Finanční pohled na přestupy

02/09/2011 0 Od Zaschrona

Přestupy možná nedopadly úplně nejlépe, co se týče hráčského kádru, na druhou stranu ale dopadly pozitivně z finančního hlediska, tedy alespoň podle mého názoru. Jak ovlivnilo poslední dění v Evertonu klubové finance a jak by mohla vypadat finanční budoucnost?

Nebudu dlouho obíhat kolem horké kaše. Pojdmě rovnou k věci. Je nutno zmínit, že celkově byl Everton za sezonu 2009/10 ve ztrátě £5 mil., když přijmu, že všechny peníze obdržené za Lescotta byly reinvestovány zpátky do kádru – dalo by se tedy říci, že je ztrátovým klubem. Účetnictví jasně ukázalo, že nejvyšší výdaje klub vydává na platy, což možná není zas takové překvapení. Protože někteří hráči v tomto přestupovém období odešli a přišli, platy se v Evertonu určitě změnili a to i celkově ovlivnilo výdaje klubu. Já se na to v tomto článku snažím mým uvažováním, byť uznávám nepříliš propracovaně, přijít.

Nejdříve si ale pojďme odhadnout platy hráčů, kteří z Evertonu odešli od minulého léta, jelikož do té doby se datují poslední zveřejněné výsledky hospodaření. Záměrně také ignoruji Beckforda, který již odešel a pro výsledný výsledek tak není významný:

Arteta – £85,000
Yakubu – £50,000
Pienaar – £35,000
Gosling – £20,000
Vaughan – £20,000
Další hráči, kteří byli prodáni nebo uvolněni – £20,000
Celkově – £230,000 týdně = £12 mil. ročně

A odhady platů příchozích hráčů:
Drenthe – £40,000
Gueye – £15,000
Stracqualuisi – £15,000
Vellios – £10,000
Silva – £10,000
Další hráči, kteří byli koupeni – £10,000
Celkově – £100,000 týdně = £5 mil. ročně

Celkově ušetřeno £150,000 týdně, nebo-li cca £7 mil. ročně.

Navíc se ještě dá v této sezoně očekávat odchod Yoba do některé země, kde ještě neskončilo přestupové období, to by mohly být další 2 miliony do kasy a £55,000 liber ušetřených z platů. S Yobem Everton jak je známo do budoucna nepočítá, alespoň vše tomu na konci srpna vše nasvědčovalo.

Díky přestupům klub tedy ušetřil významné prostředky ve svém platovém rozpočtu. Na konci sezóny, pokud čistě hypoteticky v zimním přestupovém okně Everton neprovede žádné nákupy, by se Everton pak mohl dostat do mírného zisku, tedy pokud budu ignorovat celkový objem příjmů za prodeje jednotlivých hráčů. Navíc, s koncem sezony je spojena další velká položka – splátky za Fellainiho končí v červenci 2012, celkově to dělá £4 mil. ročně.

Pokud bych měl shrnout pohyb hráčů v kádru a částky za ně obdržené, nejdříve tedy opět odchody:
Arteta – £10 mil.
Beckford – £3.5 mil.
Pienaar – £3.5 mil.
Yakubu – £2.5 mil.
Vaughan – £2.5 mil.
Nsiala – £2 mil.
Yobo – £1 mil.
Ruddy – £1 mil.
Jutkiewicz – £1 mil.
Celkově – £27 mil.

A příchody (i s odhadovanými poplatky za agenty a podpisové bonusy):
Gueye – £1.5 mil.
Beckford – £1 mil.
Drenthe – £1 mil.
Mucha – £1 mil.
Stracqualuisi – £0.5 mil.
Vellios – £0.5 mil.
Silva – £0.5 mil.
Další poplatky za ostatní hráče + nové smlouvy – £3 mil.
Celkově – £9 mil.

Celkově tedy na přestupech do této sezony vyděláno £18 mil.

Současný dluh Evertonu je přibližně £48 mil., pokud bych v tuto chvíli porovnal dluh s finančním ziskem z přestupů, Everton by se dostal na dluh £30 mil., tedy dluh, který vypadá o něco přijatelněji, nejen pro samotný klub, ale vsadím se, že i pro banku, potenciální kupce a v neposlední řadě i pro samotné fanoušky. Samozřejmě otázka je, jestli budou všechny peníze použity na zakrytí dluhu i ve skutečnosti, ale možné je v případě našeho klubu nakonec všechno. A to že peníze půjdou na platy především.

