Round chválí Fellainiho

22/02/2011 0 Od Riči

Marouane Felllaini předvádí v letošní sezóně nadstandardní výkony, díky nimž se dostává do středu pozornosti. Podle asistenta manažera Steva Rounda prý Felli může hrát ještě lépe.

Belgičan s marockými rodiči přestoupil na Goodison Park na posledních chvíli v rámci letního přestupového období roku 2008 za rekordních 15 milionů liber ze Standard Liége. Spousta lidí (ano, i já) si tehdy ťukala na čelo, proč Moyes vyhodil takové šílené peníze za dvacetiletého mladíka. Jenomže Fellaini po několika týdnech začal všechny přesvědčovat o oprávněnosti přestupní sumy. Ve své druhé sezóně ho dokonce David Moyes označil za nejlepšího záložníka v lize, na pozici defenzivního štíta skutečně zářil. Ovšem v únoru 2010 si z Merseyside derby odnesl nepříjemné zranění, kvůli zlomenému kotníku se vrátil až po šesti měsících. V začátcích letošní sezóny byla jeho dlouhá absence znát, postupem času se ale Fellaini opět přidal mezi nejlepší střední záložníky Premier League.

Steve Round, jenž vídá dvaadvacetiletého hráče s extravagantním účesem každý den na tréninku, o něm prohlásil: „Fellaini se aktuálně začíná naplno prosazovat, pár let si na Premier League zvykal. Nesmíme zapomenout, že hovoříme o stále mladém hráči, který se fotbalově zlepšuje a roste. Jeho výkony jdou nahoru po celou dobu – den po dni a zápas po zápasu. Sleduji ho v tréninku a v utkáních, disponuje obrovskou silou a pro nás znamená velký přínos ve hře zálohy.

Zranění ho trochu přibrzdilo. Přeci jenom poprvé v kariéře delší dobu absentoval díky zdravotním problémům, neměl potřebné zkušenosti, jak se dostat zpátky do tempa. Až jako hráč dozraje, bude mnohem lepší. Vzhledem k jeho věku ho ještě čekají velké věci. Podle mě v současnosti využívá svůj potenciál tak na 80-85%.“

V čem se během dvouapůletého angažmá v Evertonu Fellani zlepšil, je určitě disciplína. I když to pořád není to pravé ořechové, oproti první sezóně, kdy Belgičan sbíral žluté karty jak na běžícím pásu, vidíme určitý pokrok. Všiml si toho i Round: „Hlavní důvod ve zlepšení v disciplíně tkví v psychice. Fella už často nefauluje a rozmluvy s rozhodčími již také nejsou u něj na denním pořádku.

Navíc každý týden zaznamenává progres v technice. Marouane disponuje skvělou technikou, s jakou noblesou se někdy dokáže dostat z problémů s míčem na noze, je vzhledem k jeho výšce vynikající.

Dle mého se skutečně zabydlel v lize až teď. Konečně se adaptoval tempo Premier League a pochopil, jak v ní musí hrát. EPL je totálně odlišná od všech soutěží, pokud do ní přijdete ze zahraničí, určitý čas vám trvá, než si na ni zvyknete.

Z hlediska Evertonu můžeme být spokojeni, že se Fellaini zlepšuje. V příštích letech se z něj třeba stane fenomenální hráč.“

Pravá ruka Davida Moyese pochválila rodáka z Etterbeeku i za přístup k fotbalu: „Felli je svým vlastním pánem. Ví, z čeho vytěží nejvíce. Rozhodně ho lze označit za ambiciózního, na tréninku se nepoflakuje, poslouchá rady od manažera přes trenéry až po jeho spoluhráče a anglicky hovoří celkem obstojně.“