Súhrn medzisezónnej prestávky

21/12/2022 0 Od BlueBlooded

Začala sa výletom k protinožcom, ktorý znamenal sprestenie odluky od EFC počas Majstrovstiev v Katare. A šancu zabudnúť na opakované tragédie v Bournemouthe.

Odlet na južnú pologulu sa konal prakticky ihneď, v stredu 16. novembra. Len tri dni po poslednom ligovom zápase, ktorý tu radšej nebudeme bližšie spomínať. No tamojší fanúšikovia sa mali na čo tešiť. Everton Supporters‘ Club Australia spolupracoval s tímom Club’s Fan Engagement na organizovaní množstva podujatí vedených fanúšikmi na oslavu návštevy The Toffees v Sydney.

Everton začal prípravu na Superpohár v Sydney rozcvičkou na svetoznámej pláži Bondi Beach. Po prílete do Austrálie v stredu večer tím Franka Lamparda nasledujúce ráno navštívil tento turistický hotspot, a pred prvým tréningom neskôr v priebehu dňa si prešiel svalovými strečingami. Nasledujúci deň, piatok, mal Everton pre verejnosť otvorený tréning na Accor Stadium. Toto podujatie ponúkalo cestujúcim fanúšikom aj austrálskym Blues šancu získať jedinečný pohľad na tréningový režim hráčov Premier League.

• 22 hráčov, ktorí odcestovali do Austrálie:
    Joe Anderson, Asmir Begović, Tom Cannon, Billy Crellin, Tom Davies, Abdoulaye Doucouré, Anthony Gordon, Demarai Gray, Mason Holgate, Michael Keane, Andy Lonergan, Neal Maupay, Dwight McNeil, Stanley Mills, Yerry Mina, Vitalii Mykolenko, Nathan Patterson, Isaac Price, Seb Quirk, James Tarkowski, Ruben Vinagre, Reece Welch
  • 12 hráčov, ktorí necestovali:
    Alex Iwobi, Jordan Pickford, Conor Coady, Amadou Onana, Eldin Jakupović, Ben Godfrey, Séamus Coleman, Idrissa Gueye, James Garner, Calvert-Lewin, Andros Townsend, Salomón Rondón

Napriek tomu, že niekoľko starších stálic nebolo dostupných na výlet do Austrálie kvôli kombinácii reprezentačných záväzkov a zranenií, zostava Evertonu bola stále nabitá skúsenosťami. Aj napriek početnému zástupu hráčov z akadémie Finch Farm. Nešťastie sa prihodilo Daviesovi. Ten síce nastúpil na let do Sydney, ale zranenie kolena, ktoré utrpel na tréningu v predvečer zápasu na štadióne Accor proti Celticu, ho vyradilo z oboch zápasov na miniturnaj. Hráč preto predčasne opustil turné a podrobil sa vyšetreniam späť v Liverpoole.

Everton – Celtic 0:0 (4:2 p)

Penalty: Keane, Cannon, Patterson, Mills (x), Gordon

Žlté karty: 44´ Patterson

Everton FC: Begović – Patterson, Keane, Mina (46´ Holgate), Tarkowski, Mykolenko (67´ Vinagre) – Doucouré (46´ McNeil), Price – Gordon, Maupay (75´ Cannon), Gray (75´ Mills)

Celtic FC: Hart – Ralston, Jenz, Starfelt, Taylor – Turnbull (85´ Vata), O´Riley (85´ Abildgaard), Hatate – Haksabanovic (60´ Abada), Furuhashi (71´ Giakoumakis), Jota (71´ Forrest)

Rozhodca: Jarred Gillett  Diváci: 41 121 (Accor Stadium)

Everton – WS Wanderers 5:1

Góly: 14´ Maupay (Patterson), 17´ Najjarine (Krpic), 30´ Gordon (Doucouré), 59´ Gordon, 66´ Cannon, 90´ Gordon (McNeil)

