Wolverhampton Wanderers – Everton 1:1

21/05/2023 14 Od BlueBlooded

Niekto vidí cenný bod z ihriska súpera, niekto darovanú príležitosť pre súperov číhajúcich v tabuľke pod čiarou ponoru. Jedno je však isté, v poslednom kole to bude tesné.

Karamelky mali šancu vypnúť hruď a v prípade bezchybného výkonu hodiť rukavicu šnorchlujúcim rivalom. O hladinu ale šplechla plutva. Štedrý to Everton. A keďže drevo na vode pláva, a kanóny nestrieľajú, Nottinghamu na brehu už nič nehrozí. Veľký otáznik však stále visí nad zápasmi, ktoré sa majú odohrať počas písania tohto reportu, a ešte aj deň po ňom. Preto sme všetci dnes Kladivári a zajtra Straky…

Hostia sa na West Midlands poskladali aj vinou zranení veľmi neortodoxne. Dyche tam poslal dvoch stopérov, jedného krajného obrancu, dve krídla, štyroch stredných záložníkov, a útočníka. Personálna zmena z minulého týždňa predstavovala výmenu Holgatea za Onanu. Človek by čakal, že to bude improvizovaná trojka vzadu, no tvrdohlavý Sean naordinoval McNeilovi zaobstarať ľavú obranu a Garnerovi obhospodarovať pravé krídlo. Nikto neprotestoval, ale čochvíľa sa aj tak všetko menilo.

1. polčas

Wolves sa takmer presadili v priebehu dvoch minút. Nelson Semedo prešiel po pravom krídle, ale jeho center nedokázal tečovať Pablo Sarabia. Ale Everton si čoskoro začal vytvárať väčší podiel šancí. Calvert-Lewin triafal do bočnej siete a následne po centri Alexa Iwobiho hlavičkoval len ponad brvno, ako chvíľu predtým z rovnakej strany, ale autorom nadýchanej lopty bol Doucouré. Mina z rohu tiež mimo.

Boli to však domáci, ktorí sa tesne po polhodine ujali vedenia senzačným únikom Traorého, ktorý začínal tesne za pokutovým územím Vlkov. Jeho strelu dobre vytlačil Jordan Pickford, ale Hwang číhal, aby odrazenú loptu dorazil. Hanba, že nikto z vracajúcich sa hráčov si nedal tú námahu ho pokryť. Školácka chyba. 1:0

Gól vyburcoval Wanderers, ktorí mohli pridať takmer okamžite druhý, ale strelu Gomesa vytlačil Pickford, kým hlavička Daniela Podencea prešla nad brvno. Everton bol nútený k dvom zmenám v prvom dejstve. Nathan Patterson odstúpil zranený, ale skutočná rana prišla, keď tesne pred prestávkou musel striedať Calvert-Lewin.

2. polčas

Vlci dominovali vo veľkej časti druhého polčasu, no nedokázali nájsť bránu. Semedo a Sarabia boli blízko, ale triafali vedľa. Daniel Bentley bol nútený zachraňovať stav v 69. minúte, keď mal Everton jednu zo svojich najväčších šancí v zápase. Demarai Gray, ktorý nahradil zraneného Calverta-Lewina, vyslal jedovatú strelu z kraja vápna. Vypýtal si tak nepresvedčivý zákrok od brankára hostí, vytláčajúc len na roh.

V posledných deviatich minútach nadstaveného času došlo k dvom incidentom, ktoré mohli definovať sezónu Evertonu. Po prvé, Pickford vystrčenou nohou zabránil Matheusovi Nunesovi skórovať druhý gól, a po druhé, za EFC Mina na opačnom konci ihriska konečne prepasíroval loptu do siete na vyrovnaný stav 1:1.

Grayov center sa dostal na zadnú žrď a Bentley, dovtedy spoľahlivý pri štandardkách, zluftoval v prospech Tarkowského. Keane si našiel odrazenú loptu, prihral pätou Minovi po svojej ľavici, a dlháň klinickým zakončením získal pre Everton životne dôležitý bod. No a predstavte si, že vám tesne predtým zamrzne stream…

Sean Dyche po zápase:

„So všetkými výzvami, ktoré sme v zápase mali, a potom samozrejme, s výzvami v zápase so zraneniami, som nakoniec spokojný. Mentalita je kľúčová a tú sme budovali. Sme štyri zápasy vonku neporazení s klubom, ktorý mal veľa rozruchu okolo našej reputácie u súperov, takže sa to mení. Museli sme urobiť toľko zmien v zápase, taktických zmien a rôznych spôsobov hry, ale chlapci to všetko zobrali a pokračovali ďalej. Ten neoblomný postoj sa nám odvďačil.“

Štatistické okienko:

• Everton neprehral v posledných štyroch zápasoch Premier League vonku (W1 D3), čo je jeho najdlhšia séria bez prehry od apríla do mája 2021 pod vedením Carla Ancelottiho (tiež štyri zápasy, W2 D2).
  • Už je to dokonca 8 bodov v posledných 7 zápasoch vonku (W1 D5 L1) – toľko, koľko sa EFC podarilo v predchádzajúcich 14 zápasoch vonku (W1 D5 L1).