Everton – Chelsea 2:0

11/02/2012 0 Od Meňa

Potřetí za sebou dokázal Everton doma porazit Chelsea a zároveň předvedl výkon, ve kterém se jen těžko dají hledat negativa.

Před zápasem dorazila nepříjemná zpráva – Nikica Jelavić musel odložit svůj domácí debut kvůli nataženému břišnímu svalu. V základní sestavě tak znovu nechyběl Denis Stracqualursi nebo Phil Neville, který na pravém beku vystřídal Tonyho Hibberta.

Everton začal skvěle. Již v šesté minutě Frank Lampard výrazně tečoval dlouhou přihrávku Tima Cahilla, která se tak snesla ke Stevenu Pienaarovi, ten si míč zpracoval a těsně před Petrem Čechem balon napálil pod břevno. Pienaar se tak před domácí publikum vrátil nejlepším možným způsobem a zároveň vstřelil první gól Toffees v prvním poločase od listopadu.

Chelsea odpověď nacházela ztěžka, o což se zasloužila zejména flexibilní a obětavá obrana Evertonu. Po několika náznacích se tak hosté k první vážné střele dostali až v 27. minutě, kdy z první vystřelil na kraji velkého vápna Sturridge, jeho rána ale mířila nad bránu. Z takřka stejné pozice o několik minut později střílel i Lampard, opět ale nepřesně.

V 38. minutě se k zakončení po standartní situaci dostal Tim Cahilli, i kdyby však Čech včasně nezareagoval, branka by neplatila; vlaječka pomezního totiž značila ofsajd. Ještě před přestávkou hlavičkoval po Bosingwově centru Fernando Torres, Howard ale s jeho slabším pokusem práci neměl.

Úvod druhého poločasu změnu herního obrazu nepřinesl. Everton si hlídal vedení a díky několika brejkům se vydával i do ofenzivy, kde vyčníval zejména vynikající Pienaar. Za Chelsea se k pokusu na bránu dostal až po více, než hodině hry Torres, své hlavičce ze složité pozice ale potřebnou razanci nedal.

Goodison Park navíc v 72. minutě radostí explodoval podruhé. Landon Donovan vybojoval na pravé straně míč, do prostoru si nabíhal Straqcualursi, který vzápětí přihrávku dostal a tváří v tvář Čechovi argentinský bojovník zvýšil na 2:0.

Pakliže někdo očekával výraznější návrat Chelsea do hry, tak se spálil. Everton si proti bezzubému soupeři jen hlídal výhru, za zmínku snad stojí jen šance střídajícího Lukaky, kterého z bezprostřední vzdálenosti Howard vychytal. Toffees tedy došli možná až k překvapivě pohodlnému vítězství a připsali si další skalp týmu z horní části tabulky.

Everton: Howard, Neville, Heitinga, Distin, Baines, Donovan, Gibson (89. Hibbert), Fellaini, Pienaar (75. Drenthe), Cahill, Stracqualursi (90. Duffy)

Chelsea: Čech, Ivanović, Cole (78. Bertrand), Luiz, Essien (69. Malouda), Lampard, Torres, Mata (78. Lukaku), Meireles, Bosingwa, Sturridge

Hodnocení hráčů: Howard 6, Neville 6, Heitinga 8, Distin 8, Baines 7, Donovan 7, Gibson 6, Fellaini 7, Pienaar 9, Cahill 6 , Stracqualursi 9

Góly: 6. Pienaar, 72. Stracqualursi

Žluté karty: Meireles, Bosingwa, Torres

Držení míče: 48% – 52%

Střely celkově: 10 – 8

Střely na bránu: 7 – 7

Rohové kopy: 2 – 4