Vysněná ofenzivní posila: Iliman Ndiaye

03/07/2024 6 Od Riči

Minulý rok to sice nevyšlo, ale vytrvalost Evertonu nakonec přinesla své ovoce. Na Goodison Parku přestupuje útočné eso Iliman Ndiaye.

Toffees v čele se sportovním ředitelem Kevinem Thelwellem dlouhodobě usilovali o služby 20násobného senegalského reprezentanta, kterého chtěli získat už během loňského léta po jeho průlomové sezóně ve druhé anglické lize. Ndiaye tehdy výrazně přispěl k postupu Sheffieldu United do Premier League, když vstřelil 14 gólů a přidal 11 asistencí.

Na přestupovém poli bylo loni úspěšnější Marseille, což se dalo pochopit. Rodák z Normandie je od dětství velkým fanouškem klubu ze Stade Vélodrome a jako kluk se také mihl v jeho akademii.

Vysněné angažmá ale nenaplnilo očekávání. I když si Ndiaye nemohl stěžovat na nedostatek herních příležitostí a během sezóny nastoupil do 46 soutěžních zápasů, Marseille prožila turbulentní rok, kdy se na její lavičce vystřídali čtyři trenéři. 24letý driblér vstřelil pouze čtyři branky, a to hlavně proto, že často nastupoval na křídelních pozicích nebo jako klasický útočník, kde nemohl naplno rozvinout svůj potenciál jako na postu podhrota či desítky u Blades.

Když letos Everton obnovil svůj zájem, Ndiaye už neváhal a Marseille také ráda prodala hráče za velmi podobnou sumu, za jakou ho koupila ze Sheffieldu United. Podle neoficiálních, ale důvěryhodných zdrojů zaplatí Toffees 15,6 milionu liber v základu a další 1,3 milionu liber je ukotveno ve výkonnostních bonusech. Na Merseyside podepsal Ndiaye pětiletou smlouvu.

„Od Ilimana si slibujeme, že svými kvalitami a univerzálností výrazně posílí naši útočnou hru. Měl by být další skládankou, která nám pomůže zlepšit se ve vytváření gólových šancí. I přes svůj mladý věk má zkušenosti s evropským i národním fotbalem, těším se, jak pozvedne celý tým,“ přivítal hráče manažer Sean Dyche.

Radost z přestupu neskrýval ani samotný Ndiaye: „Jsem nadšený. Everton je velký klub s bohatou historií. Zároveň však přijímám zodpovědnost, abych pomohl týmu pokračovat v progresu, který začal v minulé sezóně. Sportovní ředitel Kevin Thelwell i manažer Sean Dyche o mě velmi stáli a ze vzájemných rozhovorů jsem měl opravdu dobrý pocit. Výborné reference o klubu mi také poskytl můj spoluhráč z reprezentace Idrissa Gueye.

„Na hřišti jsem nejšťastnější s míčem u nohy. Mám rád driblink, a když svým umem zvedám fanoušky ze sedadel. Samozřejmě, že chci dávat góly a přihrávat na ně, ale také pracuji pro tým. Vyznávám presinkový styl hry, vždyť jako útočník jste vlastně prvním obráncem.“

Osmifinalista mistrovství světa 2022 představuje jedinečného fotbalistu, který v současném Evertonu chybí. Fanoušci Toffees již několik let volají po jeho schopnosti obejít protihráče. Naopak jeho slabinou je zakončování, kde rozhodně existuje prostor pro zlepšení. Bude také důležité rozvinout jeho potenciál nasazováním na správné pozici podhrota, kde může uplatnit své režisérské schopnosti. V této roli představuje vítanou konkurenci Abdoulaye Doucourému, který aktuálně v modrém dresu operuje pod útočníkem, avšak mužstvo trpí jeho horší prací s míčem.

Ndiaye zahájil svou fotbalovou kariéru v mládežnických týmech francouzských klubů Rouen a slavnější Marseille. Po několika letech se však musel se svou rodinou přestěhovat do Senegalu, odkud pochází jeho otec. Mladý Iliman pak tři roky rozvíjel svůj talent v tamějším týmu Dakar Sacré-Cœur.

V jeho 16 letech si rodina opět balila kufry a vrátila se na starý kontinent, kde našla nový domov v Anglii. Ndiaye se zde připojil k mládeži Borehamu Wood, odkud si ho po třech letech, v roce 2019, vyhlédl Sheffield United. Na jaře 2021 debutoval v Premier League a v následující sezóně už pravidelně nastupoval v Championshipu, kde se uvedl sedmi vstřelenými brankami. V sezóně 2022/23 naplno rozvinul svůj potenciál a stal se hlavním motorem, který nasměroval Blades k postupu mezi anglickou elitu. Zároveň dokázal zaujmout širší fotbalovou veřejnost.

(fotozdroj: Everton FC)