V osm ráno se Liverpool ještě probouzel, ale ulicemi už duněly kroky těch, kteří dnes přišli stát se pro jeden den součástí něčeho většího. Drsné hlasy fanoušků se sbíhaly v první chorály. V očích pochodujících hořela modrá neúprosná oddanost, která neznala kompromisů – dnes jejich tým vstoupí na trávník jako hrdina. Naposledy.
Kroky mladých i starých v královské modři mířily ke stadionu –za očekávaným vítězstvím, které by proti poslednímu mělo být bezproblémové. Pouze ten, kdo někdy stál či seděl na tribuně Goodison Parku, tohle může pochopit: sounáležitost, která spojuje desetitisíce hlasů v poslední řev. Nostalgie v koňské dávce mohla začít.
Základní sestava obsahovala jedno mírné překvapení. Kapitánskou pásku navlékl na svůj rukáv pravý obránce Coleman. Ten sice oficiálně je kapitán, ale vzhledem k vleklým nevážným potížím je spíše pouze jméno na papíře. Everton začal očekávaně tlakem a už ve 4. minutě zakončoval v pádu Beto, ale jen do brankáře Ramsdalea. To Ndiaye si počínal lépe a střelou z 15 metrů k tyči zařídil vedení – 1:0!
Domácí měli nějaké další příležitosti, ale bez výsledku. Další zaznamenáníhodná událost se stala v 18. minutě, kdy byl právě Coleman vystřídán Youngem za potlesku vestoje vyprodaného stadionu. Šlo pravděpodobně o domluvenou akci a lze důvodně předpokládat, že modrý dres irský obránce přes hlavu již nepřetáhne. Aktivní dvojka v očekávaném obsazení Ndiaye-Beto vymyslela a zrealizovala další šanci, ale výsledkem byl roh. Z něj Branthwaite netrefil hlavou zařízení.
Southampton směrem dopředu nepředvedl vůbec nic, snad stojí za zmínku celková aktivita Sulemany, ale tím to haslo. Everton měl dobrou pasáž kolem 30. minuty, nejdřív byla zblokována střela Garnera, poté Beto dokonce dvakrát vsítil, ale v obou případech z ofsajdu. Poločas brankově zakončil opět Ndiaye. Po přihrávce Ndiayeho poslal Ramsdalea klamným pohybem na párek a zblízka trefil prázdnou kysnu – 2:0!
Televizní přenos byl různě prokládán prostřihy do okolí stadionu (svět je jen modrej dým), stejně jako na klubové legendy. Tuhle tleskal Gary Stevens, onde komentoval Peter Reid, pečlivě své následovníky sledoval Wayne Rooney. Tito a mnoho dalších bylo součástí pozápasového rozlučkového programu. I po přestávce hosté pokračovali ve své bezzubosti, šance měli pouze domácí.
Akci trojice Beto-Gana-Garner zakončil první jmenovaný hlavičkou nad břevno. Další hlavičkou netrefil zařízení Doucouré. Ve druhé polovině druhého poločasu se hra přece jen trochu vyrovnala, dvě šance Southamptonu měl Stewart, ale Pickford čisté konto (jednou i s pomocí tyče) udržel. A nakonec si posledních 15 minut v Goodison Parku ve své kariéře zahrál i Keane, když menší zranění nedovolilo dohrát zápas Branthwaiteovi.
Finální rozlučku se stadionem si užili všichni, navíc po velmi slušném výkonu. A oceňuji konání vychovaných hostů, kteří nezlobili.
