Liverpool – Everton 2:2

16/01/2011 0 Od Meňa

Kletba Anfield Road nebyla ani tentokrát přerušena, nicméně Everton smutnit nemusí. Získaný bod totiž vzhledem k vývoji zápasu není k zahození.

Už před výkopem byly Evertonians přichystány nepříjemné zprávy. Probuzený Louis Saha se kvůli lehčímu zranění nevešel ani do nominace, stejně jako Steven Pienaar, kterého už s největší pravděpodobností v dresu Evertonu neuvidíme. Jeho pozici na levé straně zálohy zaujal Leon Osman a v útoku se vedle Jermaina Beckforda objevil Victor Anichebe.

Zpočátku přitom tomu, že po devadesáti minutách budou oba týmy ze hřiště odcházet za zaslouženého nerozhodného stavu, vůbec nic nenasvědčovalo. Blues nevěděli, kde jim hlava stojí a daleko aktivněji hrající Liverpool jednoznačně dominoval. Ostatně, svoji první střelu na bránu si červení připsali již v po třiceti sekundách, kdy ostrého úhlu střílel Fernando Torres. Na druhé straně se zanedlouho prvním vážějším momentem prezentoval Seamus Coleman, když si prorazil cestu středem hřiště a svou ránu umístil vedle tyče.

To ale nebylo nic oproti Torresově velešanci, která přišla v 17. minutě. Španělský útočník až znepokojivě snadno prošel obranou a pár metrů před malým vápnem technicky vystřelil k tyči. Zamířil skutečně přesně, jeho pokus zastavila právě branková konstrukce a odražený míč pak nedokázal zužitkovat Dirk Kuyt, jenž namířil těsně nad.

Ze strany Evertonu ovšem žádná odpověď nepřicházela, a tak se domácí s chutí vrhali kupředu. A netrvalo dlouho, než se Reds ocitili v zaslouženém vedení. Kuyta sice Tim Howarda ještě vychytal, jenže vyražený míč Liverpool zužitkoval, a jakmile se kulatý nesmysl objevil u nohou Raula Meirelese, ten jen napálil pod víko – 1:0. Krátce po výkopu navíc znovu zahrozil Torres, ale Howard už žádné neštěstí nepřipustil.

Poločasový hvizd byl pro Everton zvukem vysvobození. Utrápený výkon nesliboval do druhého poločasu nic příjemného. Ke všeobecnému šoku ale nastal pravý opak. Do druhé půle vlétli Toffees jako velká voda a po pár vteřinách kopali rohový kop. Na ten si na zadní tyči naskočil Sylvain Distin a i za pomoci břevna srovnal na 1:1.

Anfield ale o pár minut později prožíval šok číslo dvě. Tentokrát vytěžil ze šikovné práce Leona Osmana a Victora Anichebeho Jermain Beckford, šikovně se obtočil kolem svého strážce, pravačkou překonal prakticky bezmocného Reinu a spustil rozbušku extáze mezi Evertonians.

Zápas si ale do dalších minut schoval ještě další dramatické okamžiky. Ten nejzásadnější přišel v 67. minutě. Howard před svojí bránou rukama podrazil Maxiho Rodrigueze a sudí Phil Dowd měl jasno – penalta. K té se postavil neoblíbený Dirk Kuyt a svoji, až příliš bohatou bilanci vstřelených gólů v derby, navýšil o další trefu.

O vítězný gól Evertonu záhy přišel zabojovat James Vaughan, nebo Diniyar Bilyaletdinov, ale ani jeden celek se ve zbývajícím čase k rozhodnutí derby, ani nepřiblížil. Na Anfieldu se tak nejspíš spravedlivě remizovalo a v celkovém součtu je letošním městským vládcem královsky modrá.

Liverpool: Reina, Kelly, Škrtel, Agger (45. Kyrgiakos), Johnson, Meireles (79. Shelvey), Spearing, Lucas, Kuyt, Torres, Rodriguez

Everton: Howard, Neville, Heitinga, Distin, Baines, Coleman, Fellaini, Arteta, Osman (76. Rodwell), Beckford (72. Vaughan), Anichebe (80. Bilyaletdinov)

Hodnocení hráčů: Howard 6, Neville 6, Heitinga 6, Distin 8, Baines 6, Coleman 6, Fellaini 8, Arteta 6, Osman 6, Beckford 8, Anichebe 6, Vaughan 6, Bilyaletdinov 6

Žluté karty: Reina, Torres, Kuyt

Držení míče: 51% – 49%

Střely na bránu: 14 – 5

Střely mimo bránu: 5 – 5

Rohové kopy: 10 – 6

Fauly: 16 – 17