Preview: Everton – Birmingham City

08/03/2011 0 Od Meňa

Náhradně stanovený termín odloženého zápasu z vánočních svátků, zastihuje Everton nejspíše vůbec v nejpříhodnějším možném období.

Co vůbec může Goodison Park v prvním, ze tří nadcházejících domácích zápasů v řadě, očekávat? Přirozeným cílem je doufejme další, rovněž již případná třetí, výhra za sebou. Birminghamští ale vždy uměli svým soupeřům zápas na maximální míru znepříjemnit. Najde tak Everton na nekompromisní defenzivu Birminghamu recept?

S ohledem na předchozí utkání lze s jistotou říct, že v silách Toffees to rozhodně je. Vždyť momentálně se Toffees chlubí nejspíš nejlepší formou z celého ročníku. Zaváhání, které Everton stálo další postup v FA Cupu, bylo odčiněno nejlepším eventuálním způsobem, kterým výhra na St. James Parku, kde Blues body podstatně častěji darují, než získávají, nepochybně je. Tři výhry z posledních čtyř zápasů, to už tedy není nic k zahození, a tak by zřejmým cílem pro zbytek sezony měl být finiš v horní polovině tabulky.

Pokud se ovšem v zápase proti proti Magpies naskytoval dostatečný herní prostor, ze kterého Everton mohl těžit, proti celku z druhého největšího města Spojeného království, podobné příležitosti čekat nelze, a to jak víme, činí Toffees nemalé trable. Není tak složité si odvodit, že proti koncentrované obraně Birminghamu budou muset Toffees nahodit nejvyšší otáčky.

Třetí výhra v řadě však není vůbec špatnou vyhlídkou a střelec vítězného gólu v Newcastlu, Phil Jagielka, dobře ví, že tři body jsou povinností. „Naše situace se zlepšuje, teď jenom musíme dál sbírat body. Určitě nejde o nejlepší sezonu, ale pokusíme se ji zakončit stejně, jako tu minulou. Víme, že Birmingham bude těžký soupeř, ale snad dokážeme zahrát dobře a vyhrát.“

Birmingham se od posledního vzájemného střetnutí neposunul prakticky žádným směrem. Příčky, ze kterých lze při nepříznivé konstelaci hvězd snadno spadnout o soutěž níž, koneckonců Blues okoupují po celý dosavadní průběh sezony. Na St. Andrews tak musejí jenom s nostalgií vzpomínat, kdeže to loňské sněhy jsou. Touto dobou se mužstvo Alexe McLeishe pohybovalo na dostřel pohárů. Se syndromem druhé sezony si tak, jak se zdá, zatím v Black Country nevědí rady.

I ona pověstná birminghamská zadní vrátka, ovšem umějí zavrzat. Po nečekaném triumfu ve finále Ligového poháru, spadli Blues zpátky na zem, když doma nestačili na lokálního rivala z West Bromwiche, který na St. Andrews zvítězil 3-1. Forma birminghamských má tedy od ideálu stále na míle daleko, byť v únoru dvakrát zvítězili a napravit stihli i bídnou venkovní formu, když v lednu na cizím hřišti triumfovali prvně od loňského března, konkrétně na Bloomfield Road. Tříbodově koneckonců Birmingham odjížděl i z posledního výjezdu, kdy vítězství vyfoukl West Hamu. Nic to ale nemění na tom, že v celkovém součtu se Blues stále potácejí na sestupové 18. příčce.

Posledně se oba týmy potkaly začátkem října. Everton jako jediný ligový tým bez výhry poprvé zabral právě na St. Andrews a odvezl si výhru 2-0. Na poslední návštěvu Goodisonu však rádi vzpomínají fandové Birminghamu. V lednovém čtvrtém kole FA Cupu zvítězili 2-1. Remíza 1-1 se pak zrodila o měsíc dříve v lize.

Historie soupeře

Klub založila pod původním názvem Small Heath Alliance v roce 1875 partička hráčů kriketu. Profesionální status Blues získali o deset let později. Roku 1892 se přidali k zakládajícím členům Football League Second Divison, a čerstvě vyhlášenou soutěž ve stejném roce také vyhráli. Rokem 1905 přišla nová éra klubu, jež svoje jméno přejmenoval na Birmingham FC, a přestěhoval se na svůj současný domov – St. Andrews Stadium, jež se dnes chlubí kapacitou lehce přes 30,000 diváků.

