Everton – Newcastle United 1:4

28/04/2023 1 Od BlueBlooded

Horrorshow v druhom polčase zavŕšila erupciu negativizmu, pesimistických vyhliadok, beznádeje a kultu nevyhnutnosti. Ako sa Karamelky chcú zachrániť?

Sean Dyche privítal vo svojom strede poľa Onanu a Doucourého, zatiaľ čo Ben Godfrey začal na pozícii pravého obrancu namiesto suspendovaného Holgatea. James Garner a Demarai Gray vypadli zo zostavy, ktorá remizovala 0:0 s Crystal Palace. A Calvert-Lewin začal svoj druhý zápas po sebe na hrote útoku.

Everton chcel predĺžiť svoje 69-ročné pôsobenie v najvyššej anglickej súťaži, keď klub čelí skutočnej kríze prvého zostupu od roku 1951. Začali dobre, keď Idrissa Gueye zaznamenal dve strely z diaľky dobre kryté anglickou dvojkou v bráne, zatiaľ čo Alex Iwobi zakrútil svoj pokus mimo cieľ.

Tím Eddieho Howea odolával očakávanému tlaku domácich až 28 minút, kým skóroval pri svojej prvej skutočnej príležitosti. Joelinton prenikol do vápna po ľavej strane a jeho krížnu strelu odrazil Jordan Pickford Wilsonovi, ktorý tak strelil svoj siedmy gól v šiestich zápasoch proti Evertonu.

Domáci si mysleli, že vyrovnali už v polčase, keď Dominic Calvert-Lewin vystihol prihrávku Dwighta McNeila, ale jeho ušľachtilé zakončenie ponad Nicka Popea bolo vylúčené rozhodcami zo strany VARu pre najtesnejší ofsajd.

Horrorshow

Everton vstúpil do druhého polčasu s vedomím, že vyhral iba jeden z 18 zápasov Premier League v tejto sezóne, keď inkasoval ako prvý. A takmer minútu po reštarte inkasoval, keď Joelinton našiel Joea Willocka a jeho strela bola vynikajúco zlikvidovaná z čiary Jamesom Tarkowskim. Varovanie však nepomohlo.

Calvert-Lewin pokračoval v ohrozovaní Popa, keď jeho prudkú strelu cez bránu z prihrávky Iwobiho vyrazil brankár Newcastlu. Hráči v modrom potom cítili, že majú nárok na penaltu, keď Longstaffa zachytil kopačkami Tarkowskeho po zahratí lopty pri šestnástkovej čiare. Na počudovanie sa nič nedialo.

Snaha Evertonu mala krátke trvanie, pretože hostia čoskoro zdvojnásobili svoj náskok. Willock si už predtým vynútil skvelý zákrok od Pickforda, keď sa pustil do voleja na hranici šestnástky. Neskôr sa predsa len dočkal. Preskočil Godfreyho z ľavého krídla a ponúkol Joelintonovi jednoduchú hlavičku do vzdialeného rohu.

O dve minúty a 23 sekúnd neskôr oslavoval Newcastle tretí gól, a krehká sebadôvera Evertonu bola podkopaná. Bruno Guimaraes išiel dopredu bez odporu a pripravil Wilsonovi jemné zakončenie vysoko do siete za Pickfordom. Everton bol už v tej chvíli porazený, ale potreboval ukázať charakter. McNeil znížil manko takmer komickým spôsobom. Jeho rohový kop minul Doucourého pri bližšej žrdi, ale tento pokus by prekvapil aj pápeža, nie to ešte Popea. Takže sieť sa predsa len vlnila na rozčarovanie všetkých prihliadajúcich.

Okamžite na to sme si však sabotovali akúkoľvek nádej na neskorý zvrat, keď Isak vycvičil Godfreyho, Gueyeho a Keana pri ukážkovom tanci pri bránkovej čiare, než prihral Murphymu na štvrtý zárez Strák. Onedlho si myslel Schar, že strelil skvelý piaty gól v nadstavenom čase, ale jeho pokus z diaľky bol vylúčený pre ofsajd.

Murphy zavrhol ďalšiu šancu na klinec do rakvy, ale aj bez toho to bol dostatočný trest pre EFC. Mnohí z domáceho publika už dávno odišli, nakoľko videli už dosť. Výsledok posúva Newcastle na tretie miesto so 62 bodmi. Po deviatej domácej prehre v ročníku zostáva Everton na 19. pozícii so zostávajúcimi piatimi zápasmi.

Sean Dyche po zápase:

„Prevzali sme hru a myslel som si, že v prvom polčase sme boli takí silní, ako obvykle. Po druhom góle sme sa vzdali až príliš ľahko. To nemôžete proti dobrým tímom, ako je Newcastle. Myslím si, že to bol veľmi dobrý výkon v prvom polčase. Nechali sme ich v malom množstve šancí, ale sú dobrý tím a pokračovali a dali druhý gól. Reakcia naň nebola dostatočne dobrá. V útočnej tretine veľké momenty nenachádzame. Stále na tom pracujeme. Hrajú futbal so slobodou a my musíme tú slobodu nájsť. Musíme to rýchlo nechať tak, vyčistiť si myseľ a ísť do ďalšieho zápasu.“

Come on you Blues !!!

(fotozdroj: Gareth-Copley/Getty Images)

Zostrihy: hoofoot.com  Muž zápasu redakcie: Dwight McNeil

Góly: 28´ Wilson, 72´ Joelinton (Willock), 75´ Wilson (Guimaraes), 80´ McNeil, 81´ Murphy

Žlté karty: 27´ Onana, 53´ Targett, 90.+5´ Maupay

Newcastle United: PopeTargett (68.Burn), Botman, Schär, Trippier – Willock (87.Anderson), Guimarães, S. Longstaff (74.Isak) – Joelinton, C. Wilson (87.Gordon), Almirón (68.Murphy)

Everton FC: PickfordMykolenko, Tarkowski, Keane, Godfrey – A. Doucouré, Gueye (82.Garner), Onana (73.Maupay) – McNeil, Calvert-Lewin (81.Simms), Iwobi

Rozhodca: Andre Marriner