Donovan: Opět doma

02/01/2012 0 Od Riči

Po dvou letech se na krátkodobé hostování z amerického Los Angeles Galaxy vrací Landon Donovan, jemuž Everton velmi přirostl k srdci.

Ofenzivní hráč působil na Goodison Parku už v roce 2010 a co říct o jeho posledním desetitýdenním hostování? Snad jen samá slova chvály. Američan okamžitě po přestup naskočil do základní sestavy Toffees. Na pozici pravého ofenzivního záložníka odehrál všech třináct možných soutěžních zápasů, přičemž jedenáctkrát hrál od první minuty. Vstřelil dvě branky, stal se nejlepší hráčem Evertonu v lednu, byl u senzačních výher nad Chelsea a Manchesterem United a tak bych mohl pokračovat dál a dál… Donovan prostě zanechal v Evertonu velkou stopu a s jeho odchodem se klub, fanoušci i samotný hráč jen těžce smiřovali.

Donovan trénoval s Evertonem už v pátek, do nedělní zápasu s West Bromem ale ještě nastoupit nemohl. Premiéru si tak pravděpodobně odbude při středečním domácím zápase s Boltonem, u Toffees zůstane do konce února.

Sám hráč o svém comebacku prozradil: „Kdo by se nechtěl vrátit? Okamžiky při prvním hostování, kdy jsem dva roky zpátky vystoupil z letadla a sledoval jsem zápas Evertonu v FA Cupu proti Carlisle United, jsem chtěl opět zažít. Na podobné chvíle nezapomenete.

Když se letos objevila možnost hrát za Everton, neváhal jsem s rozhodnutím. Cítím se, jako kdybych se vracel domů ke své rodině, což mi s aklimatizací hodně pomáhá. Od kustoda po lidi pro styk s médii v Evertonu jsou všichni šťastní s bytím součástí klubu. A to je nakažlivé.

Ve fotbale jsem se od mého posledního angažmá v Anglii zlepšil. Zahrál jsem si na mistrovství světa a nasbíral jsem více zkušeností. Jsem na hostování tentokrát více připraven než poprvé.“

Donovan si také uvědomuje, že od něj lidé hodně čekají. Vždyť Everton zatím v aktuální sezóně pravidelně svoje fanoušky znechucuje fotbalem. „Život je o očekáváních. Posledně ode mě nikdo nic nečekal, teď jsem na tom ale jinak, fotbalista by se s tím však měl vyrovnat, patří to k jeho práci. Mě to nijak neomezí, chci si v Evertonu užít dva měsíce a hrát bude nadále stejně. A podle mě mohu být platný pro tým,“ řekl Američan, který si vybral na dres číslo devět.

S Donovanovým návratem se vrátil úsměv na tvář také Davidu Moyesovi: „Rádi jsme ho přivítali v týmu. Trénoval už v pátek a snadno zapadl do mužstva. Landon vypadá, že je ve slušné kondici, do středečního utkání se mu ji pokusíme v tréninku ještě zlepšit a doufám, že pro zápas s Boltonem bude připravený. Snad nastřílí pár branek, sice není rozený kanonýr, ovšem svým neúnavným herním projevem nám určitě pomůže.“