Zhodnotenie sezóny 2021/22

27/06/2022 2 Od BlueBlooded

Panika v Goodison Parku pri hrozbe zostupu je ešte čerstvo v pamäti, takže je ten správny čas na rekapituláciu všetkého, čoho boli svedkami aj Javor, Petr a Tom.

Otázky kolegom fanúšikom, ktorým vrelo ďakujeme za ochotu, kládol kolega z redakcie Fip a moja maličkosť BlueBlooded. V prípade Toma, odpovede predkladáme z angličtiny. Avšak ešte predtým, než sa dostaneme o otázkam a odpovediam, zrekapitulujme si najskôr dejiny. Karamelky po nečakanom odchode Ancelottiho vtupovali do tejto sezóny pod novým všeobecne nepopulárnym ex-manažérom LFC Benítezom. Po sľubnom štarte prišiel strmý pád a vyhadzov. Jeho miesto zaujal Frank Lampard, ktorý klub v Premier League tesne zachránil. VAROVANIE: Nasleduje extrémne dlhé čítanie!

Nedá se jinak, ale začneme zostra. Everton prožil vloni turbulentní léto s řadou nepříjemných událostí. Začalo to již v červnu, kdy se rozloučil mýtický polobůh Ancelotti a jako jeho náhrada byl vybrán přisluhovač pekel, temný lord R.B.Maudes. Zkuste si prosím vzpomenout na své pocity a můžete přidat i pár racionálních postřehů.

Javor: Sugestivní otázka, tohle by ti u soudu neprošlo. Mé pocity? Jsem si jist, že jsem byl jedním z mála, který byl ochoten dát mu šanci a nenadával na něj. Ostatně, taky jsem psal jeho profil a neměl jsem problém udržet neutrální tón. Před podepsáním Evertonu kdovíjaké úspěchy neměl, naposledy úspěšně trénoval Neapol… Řekněme, že jsem jeho volbu považoval za průměrnou.

Petr: Ve mě se ty pocity dost míchaly už od začátku. Poprvé když jsem uslyšel spekulace o jeho příchodu, myslel jsem, že jde o nepovedený vtip a že to snad vedení nemůže myslet vážně. Jenže pak mi došlo, že posledních x let se naše nákupy a smlouvy řídí vším jiným než logikou. Pak už jsem se s tím nějak smířil a řekl jsem si – ukaž co umíš, když už jseš tady…Byl jsem přesvědčen o tom, že víc než cokoliv jiného by nám mohla uškodit další změna trenéra po jeho případném vyhazovu. Teď so samozřejmě vidím jako chybu a jsem rád, že uvolnil místo Lampardovi.

Tom: Vo všeobecnosti som nemal problém s tým, že sa Rafa stal manažérom, aj keď presne ako som si myslel, ak nebudú dobré výkony, veci sa rýchlo zvrtnú k zlému, a to sa aj stalo. Ku koncu už musel odísť. Tie okolnosti sa zmenili na frašku, kvôli ktorej náš klub vyzeral ako vtip. Zmätok v tom, kto príde, v prestupe Digneho a celkový zápach z klubu. Povedal by som, že veľa ľudí má slabosť pre Everton kvôli ich dlhovekosti v lige, tradícii a jednému z posledných skutočne staromódnych štadiónov v Premier League. Avšak cítil som, že veľa neutrálnych ľudí chcelo, aby sme zostúpili. Prejavilo sa to na ihrisku, ale v podstate to boli sračky, ktoré sa diali v zákulisí vedenia klubu ako celku. Trosky je slovo, ktoré to zhrňuje (bez použitia horších alebo nepublikovateľných slov).

Odchod Ancelottiho bola hanba. Vyzerali sme, že by sme to s ním mohli niekam dotiahnuť, no stále bolo potrebné urobiť veľa vylepšení (spomeňme si, koľko domácich zápasov sme prehrali), takže som sa veľmi nádejal do budúcna. Ale keď sa ozve Real, ťažko mu môžete vyčítať, že odišiel.

Jedním z důvodů této neblahé volby byla patrně ochota pracovat s nízkým rozpočtem. Za nové hráče se tedy neutrácelo (připomínám Gray, Townsend, Begović, Rondón, Lonergan za celkem 2M eur). Také se šetřilo, odešel Bernard a byl odejit i hvězdný James Rodriguez. Současně zásahem vyšší moci zmizel Gylfi Sigurdsson. Jak Everton vzhledem k okolnostem nakupoval a nechyběla následně týmu kreativita?

