Brighton & Hove Albion – Everton 0:2

28/08/2021 0 Od BlueBlooded

Neporazený štart do sezóny pokračuje. Karamelky si pripísali prvú výhru na ihrisku súpera v novom ročníku, a vôbec prvú na novodobom štadióne Brightonu.

Kým si veľkí hráči Premier League užívajú snové leto prestupov, Everton sa stále potí pri pomyslení na Deadline day. Na mužstve však nervozitu zákulisia nevidieť. Zverenci Beníteza sú disciplinovaní, dobre zohraní a snažia sa zužitkovať nový začiatok éry, ktorí ponúka pre mnohých aj druhé šance.

Tú si užíva najmä nová posila Gray. Dnes nastúpila v základnej jedenástke, na vlas rovnakej ako v domácom dueli so Southamptonom. Formácia 4-4-2, nezhodná sú súperom s tromi stopérmi. Čajky vleteli do stretnutia so zámerom pokračovať v stopercentnom štarte, ale The Toffees boli odhodlaní vystaviť trendu stopku.

Prvý polčas

Od prvej minúty sme sa mali možnosť vidieť jasnú dominanciu na lopte zo strany domácich, ktorí miestami vyzerali byť kombinačne lepší. Ale len preto, že ich tzv. Black Watch nechal. Na stráži v čipernom bloku nedovolili Potterovej škole ľahký prechod stredom, a naopak sami využívali prázdne miesta nazvyš.

Za úvodných tridsať minút stáli za zmienku len pokusy na bránu od Townsenda, Doucourého, a z opačnej strany strela nad Maupaya. Domáci postupom času začali kopiť chyby, Everton ich však vehementne netrestal. Radšej si počkal na vlastné pričinenie. Pár minút pred prestávkou zachytil Coleman prihrávku súpera, dal Townsendovi, ktorí prenechal Allanovi v strede. Brazílčan už totiž videl nábeh Graya z ľava a tak neváhal zrýchliť akciu. Demarai po prebratí upaľoval k bráne, a vo vápne zvolil jednu krížnu ľavačkou. 1:0

Druhý polčas

Po návrate zo šatní sme skoro inkasovali po nebezpečnom priamom kope. Groß asi zo 17 metrov pálil do stredu brány, úspešne sa mu v múre uhol Richarlison, a Pickford len tak tak, že strelu videl a nohami zrazil k zemi a spacifikoval. Zakrátko na to bol opäť v akcii Allan, keď obdivuhodným spôsobom našiel medzeru, ktorou ponúkol Colemanovi cestičku do šestnástky, kde ho zozadu fauloval striedajúci Veltman, hrajúci už v štvorčlennej obrane.

Jednoznačný pokutový kop. A ako to už v Evertone býva, exekútor je vopred určený, čiže Dominic Calvert-Lewin s veľavravným číslom 9 na svojom drese. Preto však nemal pochopenie Richarlison, uzurpujúc si vlastnícke práva na značkovú loptu. Dohovárali mu viacerí, vrátane kapitána Colemana, až mu Townsend guľatý nezmysel z pod pazuchy vypichol. Dominic tak mohol exekvovať, a to svojským spôsobom s minimálnym rozbehom. 2:0

Zvyšnú polhodinu mali hostia zápas pod absolútnou kontrolou. Škoda nepremenených brejkových situácii, hlavne Doucourého a Richarlisona. Druhý menovaný opäť vyzeral, že ho štve celý svet, čo si po odpískaní konca odniesla nemenovaná fľaša s vodou. Mračiť sa tiež môžeme na zranenie Calverta-Lewina, ktorého musel striedať Iwobi, keďže iných útočníkov momentálne k dispozícii nemáme. Volal už niekto Salomónovi?

Rafael Benítez:

„Od začiatku ukazoval tím dobrého ducha, túžbu a organizáciu. Potom sme si snažili splniť povinnosť v prospech tímu. Vyhrali sme, udržali čisté konto, takže je tu veľa pozitív. V prvom polčase sme mali tri alebo štyri šance zahrať lepšie protiútoky, ale pokazili sme poslednú prihrávku alebo pohyb. V druhom polčase to bolo lepšie, potrebovali sme si byť istí, že sme silní v obrane a dokážeme hrať rýchle protiútoky. Chceli sme byť kompaktní a zastaviť prihrávky Brightonu cez stred poľa a nájsť priestor na krajoch ihriska alebo za obranou. Allan bol skvelý a Doucouré tiež. Stopéri a dvaja strední záložníci boli pre nás kľúčovými hráčmi, pretože nám umožnili získať loptu a protiútočiť.“