Žlté karty: 55´ Lopane, 57´ Price, 83´ Cleur

Everton FC: Begović (46´ Lonergan) – Patterson, Tarkowski (46´ Keane), Holgate (69´ Welch), Vinagre (75´ Anderson) – Doucouré (75´ Quirk), Price, McNeil – Gordon, Maupay (64´ Cannon), Gray (64´ Mills)

WS Wanderers: Margush – Cleur, Mrcela (68´ Marcelo), Tongyik, Wilmering (72´ Traoré) – Najjarine (78´ Bonetig), Nieuwenhof, Lopane, N´Gbakoto (46´ Amalfitano) – Krpic (88´ Sapsford), Yengi (63´ Borrello)

Rozhodca: Adam Kersey  Diváci: 14 522 (CommBank Stadium)

Po návrate z južnej pologule sa nám dostalo aj aktualizácie o lazaroch. Jamesa Garnera vyradilo z turnaja zranenie chrbta, ktoré si vyžiada zhruba dva mesiace. Takže ho uvidíme najskôr na konci januára, resp. začiatku februára. Z Austrálie predčasne odídený Tom Davies sa už aktuálne vrátil do tréningu. Rovnako ako Yerry Mina. Kolumbijčanov hamstring vydržal proti Celticu iba prvý polčas.

Ponaučenia z turnajových zápasov

Isaac Price bol Lampardom označený za „najlepšieho hráča na ihrisku“ po tom, čo štartoval v základnej zostave pri výhre v penaltovom rozstrele nad Celticom. O tri dni neskôr bol Price opäť menovaný do základnej jedenástky v súboji s Western Sydney Wanderers. Absolvoval celý zápas v hlbšej úlohe čísla 6 v strede poľa. 19-ročný hráč, ktorý je v klube od svojich siedmich rokov, opäť zaujal vyrovnanosťou a pozitivitou v držaní lopty, ako aj potrebnou pohotovosťou a húževnatosťou v obrane.

Povzbudzujúce je, že Price nebol jediným mladíkom, ktorý skvelo využil tento jedinečný výlet v polovici sezóny. Everton dohral zápas proti Western Sydney Wanderers so siedmimi hráčmi na ihrisku, ktorých vyprodukovala klubová akadémia. Tom Cannon ako náhradník v druhom polčase vsietil svoj prvý seniorský gól proti tímu z A-League, zatiaľ čo Stanley Mills opäť vyťažil maximum z minút v prvom tíme.

Ako sám priznal, Anthony Gordon bol v poslednom čase z formy. Za zásluhy mu teda patrí nielen brutálna úprimnosť, ale aj to, že sa chopil príležitosti na znovuzískanie sebavedomia. Presne to sa mu podarilo, keď strelil víťaznú penaltu pri triumfe v rozstrele nad Celticom, a tiež keď následne dosiahol hetrik proti WS Wanderers.

Pripomenul sa Holgate a McNeil skúšal novú pozíciu

Frank Lampard zaručene bude čeliť aspoň jednej dileme, keď sa vráti do akcie Premier League návštevou Wolves na Boxing Day. Keďže Conor Coady nebude spôsobilý čeliť svojmu materskému klubu počas hosťovania z tímu z Black Country, partnerstvo, ktoré 29-ročný hráč nadviazal s kolegom Jamesom Tarkowskim, bude aspoň dočasne prerušené. Mason Holgate však nijako neuškodil svojím šanciam na získanie dôvery dvojicou vynikajúcich výkonov v Sydney Super Cup. 26-ročný stopér sa predstavil v polčase proti Celticu, a absolvoval aj 69 minút v druhom zápase proti Sydney.

Michael Keane bude tiež bojovať o miesto v základnej zostave po získaní cenných minút počas prestávky. To však neplatí pre Godfreyho. Ten sa po prekonaní zlomeniny lýtkovej kosti v úvodnom zápase tejto sezóny proti Chelsea naďalej ešte len dostáva do plnej kondície. Preto ani do jedného duelu v Sydney Super Cup nezasiahol.