Javor: Nákupy klubu hodnotím na dvojku, z téhle pětice nevyšel vlastně jen Rondón. Kreativita samozřejmě chyběla, ono to jinak ani být nemůže, když z různých důvodů odejdou oba hráči, kteří jsou schopni a ochotni hrát pozici číslo deset. Ale Gray i Townsend odehráli sezónu celkem slušně a Gordon se také snažil, zase z toho nedělejme zpomalení ze stovky na nulu.

Petr: Jasně, vidím to stejně, a je to za mě snad jediné pozitivum na jeho působení v Goodison Parku. Nákupy vzhledem k vynaložené částce byly víc než dobré. Gray hrál dobře od začátku, Townsend měl vynikající úvod, pak bohužel trochu upadl…Begovic víc než spolehlivá dvojka. Rondón mě osobně ničím nepřekvapil, moc jsem nečekal. Rodriguezův konec byl daný koncem Ancellotiho, tady těžko něco Benitezovi vyčítat. Problém, který musíme akutně vyřešit jsou odchody Rodrigueze a Sigurdssona… nechali díru ve středu zálohy a v současném kádru nevidím nikoho, kdo by spolehlivě mohl zaujmout jejich místo.

Tom: Strata Sigiho a Jamesa pri vytváraní šancí očividne nepomohla. Sigi podľa mňa chýbal viac jednoducho preto, že poznal Premier League, bol veľmi konzistentný. Zatiaľ čo pri Jamesovi sa zdalo, že po každom dobrom zápase sa na ďalší tak trochu vytratil. A mal by žalúdok na boj? Všetci vieme, že má talent, ale niekedy je to luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť. Nie v zmysle peňazí, ale nemáme celkovú kvalitu na to, aby sme „niesli“ luxusného hráča. Čo sa týka nových hráčov, tak nič, z čoho by sme sa mali príliš vzrušovať, hoci Gray a Townsend začali dobre a strieľali góly. Zdá sa, že slušný štart v prvých 3 alebo 4 zápasoch dal Rafovi trochu času. A noví hráči, ktorí si počínali dobre, zamaskovali skutočnosť a frustráciu fanúšikov, že sme v lete neminuli žiadne peniaze alebo neurobili nejaký „veľký“ podpis.

Po slibném začátku se totiž Benitézův rigidní systém sesypal, přišla těžko uvěřitelná série 10 porážek ze 13 zápasů. Kde hledat hlavní příčiny takového propadu?

Javor: Jedním z důvodů je dlouhodobá absence Calverta-Lewina. Chlapec nehrál čtyři měsíce v kuse, útočník číslo 2 Rondón dal za celou sezónu v lize jednu branku. A když k tomu přičteme, že naše křídla jsou opravdu spíše křídla než zakončovatelé, tak tu máme celkem velký problém ohledně střílení branek. No a když je obrana bez šéfa, tak to podle toho vypadá. Na stoperu je Mina dobrý, když hraje, což je ale málokdy. Neměli jsme a stále nemáme pravého obránce, Coleman je sice kapitán, ale výkony na pravidelnou základní sestavu již nepodává.

Petr: Aby se dalo mluvit o propadu, musel by být nějaký vzestup. Ano, 4 výhry a remíza v pěti zápasech vypadají pěkně na papíře, ale když se podíváš, s kým jsme hráli – žádný zázrak. To, co následovalo potom bylo totální zoufalství, za zmínku stojí snad jen domácí výhra nad „vlažným“ Arsenalem. Neviděl bych v tom nějaký propad, prostě konstantně špatný nastavení.

Tom: Vybral si skvelé slovo, rigidný! Rigidnejšia by bola už len doska z dreva. Myslím, že je to problém, ktorý sme mali nielen s Rafom, ale aj s Martínezom a Silvom. Keď sa veci začnú kaziť, prečo pokračujeme v rovnakých veciach ďalších 10 zápasov, s úplne rovnakým systémom, taktikou, hráčmi a dúfame, že sa to nejako zmení? Je potrebný lepší plán B. Obdivujem skutočnosť, že Lampard zdanlivo skúšal rôzne formácie, aj keď som to tiež občas spochybňoval, keď som videl, kto hrá. Strata DCL a ďalšie zranenia nás skutočne zrazili na zem. Mina bol dlho mimo, a keď stratíte svoje góly a jedného z najlepších obrancov, vždy to budete mať ťažké.