(fotozdroj: Paul Ellis, AFP)
Branky: 6´ Ndiaye, 45+2´ Ndiaye (McNeil)
Everton FC: Pickford – Coleman (18. A. Young), O’Brien, Branthwaite (74. Keane), Mykolenko – Gueye, Garner – McNeil (64. J. Harrison), A. Doucouré (65. Alcaráz), Ndiaye (74. Calvert-Lewin) – Beto
Ach, bolo to super. Výnimočné. Myslím, že aj ligovej réžii sa veľmi podaril zostrih stretnutia tak aby vzdali patričnú poctu. A tá atmosféra na L4 v nedeľu ráno, keď už o ôsmej pochodovali prví fanúšikovia ulicami a o deväť nula nula už v podstate plnka. Zvláštny deň to bol. Od rána som bol nervózny, skoro ako pri derby, ale bolo to iné. Normálne ma sralo, že som tam nemohol byť. A asi si o pár rokov poviem, že ty debil, mohol si tam byť, keby si veľmi chcel….
Musím si ešte dopozerať všetky materiály zo včera. Aj ceremóniu.
Zápas bol presne ako zo scenáru. V žiadnom momente duelu to nevyzeralo, že by Saints plánovali alebo boli schopní niečo spraviť. Proste včera sme mali vyhrať a bodka. Ndiaye, osud, karma, vesmír alebo Allah, tak to malo byť. Ale hreje ma pri srdci, že ten štadión tam stále bude. Nie som taký vykoľajený, ako keby ho išli už búrať. Asi aj toto tak malo byť. Ďalšie pionierstvo EFC, mať dva plnohodnotné štadióny, a jeden zvlášť pre ženy. Ach, zase sa nebudeme chvastať trofejami, ale týmto 😀 Som hrdý…
Vidět všechny ty legendy, které na Goodisonu přinášely tolik radosti a trofejí, jak za potlesku tribun pochodují hřištěm, to mě snad dojalo nejvíc: https://x.com/ToffeeTVEFC/status/1924100201012187458?t=ECLbtMQy_2FhhCuzxLTWZw&s=19
Rozloučení bylo dojemné a důstojné, žádná estráda. To mám rád.
Snad se úspěchů dočkáme i na novém stadionu a nebudeme muset je hledat jen v archivech.
Odkazy na ceremoniály atd. házejte sem, děkuji. Nerad bych něco přehlédl.
https://youtu.be/jklIOyCEl30?si=WQP-yo8WSBFUk6pb
Nezávisle na výsledcích posledního kola skončíme na třináctém místě. Loni jsme obsadili patnáctou příčku se 40 body, a nebýt odpočtu, byli bychom dvanáctí se 48 body. Letos máme zatím 45 bodů. Doufejme jen, že v posledním kole nepředvedeme totálně odevzdaný výkon, Newcastlu na rozdíl od nás stále jde o hodně.
Jo, ale letos se na to dalo sem tam i koukat 😀 To se loni moc říct nedalo, tam byl každej bod vybetonovanej.
V loňské sezóně se na to dalo koukat jen chvíli, a to během naší slavné jízdy po bodovém odpočtu na podzim.
Také bych řekl, že jsme se zlepšili, zvlášť s ohledem na fakt, že jsme museli snad třetím rokem po sobě šetřit na přestupovém trhu. Pokud se nám v létě podaří přivést vhodné posily a zvládnout obměnu kádru, mohli bychom po čtyřech sezónách konečně přestat řešit záchranářské starosti a začít být trochu ambicióznější.
Jinak rozdíl mezi loňským 15. a letošním 13. místem znamená zhruba šest milionů liber navíc na odměnách od Premier League.
Já si říkám, že když BHA a Brentford zvládají hrát, tak jak zvládají s 2/3 rozpočtem, co máme my, tak nic není nemožné… Newcastle má o něco málo větší.
6 M liber není moc, 2-3 % rozpočtu. Proč ne.
A Fulham, Bournemouth, samozrejme Nottingham.
Ale 6 M je dosť. S väčšinou nákladov nepohneš, takže 6 M je rozdiel medzi priemerným a kvalitným pravým obrancom.
Já vám nevím. Čistě na přestupech jsme od sezóny 2022/23 do té letošní v plusu více než 90 milionů eur, což je naprosto unikátní. Ostatní ligové týmy jsou těžce v červených číslech. Brighton je ve ztrátě 65 milionů, Fulham 93, Brentford 131, Nottingham 257 a Bournemouth dokonce 274 milionů eur.
