outovom vhadzovaní súpera. Tým vznikla prekvapivá situácia (žiadne prečíslenie) a to ťah na bránu spojený s technickou vyspelosťou a kombináciou na jeden dotyk. Prihrávka z otočky, narážačka, Keaneove jasle a bezmocný Pickford – 1:0.

O sedem minút bolo horšie a priestor na spamätanie nebol. Dvomi prihrávkami sa domáci dostali zo svojej obrannej tretiny až do útočnej. Tam mal Yerry Mina všetok čas a priestor na to, aby zastavil postup Ingsa k šestnástke. Náš stopér miesto toho váhal a ustupoval, až sa stihol vrátiť Godfrey. Centru nezabránil ani jeden z nich (snažil sa len Godfrey) a na zadnej tyči chýbali potrební ľudia (naša otrasná pozičná hra) = 2:0.

Hladujúci Calvert-Lewin a červená nehoda

Ako za starých čias sa musel cítiť Dominic, keď sa za celý zápas dostal k lopte vo vápne len dvakrát. Kreatívne suchoty sa objavili po prvý raz v tejto sezóne. Dúfajme, že posledný. Nepomohli ani striedania po polčasovej prestávke. Iwobiho vymenil Bernard a dlhotrvajúce oživenie nepriniesli ani Gordon s Delphom.

Červená karta pre Digneho následne pochovala všetky nádeje. Nebol to žiadny zákrok, ale nehoda. Francúz zdvíhal ruky ešte pred kontaktom, nakoľko vedel, že ku skríženiu nôh môže dôjsť. To, že sa mu zaseknú štuple na kopačke Walkera-Pietersa asi ťažko. Červená sa asi obháji ale stopka na tri zápasy nie.

Stretnutie sa už potom len dohrávalo. Southampton kombinoval, Everton vykrýval priestor, na hrdinstvo sa nikto nezmohol. Dúfajme, že najslabší výkon pred oboma bránami nebude mať opakovanie.

(fotozdroj: Skysports)

Zostrihy: fullmatchesandshows.com   Muž zápasu redakcie: Ward-Prowse

Góly: 27´ Ward-Prowse (Ings), 35´ Adams (Ings)

Žlté karty: 57´ Walker-Pieters, 64´ Bernard, 90+2´ Calvert-Lewin

Červené karty: 72´ Digne

Southampton FC: McCarthy – Walker-Pieters, Bednarek, Vestergaard, Bertrand – Armstrong (80´ Diallo), Ward-Prowse, Romeu, Redmond – Adams (89´ N´Lundulu), Ings

Everton FC: Pickford – Godfrey, Mina, Keane, Digne – Allan, Doucouré (58´ Gordon), Sigurdsson (58´ Delph) – James, Calvert-Lewin, Iwobi (46´ Bernard)

Rozhodca: Kevin Friend   Bez divákov