09/05/2023 24 Od BlueBlooded

Niekto loví kačice, niekto Čajky smejivé. No operencom na južnom pobreží britských ostrovov do smiechu veru nebolo. Nalákané na slaný karamel, neboli schopné odporu.

Vzhľadom na to, že Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov považuje toto drzé vtáctvo za najmenej ohrozené druhy, Everton nebral ohľady na počty a rovno pálil ostrými kamkoľvek zamieril. A o tom, že to boli ľahké terče, svedčí efektivita streľby. Nebolo úniku ani odletu, zoxidované cukry sa lepili na všetko, čo vydávalo zúfalé „kriää“ alebo zbytočne varovné „ke-ke-ke“. A ak by po sezóne nastal populačný pokles, alebo aj koniec migračných nádeji do kontinentálnej Európy, nikto by sa nemohol čudovať. Jedno je isté, ich hniezdenie v tabuľke tak skoro a vysoko neprebehne…

Výhovorky už pred zápasom

Koniec vtákovin. Poďme na futbal. De Zerbi vo svojich poznámkach v zápasovom programe narážal na to, že únava bude „nevyhnutná“ počas hektického nahromadenia zápasov jeho tímu. Pre Brighton to bol tretí domáci zápas po sebe, keď na konci minulého mesiaca rozobrali Wolves 6:0, a v 99. minúte vyhrali nad Manchestrom United jediným gólom stretnutia. No včera inkasovali už do 33 sekúnd po úvodnom hvizde. A to od tímu, ktorý vyhral iba raz v predchádzajúcich jedenástich ligových stretnutiach.

Dunka s ľahkosťou obtancoval Calvert-Lewin aby ponúkol Doucourému zakončenie z blízka, ktoré prekonalo Steela v bráne. 0:1. EFC strelilo vonku v lige iba 12  gólov, ale Doucouré dokázal zdvojnásobiť svoj zárez na pažbe. V 29. minúte zakončil skvelý protiútok. Calvert-Lewin bol do akcie opäť zapojený, keď kombinoval s McNeilom po ľavom kraji. Hlboký center poslal Doucouré z voleja tesne dnu na 0:2.

O šesť minút neskôr už bolo 0:3 po vlastnom góle. Jason Steele si zle vyrátal spätnú prihrávku od bývalého krídelníka Burnley, keď sa lopta odrazila od zadnej časti jeho nohy do vlastnej siete. To sa písala 35. minúta a Jordan Pickford stále nebol otestovaný napriek prevahe držania lopty Brightonu. Karamelky však mohli ešte zvýšiť svoje vedenie do polčase, keď strelu Jamesa Garnera bravúrne zblokoval Dunk.

Prievan v hniezde a čerstvé perie

Tréner Brightonu Roberto De Zerbi urobil počas prestávky štvornásobnú zmenu, keď boli povolaní Colwill, March, Enciso a Ferguson, a domáci na to zareagovali, keď dvakrát zasiahli brvno. Ferguson vtedy vystrelil priamo na Pickforda, ten to však vyrazil cez hornú konštrukciu. Z následného rohu Mac Allister mieril podobne nepresne. Yerry Mina vo svojom prvom vystúpení pod Dychom a prvom štarte od januára tiež hrdinsky zblokoval Marchovu zakrútenú strelu. Ferguson, aj keď postranným rozhodcom súdený z ofsajdovej pozície, prinútil anglickú jednotku k vynikajúcemu zákroku jednou rukou na tyči. No išlo by to aj tak na posúdenie VARom.

Hostia však boli neľútostní. V protiútoku po neúspešnom pokuse o prihrávku od Marcha našiel Iwobi nábeh McNeila, ktorý si posadil brankára na zem, a oslavoval aj predčasne po doťuknutí gólu z čiary. 0:4. Brighton okamžite odpovedal prostredníctvom Mac Allistera, keď sa po centri počiatočná snaha Mitomu odrazila od tyče rovno do ležiaceho Argentíčana, ktorý snáď ani nevedel, že sa o gól zaslúžil ramenom na 1:4. Posledné slovo mal ale McNeil, ktorého vysunul Onana, a dokončil tak ohromujúci výkon 1:5 na ihrisku súpera.

Sean Dyche po zápase:

„Keď spravíte správnu taktiku, všetci vás chvália. Keď sa pomýlite, stále to môže byť správna taktika, ale hráči nepodali výkon. Dnes večer ho podali, vzali to na seba. Urobili sme s nimi nejakú prácu, boli tomu veľmi otvorení a išli to odovzdať. To je naozaj potešujúce, pretože to je celý zmysel koučovania a manažovania. Hráči si zaslúžia veľké uznanie, pretože sa toho zhostili s istotou. Ľudia si budú myslieť, že v tomto tíme je život. Nikdy sme to nestratili zo zreteľa. Pracovná morálka, oddanosť veci, prepojenie tímu sú naozaj dôležité, pretože som vždy cítil, že tu existuje kvalita. Ale hovoriť o tom nevyhrá zápas. Boli sme frustrovaní, že sme nevyhrali v Leicesteru. Ale dostali sme odmenu za to, že sme si dnes večer zachovali správnu mentalitu proti tímu, ktorý bol za svoje výkony v tejto sezóne právom ocenený. Povedal som chlapcom, že toto je len krok. Povedal som to po Arsenale. dal som to jasne najavo. Urobili sme ďalší krok, ale musíme urobiť ešte tri veľké kroky.“

Štatistické okienko:

• Výhra Evertonu 5:1 nad Brightonom bola po prvýkrát, čo dvaja hráči EFC strelili aspoň 2 góly v zápase vonku (Abdoulaye Doucoure a Dwight McNeil) od zápasu proti Lutonu v máji 1983 (Sharp a Sheedy).
  • Everton viedol vonku po polčase o 3 góly po prvý raz od februára 2016 proti Stoke.
  • Najväčšie víťazstvá Evertonu na ihriskách súperov v Premier League okrem tejto sú 5:1 proti Burnley (december 2018) a 4:0 proti West Hamu (február 2000).
  • Abdoulaye Doucourés strelil proti Brightonu len svoje druhé double v senior kariére (po zápase proti Dunkerque za Rennes v Coupe de France v januári 2015).

Come on you Blues !!!

(fotozdroj: premierleague.com)

Zostrihy: hoofoot.com  Muž zápasu redakcie: Dwight McNeil

Góly: 1´ Doucouré (Calvert-Lewin), 29´ Doucouré (McNeil), 35´ Steele (vlastný), 76´ McNeil (Iwobi), 79´ Mac Allister, 90+6´ McNeil (Onana)

Žlté karty: 18´ Mina, 21´ Dunk, 25´ Gueye, 45+3´ Calvert-Lewin, 56´ Doucouré, 77´ Onana

Brighton & Hove Albion FC: Steele – Caicedo, Webster (46´ Colwill), Dunk, Tarkowski, Estupiñán – Buonanotte (46´ March, 78´ Gilmour), Groß, Mac Allister, Mitoma – Undav (46´ Enciso), Welbeck (46´ Ferguson)

Everton FC: Pickford – Patterson, Mina, Tarkowski, Mykolenko – Iwobi, Doucouré, Gueye (87´ Onana), Garner, McNeil – Calvert-Lewin (87´ Maupay)

Rozhodca: Simon Hooper  Diváci: 31 567