Pokud bych pak situaci vzal čistě „vidlácky“, Everton v tuto chvíli dává podle mých propočtů o dost méně peněz na platy, což znamená, že se mu značně sníží svoje celkové výdaje v této sezoně. Teď trochu řeč čísel. Pokud zachovám ostatní příjmy a náklady na úrovni sezony 2009/2010 a budu ignorovat zisk z přestupů, Everton by byl na konci sezony v zisku £2 mil. A to opravdu velmi jednoduše, jen díky ušetřeným penězům na výplatní pásce. Příští rok navíc ubyde další významný výdaj a to již zmíněné splátky za nákup Fellainiho a pokud bych k tomu připočetl ušetřené peníze z prodeje Yoba, dostal by se Everton dokonce na plus £9 mil. ročně. Samozřejmě, pouze za předpokladu, že hypoteticky neproběhnou žádné nákupy.

Podle mého názoru z těchto výsledků vyplývá, že si Everton z finančního hlediska Artetu a jiné dobře placené hráče nemohl a nemůže dovolit. Everton jako klub bez movitého majitele musí vycházet ze ziskového rozpočtu a toho zákonitě dosáhne jen pokud nebude vynakládat přehnané částky za platy svých hráčů a zaměstnanců. Samozřejmě s výsledným ziskem 9 mil. ročně se asi operovat nebude, protože někdo si troufnu tvrdit určitě už v zimě klub posílí. Každopádně ale už příští léto by si konečně Everton také jednou mohl dovolit nějakého hráče koupit ne jen díky prodeji vlastních hráčů a pak zvláště i léto 2013, kdy se dá očekávat možný konec v Evertonu pro Nevilla, Distina a Sahu. To bude znamenat, že Everton bude mít dalších skoro £8 mil. ročně z platů pryč, což ve výsledku znamená, že Everton bude mít £8 mil. na nového hráče – celkově, nejen na jeho přestupovou částku, ale i na jeho plat.

Podle mého názoru je extrémně důležité si uvědomit částku přestupu, která se navenek uvádí, a skutečnou cenu, kterou jakýkoli klasický přestup stojí. A také je podle mého názoru důležité do budoucna uvažovat a vycházet z toho, že platové výdaje jsou velikým rozdílem mezi tím, jestli klub je ziskovým nebo ztrátovým a jaké hráče si může dovolit. A to byl právě případ Artety, podle mého názoru si Everton jeho plat (£75,000 v první a £85,000 v dalších 4 letech) sezonách nemohl dovolit. To že Arteta stál jen £2 mil. je známé. Ale to, že jeho původní nová smlouva v Evertonu, podepsaná v létě 2010 měla celkový objem £22 mil. + další bonusy za podpis a pro agenta, to už si mnoho lidí pravdědodobně neuvědomí. Skutečně totiž měl pro Everton Arteta cenu £4.5 mil. za plat? Skutečně se nevyplatilo Evertonu ušetřit na prodeji Artety celkově skoro £28 mil.? Podle mého názoru byla smlouva pro Artetu opravdu pohádková, nad poměry podmínek Evertonu, která se neměla nikdy uskutečnit. Pro další fungování Evertonu je důležité, aby si zachoval rozumné výdaje na platy, což by nejenže umožnilo Evertonu uskutečňovat přestupy, ale také by mu to umožnilo, aby se již dále nezadlužoval, což je podle mě hlavní důvod, proč Everton nemůže najít nového kupce, nebo alespoň v to věřím. Everton si také musí přiznat, že není velikým klubem, musí se přizpůsobit tomu, že podle finančního hospodaření je klubem středu tabulky, protože si nemůže žít nad poměry, vzhledem k absenci movitého majitele. Pokud to ale klub nedokáže snížit platy zároveň s uchováním kvality kádru, může mu to během několika sezon přinést i sestup do nižší ligy. Pokud ale do snižování platových nákladů neproběhne vůbec, můžeme očekávat další podobné přestupová léta, kdy si nebudeme moci dovolit jedinou posilu. Nebo snad se tato tabulka někomu zamlouvá?