Čo ma frustruje, je, že tam nemáme žiadneho skutočného lídra (alebo lídrov), čo v súčasnosti pravdepodobne platí pre viacero tímov. Mám na mysli Arsenal alebo Man Utd. V priebehu rokov sme mali hráčov, ktorí nás hnali vpred, udržiavali v chode. Od ľudí ako Peter Reid a Andy Gray až po Barryho Horna, Tommyho G a Leona Osmana. O všetkých z nich by som povedal, že neboli vždy najlepšími hráčmi, ale neakceptovali prehru a neakceptovali menej ako 100%. Čakal som, že možno vystúpi Keane, Allan alebo Doucouré, ale bolo to prinajlepšom obmedzené. Nemôžete podceňovať dôležitosť lídra v strede obrany alebo zálohy. Coleman bol pravdepodobne našim hlavným mužom, ale jeho výkony počas celej sezóny boli plné chýb. A hoci ho mám rád (a libra za libru je to jeden z našich najlepších prestupov), jeho kariéra sa blíži ku koncu.

Ještě než noční můra skončila, dostalo se Španělovi hlasu důvěry od vedení. Byl propuštěn Marcel Brands a rozhodování nad přestupy bylo v rukou manažera. Jakou stopu nizezemský DoF v Evertonu zanechal?

Javor: Nesmazatelnou. Samozřejmě byly i nákupy, které nevyšly (Joshua King, Lössl, Gbamin) ale když zmíním příchod Rodrígueze či Digneho, tak je jasné, že se mnohem častěji trefila šibenice než rohový praporek. Celkově působil sympaticky, škoda ho, vypadal, že ví, co chce a jak toho chce dosáhnout.

Petr: No, pro mě další nepochopitelný krok. Moshiri by se měl soustředit na to, aby vybral profesionály, kteří rozumí tomu co dělají, ne se snažit dělat jejich práci. Já osobně jsem viděl Brandse jako jednoho z mála rozumných ve vedení a věřil jsem mu v tom, co dělá. Přece jen přivedl třeba Richarlisona nebo Digneho. Samozřejmě se najdou i přestupy, co se nepovedly. Otázka je, nakolik mohl dělat svou práci a nakolik měl svázané ruce, do toho bohužel tolik nevidím.

Tom: Toto je pozícia, ktorú, myslím, nikdy nepochopím. Vždy mám pocit, že tréneri, manažéri, skauti a DoF idú rôznymi smermi. Niet divu, že niekto dostal guľku. Celý ten mesiac, či koľko, bol zlý. Zvonku to vyzeralo, že nikto nevie, čo sa kurva deje. Ospravedlňujem sa za slová, ale nie za sentiment, no bolo to trápne. Stále nepoznám Brandsov názor a reflektovať naň, či bolo vyhodenie oprávnené alebo nie, ale meno Evertonu sa vtedy ťahalo po kanáloch.

Hrůzovláda se udržela ještě do poloviny lednového přestupního období a děly se věci. Rebel Digne se pakoval a za utržené libry se nakoupili 2 mladí krajní beci a jeden Anwar El Ghazi. Jak hodnotíte tuhle výměnu, i když jako hráče lze posuzovat jen Mykolenka?

Javor: Mykolenko i Patterson mají na Goodison Parku budoucnost, těším se na jejich rozvoj, nad hostováním El Ghazího zůstává rozum stát. Nejhorší půjčka/nákup sezóny, ale ono těžko hodnotit někoho, kdo odehrál 2 zápasy (teď jsem asi zbytečně přísný).

Petr: Digne byl můj oblíbenec, doufal jsem, že zůstane v klubu co nejdéle. Takový konec si fakt nezasloužil. Byla to další demonstrace neschopnosti tehdejšího „vedení“. Co se týká posil, Myko je už teď hráč do základu, a bude se zlepšovat, tento nákup se povedl. El Ghazi, co na to říct? Ani pořádně nedostal šanci, ale pochybuju, že by byl přínosem. Patterson je asi spíše hráčem pro budoucnost, upřímně vůbec nevím jak na tom je. Počkejme si sezónu.

