WLC: Newcastle W – Everton W 1:3
27/11/2025Poslední kolo skupinové fáze ligového poháru pro nás znamenalo výhru nad druholigovým soupeřem i rozloučení se z touto soutěží.
Do sestavy se po zranění vrátila Brosnan a rovněž Gago se zotavila ze svalového poranění. Na Tyne and Ware jsme tak dorazili v naší nejsilnější dostupné sestavě. I když už před zápasem bylo jasné, že ze skupiny nepostoupíme, nehodlali jsme zápas s aktuálně 4. týmem WSL 2 jakkoliv podcenit.
První poločas
Od začátku zápasu bylo zřejmé, že jsme cestu na severovýchod Anglie nevážili proto, abychom zápas odehráli jen formálně. Od prvních minut se nám dařilo dostat straky pod tlak, hlavně díky zdařilé hře našich záložních řad. Opět se potvrdilo, že máme-li dostatek času, dokážeme hrát efektivně, nápaditě a účinně. A soupeřky nám tentokrát (bohužel pro ně) onen čas poskytly. Břevno prudce nastřelené z kopačky Kitegawy mohlo být pro domácí prvním varováním. Zanedlouho Payne pálila přímo do rukavic Moan. Po půlhodině hry Cooper poměrně nevybíravě a jednoznačně srazila zezadu Wheeler. Když se naše Australanka ztěžka zvedla ze země, postavila se k nařízenému přímému kopu Momiki a ranou k bližší tyči zaznamenala první gól zápasu – 0:1. Náš tlak nepolevoval, ale do konce poločasu zůstalo skóre nezměněné.
Druhý poločas
Newcastle zbraně nesložil. Na začátku druhého poločasu se o srovnání pokusila Jordan Nobbs, naštěstí Brosnan byla pozorná. Evertonská jízda pokračovala. Dorážku Payne vykopávala obránkyně strak z brankové čáry. V 72. minutě Snoeijs po spolupráci s Payne zvýšila na 0:2. O dvě minuty později předvedla brankářka domácích Moan nepochopitelnou chybu, když se pokusila obejít kličkou Snoeijs. To se ji nikoliv překvapivě nepovedlo a Payne přidala gól na 0:3.O několik minut později byla Snoeijs po faulu Mannion nucena střídat a na hřiště si tak přišla pro cenné minuty zkušeností Jones. V 79. minutě Newcastle po rohu snížil díky střele Lumsden, které ovšem předcházel ignorovaný faul Murphy na naší brankářku. Ale jednalo se již jen o labutí píseň strak a my si mohli odvézt zasloužené vítězství.
Shrnutí
Dobrý výkon proti slabšímu soupeři. Hayashi a Vignola v záloze je výborná kombinace. Věřme, že se jim povede podobně i v ligových zápasech, velmi naléhavě to potřebujeme. Jak zde bylo již dříve uvedeno, na naše další (ne)účinkování v poháru sice zápas vliv neměl, ale naší tak těžce zkoušenou psychiku by zvednout mohl. Zvednutí bude věru třeba, protože v neděli nás čeká Chelsea. Tak tedy COYBG!
Fotografie: Honoka Hayashi (zdroj: Getty Images via https://royalbluemersey.sbnation.com)
Góly: Lumsden (79´) – Momiki (31´), Snoeijs (72´), Payne (74´) ŽK: McQade, Mannion – Fernández, Hayashi
Magpies (4-4-2): Moan; Cataldo, Grec, Cooper (Mannion 46′), Purfield (Stokes 75′); Lumsden (Freeman 94′), Nobbs, McQuade, Gregory (Pike 75′); Murphy, Hayles (Sevenius 54′)
Toffees (4-4-2): Brosnan; Kitagawa, Fernández (Weir 77′), Mace, Ishikawa (Holmgaard 77′); Wheeler, Hayashi, Vignola (van Gool 77′), Momiki; Payne, Gago (Snoeijs 46′) (E. Jones 83′)
Rozhodčí: Adewunmi Soneye




Mimochodem Nobbs, vynikající bývalý hráčka Arsenalu má na Everton smíšené vzpomínky. Byl to zápas z podzimu 2018, kdy v zápase s Toffees utrpěla přetržení předního zkříženého vazu, které zbrzdilo její do té doby raketově stoupající kariéru. Stálo i na začátku dalšího řetězce zranění, která jí postupně stála reprezentaci i další kontrakt ve WSL. A byl to také Everton, kterému Nobbs (hrající ještě za Arsenal) střelila na jaře 2022 svůj 50. gól ve WSL.