Iroegbunam s Dobbinem mění kluby

22/06/2024 3 Od Riči

Tim Iroegbunam se stal první letní posilou Evertonu před novou sezónou 2023/24. Toffees za talentovaného středopolaře zaplatí Aston Ville devět milionů liber.

Finanční pravidla Premier League (PSR) nutí kluby, které potřebují vylepšit čísla ve fiskálním kalendáři do konce června, k nezvyklé aktivitě už na začátku letního přestupového období.

Není tajemstvím, že i Everton musí prodávat hráče, aby smazal svou finanční ztrátu. Proč tedy nyní nakupuje? Ve stejné situaci jako Toffees je také Aston Villa, a tak si oba celky navzájem prodají mladé hráče v separátních transakcích, aby vylepšily své postavení.

Everton kupuje brzy 21letého Iroegbunama za devět milionů liber, ale tuto pořizovací cenu si bude moct rozložit do délky jeho tříletého kontraktu – v aktuálním finančním roce tak vykáže za hráče pouze tři miliony liber. Naopak, když Blues prodají Villans křídelníka Lewise Dobbina za 10 milionů liber, v aktuálním finančním roce uvedou zisk celé částky, protože jde o odchovance a neodčítá se jeho pořizovací cena.

Tyto neobvyklé obousměrné přestupy můžeme vídat i u dalších celků, kterým hrozí porušení finančních pravidel (Aston Villa s Chelsea nebo Everton s Newcastlem v případě „výměny“ DCL-Mintah). Nejedná se o porušování pravidel, kluby se jen snaží vyzrát na špatně nastavený systém Premier League.

Vraťme se ale zpět na hřiště. Příchodem Iroegbunama pokračuje trend sportovního ředitele Kevina Thelwella, kdy za menší obnosy přicházejí talentovaní hráči. A mezi ně se na konci června 21letý Angličan rozhodně řadí. Everton se vlastně připravuje na očekávaný prodej záložníka Onany, neboť Iroegbunam umí zahrát na podobných pozicích, a to jako defenzivní záložník i jako klasický střední záložník.

Aston Villa si ho vytáhla od rivala West Bromu v létě 2021 a nejdříve ho vychovávala v akademii. Ve fialovém dresu debutoval na jaře 2022 a následně v sezóně 2022/23 velmi úspěšně hostoval v druholigovém Queens Park Rangers, kde poprvé naplno ukázal své dovednosti rovněž na seniorské úrovni.

V loňské sezóně se „Timmy“ v nabitém kádru Villy, který dokráčel ke konečnému čtvrtému místu v lize, příliš neprosadil. Do zápasů Premier League naskočil pouze devětkrát, z toho jen jednou v základní sestavě. Pětkrát si také zahrál v Evropské konferenční lize.

Goodison Park za Villa Park mění naopak 21letý křídelník Lewis Dobbin. Rychlý Angličan předminulou sezónu ukázal záblesky talentu na hostování v třetiligovém Derby County a posléze si v letní přípravě udržel místo na soupisce Seana Dychea. V loňském ročníku si poté připsal 15 odehraných zápasů a vstřelil jednu branku v domácím ligovém klání s Chelsea.

Coby odchovanec debutoval za Toffees už v 18 letech a někteří od něho možná očekávali zářnější budoucnost. Neměl však asi úplnou důvěru manažera Dychea, který ho mohl využívat častěji. Nebýt aktuálního nastavení finančních pravidel, jež zvýhodňují prodeje odchovanců, a neutěšené situace Evertonu, v klubu by nejspíše pokračoval.

(fotozdroj: Everton FC)