Více: https://www.transfermarkt.co.uk/premier-league/einnahmenausgaben/wettbewerb/GB1/plus/0?ids=a&sa=&saison_id=2022&saison_id_bis=2024&nat=&pos=&altersklasse=&w_s=&leihe=&intern=0
Například Brighton odvádí skvělou práci. Jen za loňské léto byl sice ve ztrátě 230 (!) milionů eur, ale šlo o jednorázové, rozmarné přestupové okno, ze kterého bude klub profitovat v následujících letech. Navíc si to mohl dovolit díky prodejům z předchozích sezón.
Faktem je, že do kádru investujeme minimálně ve srovnání se všemi ostatními. Je skoro zázrak, že jsme nesestoupili.
V tom prípade musí byť obrovský rozdiel vo zvyšných nákladoch (okrem nákupov). Musíme ich mať oveľa vyššie ako spomenuté kluby. Prečo? Prečo máme vyššie celkové náklady za sezónu ako Brighton, ale pritom keď porovnáme nákupy hráčov, sme oproti nim v pluse o stovky miliónov?
Platy…
Mzdy nejsou hlavním důvodem. Např. oproti Brightonu jsme v letošní sezóně utratili na mzdách hráčů „jen“ o 10 milionů liber více: https://www.givemesport.com/premier-league-wage-bill/
Hlavním důvodem je však výstavba nového stadionu, která od roku 2021 do letoška stála mezi 750 a 800 miliony liber. Do této částky ale nejsou započítány úroky z půjček, které každý rok činí desítky milionů liber.
Přesná data o tom, jakou částku výstavba zatížila v jednotlivých letech rozpočet, bohužel nejsou k dispozici. Vždy však půjde o nižší stovky milionů liber ročně.
Já to nebral přímo proti Brightonu, ale obecně… resp. v hlavě jsem měl Palace, ti dají za mzdy hroznej nesmysl.
Jasně, ale tím, že máme hotový stadion a budeme na něj uzavírat nové komerční smlouvy, a zároveň Friedkin zkorigoval zmíněné úroky, které ročně činily cca 60 milionů liber, tak ve výsledku budeme moci na přestupovém poli v letošním létě utratit o desítky milionů liber více než loni, přestože rozpočet zůstane podobný. A příští rok pak bude munice na posily ještě větší.
Já jsem zadal do GPT o3 modelu (to je něco jako semi hloubková analýza) požadavek, ať mi to srovná na úrovni výdajů klubů, neřešil jsem historické přebytky v rozpočtech, to by už nedal…
No a po asi 5 min přemýšlení a různých analýz z něj vypadlo rozpočet Brightonu je cca 200 M, u nás to bylo něco jako 270. Třeba CP měl přes 300. Bohužel jsem ten chat nezachoval, mohl jsem ho postnout do WhatsAppu.
Všetko záleží na vstupných dátach. Ak ho necháš len hľadať na internete, výsledok nikdy nebude presný. Je to hlavne jazykový model, ktorý si často neoverí fakt ale hľadá najvyššiu pravdepodobnosť.
proto jsem psal o o3, tam vidíš, kde hledá, jak hledá, co ověřuje a koukáš na to třeba 5 minut, než se ti k nečemu dobere a to, k čemu se dobere, ti dá odzrojované, takže vidíš, jestli to není nějakej hurá zdroj. Když máš jiné modely (ty zdarma), tak výsledek stojí za starou belu, tady se tomu dá +- věřit. Navíc já chtěl data za 2024, to už je docela zdokladované 🙂
Poslední utkání, ve kterém už vůbec o nic nejde. Chci vidět z hodně velké části náhradníky a doufám, že nedostaneme pětku jako onehdy v posledním kole na Arsenalu. Takže sestava za mě: Virginia – Young, O´Brien, Keane, Patterson – Ireogbunam, Garner – McNeil, Alcaraz – Chermiti, Broja.
To radši koukat do sváření než na tuhle sestavu.