Preview: Brighton & Hove Albion – Everton

24/02/2024 9 Od Javor

Everton se po tragickém výkonu proti Crystal Palace vrací na místo svého nejpodařenějšího výkonu v minulé sezóně. Tehdy tam Karamelkám spadlo vše, co šlo nad bránu.

Tak skvělý výkon fandové klubu ani nepožadují, ale výrazně lepší výkon oproti pondělní truchlohře ano. V loňských výškách už Racci nelétají, ale sedmá pozice je stále solidní umístění. V Evropské lize postoupili do osmifinále, jejich soupeřem bude původní tým z věčného města. Jejich aktuální forma je ale jako na houpačce, nedávno vyfasovali čtyřbrankový debakl v Lutonu, ale minulý týden zase dali populárního bůra na hřišti Sheffieldu United. V současnosti drží titul remízového krále ligy.

Everton si tuhle módu osvojil v poslední době taky. Kromě očekávané prohry na hřišti mistra neprohrál v poslední době s týmy Tottenhamu, Aston Villy a Fulhamu. Pondělní (a nejnovější) zápas měl jedinou výhodu – neprohrálo se. Klub  stále tlačí bota v útoku. Skóre celkem jasně ukazuje, co bývalému stoperovi Dychemu jde. Je to nepřekvapivě obrana, pouhých 33 inkasovaných branek znamená dělené čtvrté místo v této kategorii spolu s Aston Villou. Jenže ta vsítila dvaapadesátkrát a nyní by se kvalifikovala ze čtvrté pozice do Ligy mistrů. Everton prohnal míč goalem pouze 27x,  jde o třetí nejhorší útok soutěže, méně produktivní jsou pouze dva nejhorší týmy ligy – tedy Burnley a Sheffield United. Karamelky kvůli bodovému odpočtu hrají o záchranu, momentálně by na skóre nesestupovaly, ale největší konkurent v boji o záchranu, Luton, má ještě odložený zápas v Bournemouthu.

Zdravotní stav hráčů by se dal kvalifikovat jako „beze změny“. Chybět stále bude trojice Alli, Danjuma, Gomes. Lehčí zranění si proti Crystal Palace přivodil Mykolenko, ale měl by být v pořádku, po nemoci se uzdravil i Coleman a bude tedy k dispozici. Brightonu jistě budou hybět Hinshelwood, Joao Pedro, March a Milner, nejistý je účast Mitomy, který laboruje s problém v oblasti zad. K zápasu bude naopak připravený nastoupit dlouhodobý marod Enciso, který vyléčil koleno.

Co: Brighton & Hove Albion – Everton FC, 26. kolo Premier League
Kdy: 24. 2. 2024 od 16:00
Kde: Falmer Stadium – Village Way, Brighton, BN1 9BL (kapacita: 31 876)
TV: Přímý přenos na stanici Canal+ Sport 5, komentuje Ondřej Lípa
Rozhodčí: Tony Harrington – Richard West, Scott Ledger  Čtvrtý rozhodčí: Dean Whitestone
Videorozhodčí: David Coote  Asistentka videorozhodčího: Natalie Aspinallová