Tom: Nezmyselná (pre El Ghaziho). Nie som istý, či odohral viac ako 15 minút. A že sme nechali odísť Digneho, kriminálne! Trápil sa v neistej obrane a nebol schopný hrať vyššie a podporiť útok – dokonca ani nemal cieľ ako DCL, na ktorý by mieril. Nechať odísť svojich najlepších hráčov nikdy nie je cesta vpred, pokiaľ cena nie je výnimočná a vy ju nemôžete nahradiť pomocou týchto prostriedkov. Zdá sa mi, že bol kritický voči Rafovi a na to doplatil. Sledoval som ho trochu vo Ville. Rýchlo sa usadil a dostal sa späť do svojej najlepšej formy, dokonca aj s Kopite za šéfa! Dá sa len predpokladať, že on a Rafa videli hru úplne inak. Mykolenko si počínal naozaj dobre a v budúcom roku bude určite kľúčovým hráčom. Patterson je dobrý podpis. Bude to chvíľu trvať, ale koniec koncov Coleman nebude hrať večne a on dostane svoje šance. Na základe zápasov za Rangers a za Škótsko vyzerá ako skutočný talent. Jonjoe Kenny odišiel, takže to určite znamená, že Lampard s nimi všetkým už hovoril.

Potom usadol na trón Frank Lampard. Boli sme však aj svedkami pokusov najvyššej hierarchie dosadiť iného majiteľovho koňa. No želanie mena fanúšikov, ktoré bolo nasprejované na stene štadióna, bolo napokon vyslyšané. Ako so spomínate na celú tú aféru odchodu Beníteza, tlačenie do funkcie Pereiru, a napokon ľudovú voľbu Frankieho? Boli ste spokojný s výberom? Alebo by ste konali inak?

Javor: Na rozdíl od mnoha jiných jsem se z Benítezova odchodu neradoval, ač bylo od nějaké doby jasné, že musí být vyhozen. Pereira je folklór, ani mi nepřišlo, že by měl před podpisem, zkrátka takový opakovaný vtip. Ale jo, s volbou Lamparda jsem byl spokojen, ač mu předchozí angažmá nevyšlo a dosud není jako manažer kdovíjak zkušený. Jiná jména bych určitě chtěl, ale jedna věc je moje přání a druhá věc je realita.

Petr: Jak už jsem psal výše, tato rozhodnutí by se neměla dělat podle sympatií a emocí, dosazovat do funkce známé nebo známé známých. Chce to logiku a pragmatismus. Přesný opak toho, co se dělo za tragikomedii u nás. Byl jsem z toho opravdu znechucen a nepřekvapilo by mě, kdyby tu funkci ve finále dostal Franz Straka. Naštěstí fanoušci dokázali zařvat dost nahlas a nenechali si to líbit. Já jsem s Lampardem zatím spokojen, cíle plní, hráči i fanoušci za ním jdou. Dokáže stmelit kolektiv a fotbalem se baví. Super.

Tom: Myslím, že v celej veci bol prvok paniky. Neviem nič o Pereirovi, ale čo vždy hľadám pri zmene trénera alebo manažéra je, či ten niekto A) …nás urobí lepšími/zlepší B) …môžeme si ho dovoliť C) … je ochotný prísť. Zabudnite na Mourinha, Ancelottiho (opäť), Conteho a trénerov zvučných mien, nemôžeme si ich dovoliť a neprišli by. Zostáva nám teda zvyčajne veľmi depresívne malý okruh kandidátov. Myslím si, že Potter v Brightone bola slušná voľba, ale nie som sklamaný výberom Lamparda vzhľadom na ten okruh. Má živé vystupovanie a ukazuje svoju vášeň, aj keď nie sú to vlastnosti, ktoré sú dôležitejšie ako taktické. Avšak je dobré, že na to fanúšikovia reagujú a čerpajú z toho. Mladší hráči dostanú šancu, ak je niečo pravdy na jeho pôsobení v Derby a Chelsea. Mojou veľkou obavou je obrana. Dokáže zastaviť hrozné,  fakt hrozné góly, ktoré zrejme inkasuje iba Everton (môj príklad, Watford doma a Palace tiež, napriek víťazstvu – tie góly sú na smiech!)?