Evertonians od letného prestupu z Burnley zvykli sledovať, ako Dwight McNeil operuje z oboch strán ihriska, ale šéf lavičky The Toffees sa rozhodol na druhý zápas nasadiť 23-ročného hráča na pozíciu stredného záložníka. Bol to experiment, ktorý poskytol zaujímavý podnet na zamyslenie. Od McNeila v tejto roli tu bolo viac pozitívnych signálov, a Lampard verí, že Everton bude môcť naplno ťažiť z jeho kvalít po usadení sa v novom prostredí. Po zápase sa nechal počuť:

Dwight bol naozaj dobrý. Myslím, že naozaj do toho zapadol. Urobil niekoľko skvelých prihrávok, ukázal veľkú energiu a viem, že dokáže hrať ústrednejšiu rolu. Môže byť osmička. Hral tam predtým, keď bol mladší vo svojej kariére. Je to niečo, na čo sa môžeme pozerať útočným spôsobom. Dwight toho veľa nabehá. Myslím, že niekedy spôsobom, akým sa pohybuje, ľudia presne nevnímajú, koľko ihriska pokrýva, ale pokrýva veľa.“

Návrat do tréningu na Finch Farm

Hráči po návrate z Austrálie dostali pár týždňov voľno. Netreba za tým nič hladať. robila tak  väčšina klubov, hoci niektoré v inom poradí, čo sa participácie turnajov a priateľských zápasov týka. Piatok 9. decembra sa však všetci, ktorí už nemali reprezentačné povinnosti hlásili v halewoodskom stredisku. Z účastníkov Majstrovstiev sveta sa hlásil späť iba Onana. Avšak pribudla aj nová tvár. Nádejný obranca Matthew Mallon sa zapojil do prípravy s prvým tímom. Tínedžer podpísal s klubom v lete dvojročnú zmluvu po tom, čo pôvodne plánoval prestúpiť do Blackburn Rovers, keď sa zdalo, že nedostane šancu pokračovať v EFC. V klube totiž pôsobí od štyroch rokov.

V štvrtok 15. decembra cestoval tím do manchesterského Carringtonu, kde má sídlo tréningový komplex červených koleogov. Tam sa odohral tréningový zápas za zatvorenými dverami s United, ktorý skončil remízov 1:1. Žiadne ďalšie podrobnosti bohužiaľ zverejnené neboli. Ale minimálne ešte jeden takýto duel by mali Karamelky pred návratom do ostrek akcie s niekým absolovovať.

Aktualizácia 22.12.2022: Everton – Aston Villa 2:0

A tým niekým boli Villans, pod vedením nového trénera Unaia Emeryho. Tréningový zápas za zatvorenými dverami v Goodison Parku sa odohral v stredu 21. decembra. Skoré góly od Anthonyho Gordona a Neala Maupaya preukázali jasný rozdiel od súpera v pôsobivom výkone tímu Franka Lamparda. Z reprezentácie vracajúci sa Jordan Pickford v prvom polčase tiež predviedol dva zákroky najvyššej kvality.

The Toffees sa ujali vedenia po ôsmich minútach, keď Nathan Patterson z pravého krídla nahral Gordonovi, ktorý zasadil presnú strelu do pravého dolného rohu. Vedenie sa zdvojnásobilo o päť minút neskôr, keď síce bol roh Demaraia Graya odvrátený, ale Alex Iwobi pätou vrátil loptu späť do nebezpečného priestoru a Maupay z tesnej blízkosti rozvlnil sieť za brankárom hostí.

Pickford – čerstvo po svojich vynikajúcich vystúpeniach za Anglicko na Majstrovstvách sveta v Katare – potom dokonalým zákrokom zabránil gólu Ludwiga Augustinssona. Po nej rýchlo nasledoval blok Jamesa Tarkowského na Johna McGinna, a na konci polčasu zrušil Jordan aj Boubacara Kamaru.

V druhom polčase bol blízko navýšeniu skóre opäť Gordon a Tarkowski hlavičkoval roh na vrch siete, zatiaľ čo Frank Lampard poskytol hrací čas väčšine svojho mužstva. Stanley Mills mal tiež jednu zablokovanú strelu na čiare na konci zápasu po dobrej práci na ľavom krídle od Dwighta McNeila.