Hráči chtějí prohru odčinit

17/04/2012 0 Od Riči

Semifinále FA Cup proti proti největšímu rivalovi skončilo skoro nejhůře, jak mohlo. I přes zklámání však Evertonians chtějí prohru 1:2 s Liverpoolem odčinit dobrými ligovými výkony.

Aktuálně se Toffees nachází o bod před městským rivalem na sedmé příčce, pokud by nynější stav vydržel do konce sezóny, bylo by to poprvé od roku 2005, kdy se svěřenci Davida Moyese umístili v Premier League nad Liverpoolem.

Své řekl po vypadnutí kapitán Phil Neville: „Jsme samozřejmě zklamaní. Jen těžko se přijímá porážka ve Wembley, zvlášť od lokálního rivala. Věřili jsme, že tento rok bude trofej naše. A to nehovořím o přehnaném optimismu. Naše naděje vycházeli ze zdravého sebevědomí, které jsme získali v posledních zápasech. Bohužel ve druhém poločase semifinále jsme se zachovali špatně.

Pokud proti vám stojí protivník jako Liverpool a vedete 1:0, musíte přidat další gól. Jejich tlak ve druhém poločase jsme čekali, byli jsme připraveni mu odolat, proto jsou dvě inkasované branky pro nás těžkou ranou. Klíčovým se zdálo úspěšně přihrávat a být statečný. Pro nás nic nového, v poslední době jsme se tak prezentovali, zvlášť ve čtvrtfinále proti Sunderlandu. Jenže ve druhém poločase jsme hráli ustrašeně, žádné přihrávky, každý spoléhal na toho druhého. Zákonitě se nám to vymstilo. Teď se musíme odrazit ode dna.“

LFC vyrovnal po hrubé chybě Sylvaina Distina, jehož nedůraznou malou domů vystihl Luis Suarez. Neville nechce prohru házet na francouzského stopera. „Ve velkých utkáních rozhodují o výhře či prohře detaily. Sylvain odvádí klubu excelentní služby. Je mi jedno, co si lidé o jeho chybě myslí, on je výborný hráč, opravdový lídr a bojovník. Někdo, ke komu vzhlížím. Krásné na Evertonu FC je, že vyhráváme společně a prohráváme společně. Semifinále nám neprohrála jedna osoba, projeli jsme ho jako tým.“

Sedmnáctileté čekání Blues na trofej se tak opět prodlouží. Flintu do žita však nehází Leighton Baines, který chce jako odvetu za prohru z Wembley skončit v lize nad Liverpoolem.

„Na to se musíme zaměřit. Je třeba stanovit si za cíl sedmé místo v lize, to bude dostačující. Pár dní se budeme nejspíše vzpamatovávat. Potom ovšem opět povstaneme a začneme znovu.“

Pokud bychom si měli vzít se soboty pozitivum, tak rozhodně musíme připomenout další branku Nikici Jelaviće. Zimní posila z Rangers vstřelila už svou šestou trefu, což ji katapultovalo na nejlepšího klubového střelce sezóny. Na svého spoluhráče nezapomněl ani Baines. „Vstřelený gól nám vlil krev do žil, avšak nedokázali jsme z toho impulsu získat maximum. Na gól jsme nenavázali, což nás na konci stálo zápas. Ještě před poločasovou přestávkou jsem předpovídal, jak svůj výkon ve druhé části střetnutí ještě zlepšíme. Ve druhé půli jsme ale nebyli dostatečně dobří, vůbec jsme neohrožovali soupeřovu branku.

Nikicovi se stačí dostat do šance a poté skóruje – ukázal to. Proti Liverpoolu jsme mu příliš nepomohli, párkrát se dokázal dostat do příležitosti sám. My ho dostatečně nepodporovali.“