Lampard mal len minimum času na udomácnenie sa v novej role šéfa Karameliek. Jeho okamžitá priorita bola posilnenie kádra počas posledného dňa prestupového obdobia. Voľba padla na zálohu, kam prišli dve exkluzívne mená. Donny van de Beek na hosťovanie z Manchesteru United a Dele Alli v podstate zadarmo z Tottenhamu Hotspur. Vaše hodnotenie jeho počínania na prestupovom trhu a celkového prínosu posíl do konca sezóny?

Javor: Ani jeden moc nehrál, oba odehráli tak dva dobré zápasy. Ostatně, Alli přišel víceméně na zkoušku a hostovačka van de Beeka byla bez opce, takže jsme jen pomáhali konkurenci. V době příchodu obou to vypadalo dobře, nakonec to bylo tak na čtyřku.

Petr: No, tohle těžko hodnotit. Vzhledem k tomu, že na to měl opravdu málo času, vybral asi dobře. Van de Beek na mě působil daleko lépe a jistěji než Alli, škoda že jsme na něj neměli opci. Delle Alli nic moc nepředvedl, ale taky toho prostoru nedostal asi kolik by potřeboval. Nicméně měl přinést okamžitou pomoc hlavně kreativitu, to se mu úplně nepovedlo.

Tom: Pomohol nám udržať sa, mal energiu, keď žiadna nebola. Dav ho podporil a dodal ešte väčšiu, aby sme sa dostali cez čiaru. Nemyslím si, že sa od neho dočkáme majstrovských taktík, ale prajem mu veľa šťastia. Nech využije to, čo sa naučil ako špičkový top hráč, a keď pracoval pod vedením špičkových manažérov, a dúfajme, že môže urobiť niečo dobré. Možno využijeme jeho kontakty, aby sme dostali aj pár mladých hráčov. Donny a Dele boli na papieri slušnými posilami. Ale okrem prvých pár zápasov DvdB a Deleho striedania v druhom polčase proti Palace, naozaj neoslnili. Dele, ak sa môže dostať do formy a hrať, má potenciál byť veľmi dobrým podpisom.

S decimovanou morálkou mužstva začal Frank sľubne. Prvý zápas vyhral vysokým rozdielom v FA Cupe nad Brentfordom. Ale výsledky aj výkony boli naďalej kolísavé. Vyhral v priemere len každý tretí zápas, pričom väčšinu ostatných prehral. Oporou mu bol vždy Goodison Park, kde si Everton zaistil nakoniec aj zotrvanie v Premier League. Čo si myslíte o druhej polovici sezóny? Kde podľa vás Lampard chyboval a v čom exceloval?

Javor: V druhé polovině sezóny se Evertonu podařilo zachránit ligovou příslušnost a kupodivu zvládl dojít do čtvrtfinále Anglického poháru. Lampard exceloval v pravidelném stavění Gordona a chyboval v neustálém stavění Richarlisona na hrot. Brazilec je dost palič a má dost velký podíl viny na tom, že se Everton musel zachraňovat v předposledním kole. Též bych Lampardovi vyčetl stavění nedoléčených plejerů (Mina, Calvert-Lewin).

Petr: Pravda, výsledkově to nebyl taky žádný zázrak, za to by se nemusel stydět ani Rafa. Ale já nevím, jako fanoušek jsem prostě ochoten Lampardovi odpustit o něco víc, než tomu španělskýmu číšníkovi. Hlavní cíl splnil, udržel nás v lize a to ještě tak, že když jsme dostali bůra od Arsenalu v posledním zápase, nikdo to neřešil a všichni se radovali. Pokud má někde rezervy, myslím, že by mohl v některých zápasech lépe střídat, rozložit zátěž na více hráčů (pokud je na koho) a potřebuje asi trochu vyspět jako trenér po taktické stránce. Exceloval hlavně v tom, že si dokázal rychle získat všechny včetně fans na svou stranu, z boje o záchranu a totálního zoufalství vytěžit radost a z Evertonu udělat tým.