Není překvapující, že Birmingham strávil drtivou většinu své existence pravidelným střídáním nejvyšší a druhé nejvyšší soutěže. V Second Division klub také získal své jediné mistrovské tituly – druhou ligu ovládnul v letech 1893, 1921, 1948 a 1955. Největší pohárový úspěch naproti tomu přišel v roce 1963, kdy Blues získali Ligový pohár. Vítězství bylo pro Brums o to sladší, že ve finále se před nimi musela sklonit Aston Villa, nenáviděný městský rival.

Chuť Premier League Birmingham prvně ochutnal rokem 2002. V předchozích třech sezónách se pokaždé probojoval do play-off, ve všech případech však ztroskotal před vytouženou bránou. Napočtvrté to klubu, již vedenému Stevem Brucem vyšlo, a pamětihodnou se stala i následující prvoligová sezona. Brums se umístili na 13. pozici, a za sebou nechali i Aston Villu. Po další poklidné sezoně 2004/05 se ovšem  znovu museli smířit se sestupem.

Zpět se klub vyškrábal v roce 2007, kdy si přímý postup zajistil druhou příčkou v Championship. Mezi elitou však Brums pobyli jen rok, to už však byl u klubového kormidla zdatný kapitán Alex McLeish, jež Birmingham dovedl k dalšímu pohodlnému postupu, a který se svými svěřenci vodami Premiership proplul nadmíru úspěšně – na St. Andrews se slavila nečekaná 9. příčka. Na měřítku úspěchů ji však v další sezoně překonala teprve druhá cenná trofej klubové historie – Ligový pohár, získaný po finálové výhře nad Arsenalem.

Zápasová fakta

V historii společných zápasů obou klubů které ví, že modrá je prostě dobrá, vedou liverpoolští Blues. Ze 122 utkání jich vyhráli 61. Na Goodison Parku se pak Birminghamu obzvlášť nedaří. Krom zmíněného pohárové vítězství v minulé sezoně, si z Old Lady odvezl jen pět ligových výher. To poslední se vztahuje k listopadu 1957.

Od založení Premier League však Toffees zvítězili pouze ve dvou domácích zápasech proti Birminghamu. Hned čtyři duely potom skončily nerozhodně. Jediný triumf Brums ve třinácti dosavadních utkáních Premier League přišel v únoru 2004. Tehdy na své půdě Everton přejeli 3-0.

Před zápasem

Průměrný bodový zisk Evertonu ze středečních zápasů činí 1,06 bodu v porovnání s 1,33, což je číslo celkové. V dlouhodobějším kontextu pak stále platí dobrá domácí forma. Z 25 ligových zápasů před vlastním publikem prohráli Toffees jen tři zápasy, méně než například Manchester City či Arsenal.

Během posledních dvou sezon vyhráli birminghamští 19 ligových zápasů – 18 z nich jednobrankovým náskokem. Letos navíc Blues zatím nastříleli jen 26 branek, nejméně z celé soutěže. V říjnovém vzájemném zápase na St. Andrews pak ani jednou nevystřelili na bránu.

Vzájemná bilance

  • Celkově:                  61-34-26
  • Na Goodison Parku:  38-16-7
  • V Premier League:     5-7-1

Absence

Poraněnou podkolenní šlachu si z Newcastlu odvezl Phil Neville a kapitánskou pásku bude muset před zápasem předat jiným. Společně s Marouane Fellainim bude stále chybět Tim Cahill.

Krom dlouhodobých marodů Danna a McFaddena, bude Birmingham postrádat také Gardnera (natažený sval), Fergusona (žebra), Jiránka a také Hleba (koleno).

Everton: Howard, Mucha, Hibbert, Baines, Distin, Jagielka, Heitinga, Duffy, Coleman, Arteta, Rodwell, Bilyaletdinov, Saha, Beckford, Anichebe, Baxter, Osman

Birmingham: Foster, Carr, Bowyer, Johnson, Ridgewell, Davies, Murphy, Parnaby, Mutch, Jerome, Bentley, Martins, Doyle, Fahey, Beausejour, Phillips, Larsson, Zigić

  • Kdy: 9.3. 21:00 SEČ
  • Kde: Goodison Park
  • Rozhodčí: Peter Walton