Moyes: Můj nejlepší tah? Nákup Cahilla

01/10/2011 0 Od Riči

David Moyes za půlroku završí deset let v pozici manažera Evertonu. Ať se chce či ne, bude se hodnotit. A Skot přispěchal s jedním závěrem už teď, za svůj nejlepší tah označil nákup Tima Cahilla.

Australan sice ještě patří k aktivním hráčům, ovšem i tak se již bez otázek může pyšnit označením novodobá legenda klubu. Oddanost, pracovitost, kvalita, těmto a mnoho dalším superlativům vděčí Cahill za úspěšné angažmá na Goodison Park, který trvá od roku 2004. Právě tehdy Timmy přestoupil do Evertonu z Milwallu, kde pobýval sedm plodných let, nutno ale dodat mimo Premier League.

Vůbec celý transfer z Milwallu se nerodil lehce, problémy nastaly hned ze začátku, když se jel David Moyes s Billem Kenwrightem na Cahilla podívat. Moyes prozradil: „Millwal hostil Birmingham, šlo o play-off. Dobře si vzpomínám, jak jsem cestoval na zápas s předsedou.

Mimochodem v onom utkání se solidně jevil i Darren Purse, také jsme ho sledovali. O Timovi jsme ale samozřejmě věděli. Bill řídil, směřovali jsme autem přímo ke stadionu, najednou jsme se však dostali do davu fanoušků. Ti nám začali bouchat a koupat do auta, byl to pořádný hukot. Jen se řekl Billovi – zde jsme se asi dostat neměli.“

Po vyváznutí ze života nebezpečnému scoutingu čekala při podpisu Tim Cahilla další překážka. Crystal Palace si na výborného hlavičkáře dělal též zálusk. Naštěstí předseda Eagles Simon Jordan odmítnul zaplatit i agentovi. „Kdyby si to rozmyslel, Tim by odešel do Crystal Palace,“ potvrdil Moyes.

Více než 200 zápasů, více než 50 branek, vyrovnání rekordu slavného Dixie Deana v počtu vstřelených branek z Anfieldu, jenom proto Moyes nevyřknul svůj názor. Jak už bylo zmíněno, velký vliv na popularitu má i Timův velmi kladný vztah k Evertonu. Podle mnohých je to dokonce pravá láska ke klubu.

Skotský lodivod své prohlášení vysvětlil takto: „Dříve jsem považoval Nigela Martyna za nejlepší nákup, Tim je ovšem vůbec to nejlepší, co jsem provedl v Evertonu. Může za to jeho chování, jak mi neustále pomáhá, nebo jak nenechává Everton na holičkách. Je neuvěřitelný pro svůj postoj a sílu. Patří k nejpodstatnější části týmu, hodně na něm záleží. A samozřejmě také střílí branky v důležitých chvílích, to mu nikdo neodpáře.

Hodně mi pomohl, protože když jste nový manažer, stejně jako jsem byl tehdy já, úspěšný přestupy posilní vaší pozici. A jestliže se mi podařilo přivést dobrého hráče z nižší soutěže, dostal jsem důvěru v podobných nákupech pokračovat. V dalších letech jsme tak získali Andyho Johnsona a Joleona Lescotta.

Tim patří mezi jedinečné, jen doufám, že až se bude jeho kariéra chýlit ke konci, bude se moct něčím pochlubit. Mám na mysli trofej či jiný úspěch. Timu Cahillovi jsem vděčný za mnohé.“