Tom: Vo vzťahu k fanúšikom a hráčom bol priamy. Dal to hráčom (inak právom zaslúžene) vyžrať po prehre s Palace v pohári. Dostal fanúšikov na svoju stranu a zalátal diery, aby sme to dotiahli až do konca. Má pred sebou veľa práce, je tu veľa hráčov, ktorí nenapĺňajú svoj potenciál a majú slabú výkonnosť. A niektorí sa tvária, že nemajú záujem. Nie som si istý, aká je Fergusonova úloha (je ešte stále trénerom?), ale počas sezóny bol prekvapivo utlmený. Myslím si, že potrebujeme trochu jeho boja a odhodlania, takže bude škoda, ak odíde. Takže Lampard by mal využiť túto jeho vášeň.

V závere sezóny sme videli neuveriteľnú snahu a spojene všetkých fanúšikov na podporu Lampardovej družiny. To, čo sa dialo od domáceho duelu s Chelsea pred každým stretnutím, či počas neho na tribúnach, je neopísateľné. Everton ako entita sa opäť prejavil spôsobom, ktorý je nevysvetliteľný, a preto nás všetkých spája. Aké boli vaše pocity? Uronili ste slzu pri pitch invasion, a Frankovi spievajúcom „Spirit of the Blues“ na streche tribúny?

Javor: Byl jsem rád, že se Everton zachránil. Samozřejmě. Fanoušci zaslouží velkou pochvalu. Ale jinak ne, sentimentalitu nechávám jiným.

Petr: No, nikdy bych neřekl, že budu mít takovou radost z 16. místa. Ale závěr sezóny byl opravdu famózní hlavně co se týká skvělého supportu místních fans, myslím, že naše domácí otočka proti Crystal Palace byla pro nás něco jak otočka Redshites v památném finále LM proti AC Milán. Slzy jsem teda neronil, ale usínalo se mi opravdu krásně.

Tom: Nie som si istý, čo povedať. Myslím si, že som v určitom bode počas tých posledných 3 alebo 4 zápasov zažil takmer všetky emócie. V zápase s Palace som chcel vyhodiť môj televízor z okna! Potom som chodil dokola, poskakoval a snažil som sa nezobudiť deti. Everton, ten vám dá naozaj zabrať, však? Prečo nemôžeme len výjsť na trávnik, vyhrať pár zápasov a skončiť 15. alebo tak nejako. A žiadny stres. Zaujímavé je, že v tých posledných týždňoch, najmä keď sme boli o 5 bodov nižšie v pásme zostupu, som si myslel, že to je koniec.

Nikdy predtým som to necítil. Keď si spomínam na 1993/94 a na všetky tie sezóny v polovici 90. rokov (97?), keď sme museli dosiahnuť výsledok v posledný deň, nikdy som nemal pocit, že zostúpime. Nejako som si vždy myslel, že sa z toho dostaneme von. Tento rok to tak nebolo. Úprimne som si myslel, že sme už zatratení. Vedel som, že proti Chelsea musíme jednoducho vyhrať. Treba im uznať, že vtedy vystúpili a predviedli slušný zápas. Pickford bol vynikajúci. Remíza v Leicesteri bola skvelá. Bolo vidieť, že to všetkých povzbudilo a ostatné tímy okolo boli tie, ktoré znervózneli. Pevne dúfam, že sa to nestane budúci rok!

Na záver chceme samozrejme hodnotenia. Kto a prečo boli podľa vás traja najlepší a traja najhorší hráči? Tiež nám prezraďte váš gól sezóny. A keď s tým budete hotoví, napíšte nám svoje očakávania od novej sezóny. A čo sa musí na L4 stať, aby sa podobná sezóna už nikdy neopakovala

Javor: Gól sezóny? Gray na Old Trafford těsně poráží debutový gól Mykolenka proti Leicesteru. Tři nejlepší – Pickford, Gordon, Gray. Tři nejhorší – Keane, Gomes, Coleman. Od příští sezóny očekávám páté místo, přičemž čtvrté nám unikne pouze těsně. Aby se podobná sezóna neopakovala, tak stačí lépe bránit a střílet více branek.

