Preview: Everton – Newcastle United

06/12/2023 13 Od Riči

Toffees o víkendu potvrdili svou výbornou venkovní formu, kterou konečně budou chtít přenést také do domácího prostředí. Na Old Lady dorazí ochránci lidských práv v čele s ostříhanou Clare Baldingovou.

Čtyři výhry z posledních šesti zápasů jsou rozhodně povzbudivým signálem. Nejednalo by se však o Everton, kdyby náznak pozitivismu nebyl okamžitě následován rychlým „ale“. Jednak Blues stále ohrožuje a ještě bude dlouho ohrožovat desetibodový odpočet, ačkoliv se mezi fotbalovými odborníky začíná šířit názor, jak tento trest klub stmelil a ve výsledku mu pomůže (kdo by nechtěl vyměnit útok na klidný střed tabulky za třetí rok boje o záchranu, že?). A druhak – dobré výkony sráží dlouhodobě trvající neschopnost vyhrávat před vlastními fanoušky na Goodison Parku.

Everton v sedmi domácích zápasech aktuální sezóny Premier League vystřelil na bránu 124krát, avšak skóroval pouze pětkrát. Jeho úspěšnost v proměňování gólových šancí dosahuje tristních devíti procent. Jen pro rychlé srovnání – druhý nejhorší celek této statistiky má úspěšnost 25 procent.

Jak výstižně poznamenal manažer Sean Dyche, Toffees musí začít skórovat na vlastním hřišti. V opačném případě si koledují o značné problémy.

Dobrou zprávou v otázce gólů je možný návrat útočníka Calverta-Lewina do základní sestavy, jehož o víkendu zastupoval Portugalec Beto. Ten svým představením přiživil obavy, že bude potřebovat delší dobu k aklimatizaci na anglickou ligu. Buďme tedy trpěliví, jinak nám totiž nezbyde nic jiného než se pyšnit světovým rekordem, že máme v kádru nejdražšího prodejce Kentucky Fried Chickens na světě. A to opravdu neobstojí před další kontrolou finančních pravidel.

Postupně se také uzdravuje Amadou Onana, který nebude chtít sedět na lavičce náhradníků. Další rotace v základní sestavě se směrem k nabitému programu nabízí, ale těžko říct, zda se rovněž potká s myšlenkami konzervativního Dyche.

Šestý Newcastle přijíždí na Goodison Park v prazvláštním rozpoložení. Přestože v posledních dvou ligových zápasech imponujícím způsobem porazil Chelsea a Manchester United, tým sráží těžko uvěřitelný seznam absentujících, který čítá až 13 jmen. Bohužel mezi nimi není bývalý evertonský „starboy“ Anthony Gordon, který si před rokem vytrucoval svůj vysněný přestup za 40 milionů liber. V aktuálním ročníku se může pyšnit šesti vstřelenými brankami a konečně také normálním účesem. Po transferu na drsný sever se zbavil přehazovačky à la Clare Baldingová.

Co jiného napsat o fotbalovém zázraku ze St. James‘ Parku? Ještě před dvěma lety se Magpies nacházeli na úplném dně Premier League, ale kvůli saudské oligarchizaci vystřelili mezi nejlepší týmy na Ostrovech. Jistě, příběh o schopném a talentovaném manažerovi Eddiem Howeovi je bezpochyby hollywoodsky srdceryvnější než ten o majiteli, který sportswashingem zakrývá obvinění z terorismu, porušování lidských práv či vraždu kritika režimu. Ale každý si vybírá svou cestu. A možná na rozdíl od evertonského majitele si Saúdové osvojili základy účetnictví, a tak se jim nakonec podaří koupit si svou vlastní pohádku o trofejích.

Co: Everton FC – Newcastle United FC, 15. kolo Premier League
Kdy: 7. 12. 2023 od 20:30
Kde: Goodison Park – Goodison Rd, Liverpool L4 4EL (kapacita: 39 414)
TV: Canal+ Action, komentuje Martin Minha
Rozhodčí: Tim Robinson Postranní: Stuart Burt, Dan Cook Čtvrtý rozhodčí: Darren England
VAR: David Coote Asistent VAR: Mat Wilkes