Everton W – Arsenal W 1:1

03/05/2024 0 Od Karamela

Třicáté utkání s Arsenalem nám konečně vyneslo aspoň bod!

Utkání, ke kterému každý Evertonian vyhlíží s obavami. Vždyť není ve WSL tým, který by nás porážel častěji a se kterým bychom nedokázali ani bodovat již více než deset let. Gunners při návštěvě na Walton Hall Park šlo o zisk tří bodů nezbytných pro možnost pomýšlet na vítězství v letošním ročníku WSL, nám pak hlavně o prestiž. Sørensen byl nucen opět improvizovat a pro zranění nechat odpočívat Galli (tu aspoň na lavičce), Bennison i Payne. Namísto nich se na lavičce objevily náhradnice Hobson, Settle a Wilding, což se nakonec ukázalo jako podstatné.

První poločas

přinesl místo divokého fotbalu spíše šachovou paritii. Setrvávali jsme v disciplinovaném hlubokém bloku a pečlivě líčili ofsajdové pasti. Arsenal se snažil naše obranné zapouzdření rozlousknout, ale nenašel na něj recept. Blackstenius se nebyla schopná dostat do onside náběhu, Foord v opakovaných pokusech střílela jen do blokujících obránkyň. Nakonec nejblíže gólu měla těsně před koncem poločasu Pelova, která využila nepřesně postavné Brosnan. Její střela ke vzdálenější tyči směřovala nakonec do zámezí. Největší šanci poločasu jsme ovšem měli my, když Karen Holmgaard využila výborně rozahraného rohu své sestry Sary a hlavou rozezvučela břevno branky hostí. Takovýto výsledek ani průběh poločasu hosté z Londýna a popravdě řečeno ani mnohý Evertonian nečekali.

Druhý poločas

začal pro naše barvy nadějně. Sara Holmgaard využila podklouznutí Fox a servírovala míč před bránu, kde si na něj krásně naběhla Piemonte. Bohužel jeí hlavička šla vysoko nad břevno. Sørensen koučoval svůj tým až do ochraptění, ale přes veškerou naší snahu a otevření hry to byly spíše Gunners, kdo začal být nebezpečný. Arsenalské útočné vlny se postupně valily jedna za druhou a tříštily se o modrý obranný val. Pelova, Fox, Mead a další hvězdy Arsenalu pálily mimo či byly vychytány Brosnan.

Až v 80. minutě dorazila Ruso vyraženou střelu Mead do naší branky a svým desátým gólem v sezóně otevřela skóre – 0:1. Vítězství hostí se zdálo neodvratné, vždyť v této sezóně jsme nedokázali nikdy zkorigovat stav utkání, pokud jsme v průběhu zápasu prohrávali. Ale ruce do klína jsme nesložili. Ovšem Gunners po gólu narostla křídla. Ty jim ovšem v nastaveném čase přistřihla Hobson, když svou hlavičkou usměrnila roh Sary Holmgaard za záda Zinsberger –1:1! Radost všech modrých na hřišti i v ochozech byla náramná!

Shrnutí

Zasloužený bod. Dobře zvolenou taktikou a zodpovědnou hrou jsme dokázali znervóznět papírově silnějšího soupeře a ukázali jsme, že pokud nezačneme panikařit, jsme schopní sehrát vyrovnanou partii s kýmkoliv z WSL. 19.10.2022 debutující šestnáctiletý pořízek gólem z 90. minuty rozhodl o vítězství Evertonu nad Arsenalem 2:1. Tím zahájil svojí skvělou kariéru a ukončil šňúru třiceti utkání „neporazitelného Arsenalu“ v řadě. Jméno střelce jsme si jistě všichni zapamatovali. 28.4. 2024 debutující šestnáctiletá okatá blondýnka gólem v prodloužení zajistila remízu s Arsenalem na 1:1 a po téměř dvanáctiletém čekání nám zápas s tímto soupeřem vynesl aspoň bod. Remeber the name: Izzy Hobson! Jestli se jí bude dařit podobně, jako jejímu staršímu hráčskému kolegovi samozřejmě nevíme. Ale na tenhle gól se bude v každém případě vzpomínat dlouho. COYB!

Fotografie: Izzy Hobson (zdroj: evertonfc.com)

Góly: Hobson (90+5´) – Ruso (80´)  ŽK: Snoeijs

Everton (5-4-1): Brosnan; Hope, Vanhaevermaet, Finnigan, Stenevik,  S. Holmgaard; Bissell (Settle 90+9′), K. Holmgaard (Dale 65´), Wheeler, Snoeijs; Piemonte (Hobson 81′)

Arsenal (4-2-3-1): Zinsberger; Fox, Williamson (Codina 45´), Catley, McCabe; Pelova (Cooney-Cross74′), Little; Mead, Russo, Foord (Lacasse 64´); Blackstenius (Maanum 64´)

Rozhodčí: Phoebe Cross  Diváci: 1 997 Everton Player of the Match: Isabella Hobson