Manchester City – Everton 1:1

01/01/2023 0 Od BlueBlooded

Demarai Gray sa stal Lampardovým hrdinom, keď zaknihoval vôbec prvý gólovo úspešný brejk v tejto sezóne. Frank tak získal trpezlivosť na dvoch prívetivých súperov.

Ó áno, opäť raz ovplyvňujeme boj o titul v Anglicku! Sme nepredvídateľná hybnosť na vážkach ťažkotonážnych kolosov, ktoré pri vlastnej samozrejmosti zabúdajú na také malé, no dôležité detaily ako je Everton. Potom sa stáva, že zrazu nechápete, prečo to nejde samo od seba, a hľadáte výhovorky pre vlastnú výkonovú sublimáciu.

Karamelky išli do zápasu celkom pochopiteľne s obmenou formácie, kde v obrane pribudla nórska poistka Godfrey, a Minu vystriedal Coady. Mina totiž chytil chrípku, ako rovnako indisponovaný Gordon. Podľa vyjadrení ešte v piatok mierne nachladnutého Lamparda sa dá očakávať, že do utorka to ešte niekoho ovplyvní. Treťou zmenou bol Gray na hrote s Calvertom-Lewinom, ktorý posadil Maupaya.

1.polčas

Hralo sa, ako inak, takmer výhradne na polovici hostí. Ale ani nie z donútenia, skôr z nedostatku presvedčenia vlastnými schopnosťami. Lamentovať však nad zbytočným vzývaním tlaku v hrnci netreba, vieme totiž, kde začínajú a končia mentálne hranice tohto mužstva. Preto oslavujme, že sme sa po 24 minútach nezosypali.

Vtedy akurát Mahrez vycvičil Mykolenka, aby mohol prihrať uvoľnujucému sa Haalandovi, ktorý aj so šťastím zakončil. Pickford totiž nešťastne tečoval loptu o centimetra vedľa. A Coadyho chystaný odkop z čiary sa minul účinku. 1:0, škoda. Na vztýčený detstký hrebeniok Haalanda sa pozeralo len s veľkou nechuťou. A učesať ho do šatne tesne pre prestávkou sa neodvážil ani rozhodca. Za skosenie Mykolenka zozadu bez lopty a následný únik pred ružovým protestantmi. Zbabelec!

2.polčas

Druhý polčas hral EFC do karát. Dejstvo spomalili dlhotrvajúce technické postranného rozhodcu, počas ktorých súper nevedel zaradiť vyššie obrátky. Ako počas celého stretnutia. To sa mu stalo osudným, keďže Everton už aj v prvom polčase nachádzal štipky odvahy na úseky loptovej dominancie. Tá však neniesla útočnú hrozbu.

Naopak, rýchle kontry boli presvedčivejšie. Ako tá zo 64. minúty. Gueye na vlastnej polovici zachytil prihrávku Rodriho, a neváhal vysunúť pýtajúceho sa Graya do matematicky nepresvedčivého úniku dva na štyri. Ten si pomohol Mykolenkovým nábehom na zakrytie skutočných úmyslov. Dramatické pošmyknutie pre divákov korunoval štipľavým zakončením pod brvno na 1:1.

Zvyšok duelu sme postrážili v réžii Pickforda. Ten si dal pozor pri centri na Mahreza v sedemdesiatej, aj pri jeho strele v osemdesiatej druhej minúte. Do konca riadnej hracej doby a aj dvanásťminútového nadstavenia sa toho moc neudialo. Svoje si však uznanlivo odbránili poctivo Iwobi s Grayom, keď aj v závere vynikali v snahe a sústredenosti. Na záver ešte konštatujeme, že Onana si Brighton odsedí za naakumulovaných päť žltých kariet, a ak niekto nevedel, Keane nebol na lavičke kvôli zraneniu kolena v rozvičke.

Frank Lampard po zápase:

„Pokúšame šťastenu. Minulý týždeň sme si vo výsledku zaslúžili viac. Niekedy sa vám futbal odvďačí rôznymi spôsobmi. Máme dva domáce zápasy v lige a musíme získať nejaké body. Ale musíme bojovať o každý kúsok. Toto je pre nás veľký bod. Zostali sme v hre a dostali, čo sme si zaslúžili. Ľudia od nás očakávali reakciu, takže sme sa museli obhájiť výkonom. Zatiaľ sme nič nedosiahli, ale proti Brightonu musíme tento výsledok posunúť ďalej.“

Štatistické okienko:

• Everton získal svoj prvý na ihrisku The Citizens v lige od augusta 2017 (1:1), pričom je to prvýkrát, čo sa vyhol porážke, keď musel doťahovať na Etihad skóre.
  • Gól Demaraia Graya proti Manchestru City bol prvým gólom, ktorý Everton strelil z protiútoku v Premier League v tejto sezóne.
  • Táto remíza ukončila proti City sériu 10 prehier za sebou vo všetkých súťažiach.
  • Everton dovolil Haalandovi iba 2 strely v zápase. Obe v 1. polčase (1 gól, 1 strela mimo). Haaland mal v druhom dokonca iba 3 dotyky v šestnástke EFC, z toho 1 v ofsajde.