Petr: Tak, nejlepší Richarlison a Pickford – naprosto klíčoví hráči, s velkým náskokem, tady asi není o čem. Bronz si ode mě vysloužil Gordon za jeho dravost a progres jakého dosáhl. Nechci se úplně pouštět do hodnocení špatných hráčů, spousta z nich měla smůlu na zranění. Vyloženě mě zklamal asi jen Michael Keane, tomu sezóna opravdu nevyšla. Místo tří dřeváků bych rád ještě udělil bramborovou medaili za snahu, kterou ukázal Iwobi. I když spousta hráčů okolo jen stagnovala, dokázal v druhé půlce sezóny neskutečně zamakat a jít příkladem, to by nemělo zapadnout. Od nové sezóny očekávám hlavně stabilizaci – žádný střídání trenérů, doufám v racionální a promyšlený nákupy (jako např. Tarkowski). Jako gól sezóny bych hodnotil Mykolenkův volej proti Foxes. A co se musí stát aby se se situace neopakovala? Troufám si tvrdit, že historie se opakuje ať děláme co chceme… Nevím. Rozhodně by to ale chtělo méně zásahů do chodu klubu od nekompetentních lidí.

Tom: Najlepší boli Gordon, Pickford, Richarlison (špeciálna zmienka – Mykolenko). Najhorší bol Keane, Coleman a Allan. Moje kritériá sú celkové výkony. Keane aj Coleman mali momenty, ktoré boli pozoruhodné (gól Keanea proti Palace), takže by som radšej použil výraz „hráči, ktorí ma sklamali“. Osobitná zmienka pre Rondóna za to, že bol idiot a bol vylúčený.

Góly: Padlo niekoľko dobrých a dôležitých gólov. Pokiaľ ide o kvalitu, Townsendov proti Burnley bol senzačný a Grayov víťazný proti Arsenalu (gól na poslednú chvíľu je vždy dobrý). Ale v skutočnosti to musí byť DCL proti Palace. Odpálilo to dekel zo štadióna. Myslel som si, že sa po návrate po zranení naozaj trápil. Aby som bol úprimný, nevyzeral dobre – alebo je stále zranený? Ale ten gól bol masívny.

Čo sa týka budúcej sezóny, je ťažké nevidieť, že sa budeme opäť trápiť. Myslím si, že možno (a dúfajme) nie do takej miery ako túto sezónu, ale Frank má pred sebou veľa práce. V lige by som sa snažil dostať do Top 10 na slušnú sezónu. Reálne 10-13. miesto by bolo prijateľné, pokiaľ nedôjde k zostupovej dráme. Myslím si, že obrana je naozaj slabá. Keane, Mina a Holgate majú dobré zápasy, ale potom vypnú alebo im chýba koncentrácia a videli sme niekoľko absolútne šokujúcich gólov, ktoré je ťažké ospravedlniť. Krajní obrancovia vyzerajú dobre, neočakávam, že budeme až tak vidieť Colemana, ale s Pattersonom a Mykolenkom máme istý potenciál a vekom sa budeme (mali by sme) len zlepšovať. Stopérov treba pretriediť. Ak ich má Allan kryť, postavte ho do stredu ako rozbíjača. Ale zvyčajne sa zdá, že sme uprostred prečíslení a on sa nevie k nikomu vôbec priblížiť.

A čo DCL a Richarlison, pôjdu, a koho môžeme v prípade potreby získať ako náhradu? V každej oblasti po celej kostre potrebujeme buď nejakých hráčov alebo herný plán, aby sme z nich dostali to najlepšie a odstránili tie posraté chyby. Krídla s Gordonom a Grayom vyzerajú dobre, krajní obrancovia, ako už bolo spomenuté. Ale keď chýba kostra tímu, potom budeme mať problém. Stredný záložník, útočne ladený a útočník sú potenciálne potrební, ak hráči odídu/budú predaní. Očakávam, že Lampard pôjde a oskalpuje Chelsea o hráča alebo dvoch, a možno využije kontakty s Derby, ich ťažkú ​​finančnú situáciu na získanie mladíka. Očakávam, že ak bude chcieť kupovať, jeden z hodnotných hráčov, ktorý sa dá lepšie predať, bude musieť ísť ako prvý (DCL alebo Ritchie).

Jedna vec je istá, Everton zažije v budúcej sezóne niekoľko skvelých momentov a niekoľko, pri ktorých si vytrháme vlasy!!

(fotozdroj: Sky Sports)

Up The Toffees!!!