Everton – Chelsea 0:1

07/08/2022 9 Od Javor

Nepochopitelný faul Doucourého zajistil Chelsea vítěznou penaltu.

Everton musel v sestavě improvizovat, protože ze tří hrotů je Calvert-Lewin zraněný, Rondón si odpykává poslední část karetního trestu a Simms je na hostování v Sunderlandu. O povinnosti hroťáka se dělili McNeil a Gordon, v obraně z nových tváří začal Vinagre na lavičce a Tarkowski v základní sestavě.

Po příležitostech Mykolenka (nedosáhl na centr McNeila) s Havertzem (zblokovaná střela skončila v náručí Pickforda) přišel na řadu první důležitý moment. Godfrey si při obranném zákorku přivodil menší zlomeninu lýtkové kosti, délka jeho absence byla odhadnuta minimálně na šest týdnů, otočená noha vypadala opravdu nehezky. Hřiště opustil na nosítkách, odjel rovnou do nemocnice. A právě tahle dlouhá pauza byla důvodem jedenáctiminutového nastavení v prvním poločase. Když se začalo znovu hrát, tak se ustálil očekávaný obraz hry – hosté útočí a mají jeden roh za druhým, domácí se brání a využívají každé příležitosti k brejku. V 25. minutě se Everton málem ujal vedení, když proti hlavičce Tarkowského po centru Mykolenka se musel obrazně i doslova vytáhnout brankář hostů Mendy. Krátce předtím ukázal Doucouré Sterlingovi, čemu se v Číně říká „pohrávání si s květinou v zadní komoře“, ale rozhodčí kartu neudělil.

Nejaktivnějšími hráči hostů směrem dopředu byli Sterling a Havertz, ale obrana si věděla rady vždy. A když ne, tak padl gól ze správně odmávaného ofsajdu. Střelu Kantého vyrazil Pickford ke Sterlingovi, ten s dorážkou neměl problém, ale stál za posledním hráčem v poli, takže branka platit nemohla. Nicméně do konce poločasu se skóre měnilo. Nepoučitelný Doucouré zatáhl nešikovně za ruku Chilwella v šestnáctce, takže jasná penalta. K ní se postavil Jorginho. Pickforda poslal na druhou stranu – 0:1! Žlutou kartu kupodivu nedostal Doucouré, ale Mina za dlouhé a zbytečné protesty.

Druhá půle začala šancí Graye. Ten v souboji o nakopávaný míč předběhl Thiaga Silvu, ale po kličce doprava a pokusu o zakončení na vzdálenější tyč se míč neškodně odrazil od stopera Chelsea na roh. Z toho nic nebylo, ale z dalšího vznikla skrumáž, která začala chybou Mendyho, leč tu napravil Mount, když za již překonaného brankáře zblokoval střelu Doucourého, následující hlavičku Holgatea si už brankář hostů pohlídal. O 10 minut později si Mykolenko pomyslel, že zkusí dát gól sezóny, ale s brankářem přehodil i branku, přičemž to bylo z úctyhodné vzdálenosti. Klubového debutu se dočkal Vinagre, ale za vynucených okolností – Mina opět prokázal, že je z papíru, tentokrát si zranil kotník.

Ačkoliv se blížil konec utkání, tak domácí neměli šanci, natož tlak. Ojedinělou příležitost po průniku Pattersona neproměnil střídající Alli. Utkání bylo ve druhé půli celkově hodně rozkouskované, následkem toho nastavil rozhodčí Pawson i tentokrát 11 minut, ale k vyrovnání to nevedlo. Jen Holgate a Mykolenko za své fauly viděli žluté karty, přičemž oba hasili oheň.

Lampard: „Byl to dobrý výkon, prohrát jsme si nezasloužili. Měla to být remíza. Vytvořili jsme si tři nebo čtyři šance, jindy bychom jednu proměnili a neprohráli. Iwobi hrál šestku skvěle, on a Doucouré hráli v záloze velmi dobře.“

Tuchel: „Celkově to nebyl dobrý zápas. Hodně se přerušovalo, dlouhé nastavení, bylo těžké najít rytmus hry. Hra byla nervózní. Ale nakonec jsme vyhráli, udrželi čisté konto, v poslední době se tu Chelsea velmi špatně hraje.“

(fotozdroj: evertonfc.com)

Branka: 45+9. Jorginho z penalty

Karty:   45+8. Mina, 80. Mykolenko, 90+8. Holgate – 56. Reece James, 90+11. Cucurella

Everton FC: Pickford – Patterson, Tarkowski, Mina (70. Vinagre), Godfrey (15. Holgate), Mykolenko – Gray, Doucouré, Iwobi, McNeil (61. Alli) – Gordon

Chelsea FC: Mendy – Azpilicueta, Silva, Koulibaly (75. Cucurella) – James, Kanté, Jorginho (90+9. Gallagher), Chilwell (65. Loftus-Cheek) – Mount (65. Pulišić), Havertz (75. Broja), Sterling

Rozhodčí: Craig Pawson   Diváci: 39 254