Everton : Aston Villa – zhodnotenie zápasu

04/02/2014 0 Od Everton1878

V Goodison Parku sa 1.februára 2014 odohral pre Everton dôležitý zápas – nielen z bodového, ale aj psychologického hľadiska.

Ak by po debakli v utorňajšom derby, ktorým akoby vyvrcholili cca mesiac trvajúce utrápenejšie výkony a v rámci nadpriemerne veľkých problémov so zranenými hráčmi prišla aj domáca prehra s Villans, mohlo by to zanechať (podľa viacerých expertov a fans stránok) na tíme EFC vážnejšiu psychologickú stopu. A zároveň by sa začal vytvárať výraznejší bodový rozdiel medzi postavením EFC v tabuľke a miestami Ligy majstrov.

1. polčas

V 3 min. rozohrával Baines kop z ľavej strany Aston Villy, Guzan ho vyrazil ale lopta sa dostala k McGeadymu, ktorý si obišiel Ryana Bertranda a ľavačkou vystrelil tvrdú strelu, žiaľ trafil žrď. Loptu však Villans nevedeli dostať zo svojej polovice, Everton pokračoval v kombinačnej hre s krátkym držaním lopty, ktoré vyústilo k pokusu uzdraveného Distina dobre mysleným lobom vysunúť McGeadyho a Mirallasa, prvý menovaný sa ale prechádzal za obrancami Villy – neustál to pozične a ocitol sa v ofsajde. Škoda, ak by nebol vypustil tú chvíľu a svoj pohyb prispôsobil hre, mohli s Mirallasom šprintovať na bránu. Celkovo, pri sledovaní Distinovho prehľadu v hre, jeho pozičnej hry, čítania hry napadlo nejednému z nás, že by derby s týmito jeho schopnosťami možno dopadlo menej hrozne…Ďalšiu časť prvého polčasu sa podľa očakávania Everton snažil držať loptu, kombináciami sa dostávať do šancí, čo sa darilo, avšak len po územie cca 20 m pred bránou súpera. Villa mala dobre organizovanú obrannú činnosť a poskytovala Evertonu minimum priestoru, na čo sme nevedeli v prvom polčase nájsť recept (až na pár svetlých momentov). Vyústilo to maximálne do situácií ako v 12 min. keď strieľal Mirallas pravačkou spoza 16-tky. V 27. min. strieľal ľavačkou znovu McGeady z pravej strany do pravého rohu, strela však bola zblokovaná.Častejšie to ale končilo ako pokus o akciu v 22. minúte, keď skúšal Barkley vysunúť uličkou Bainesa, ten však  skončil v ofsajde. Villa sa na ktovieaký výkon nezmohla (gól bol ich jedinou strelou na bránu za polčas), občas nevýrazne pohrozila, viď napr. Vlaarov pokus z 27. minúty.V 34. min. sa Barkley v snahe vyviesť loptu za stredovú čiaru zvádzal nevýrazný súboj a Delphom, ktorý skončil vypichnutím lopty zo strany Delpha, Bacuna dobehol k lopte skôr ako Barkley (aj keď mal k lopte niekoľkokrát ďalej, jeho vstávanie zo zeme ale trvalo dlhšie), nahral Bentekemu, ktorý mu loptu vrátil do behu. Naviac Barkley po pokazenom osobnom súboji ostal stáť a tak odrazu pred Distinom šprintovali na našu bránu 2 hráči Villy, Jagielka a McCarthy boli ďaleko tak sa snažil vypomocť aspoň Barry. Barry sa však nestíhal v rámci zaskakovania dostať k Bentekemu včas a tak Distin nestíhal byť včas pri Bacunovi a ten sám pred Howardom namieril presne – 0:1.Zvýšené úsilie v posledných minútach 1. polčasu dokázalo vyprodukovať len pár rohov a ofsajdov, v závere ešte stál za pozornosť chytrý lob McGeadyho na Mirallasa, ktorého nožničky ale zblokovali.K príčinám slabšieho úvodného polčasu patrí zjavne absencia formy Barkleyho, ktorý sa po zranení zatiaľ nedostal do jesennej formy, čím na chýba vplyv postu útočného stredopoliara (AM). AM-ko by malo byť zapojené do všetkého čo súviosé s útočnou hrou mužstva, má pomáhať prechodu zo stredu poľa do útoku, rozdávať lopty (techniku musí mať tak dobrú aby sa najmenej z celého tímu pozeral dole na loptu – mal hlavu dvihnutú, sledovať pohyb hráčov a hľadať voľný priestor či tvorivú uličku pre spoluhráčov). AM-ko si vyžaduje priebojnosť (tú Barkley má, ale po zranení to zatial nie je čo bývalo), skvelú techniku, strategické myslenie a víziu (potenciál na top úroveň týchto schopnosti má, ale zatiaľ je čo zlepšovať). Všimli ste si, koľkokrát mal Barkley, ak mal loptu, hlavu dole, koľkokrát mu chýbala v zápase priebojnosť (napr. aj pri 1. góle), či vízia? Jeho striedanie cez polčas bolo správne. Je skvelé, že k žiaducim striedaniam sa Martinez odhodlá zväčša dosť zavčasu, čo prináša ovocie, tak ako aj v tomto zápase…V ďalšom faktore sa zhodujem s Lyndonom Lloydom z Toffeewebu – tou bola absencia Lukakua. Nemyslím na strieľanie gólov (s tými má posledný cca mesiac problém kvôli novým úlohám), ani na jeho zatiaľ slabé spracovanie lopty a hru s ňou, ale na jeho schopnosť viazať na seba viacerých obrancov súpera a dostať ich mimo svojich pozícií, čo uvoľňuje priestor iným tvorivým, útočným spoluhráčom.

2.polčas

Cez polčas postavil Martinez namiesto zatiaľ sa trápiaceho Barkleyho Pienaara, ktorý sa oproti zápasu z redshite zlepšil a prispel svojou kreativitou k lepšiemu  2. polčasu. Everton zvýšil tempo hry, mal výraznejšiu prevahu. Postupne strieľali smerom na bránu ľavačkou spoza 16-tky McCarthy (51 min.), Osman z ľavej strany smerom do pravej časti brány (55 min), Ossie aj v 58 min. z ľavej časti 16-tky, či v 62 min. Tlak sa prejavoval rohmi, šancou z ktorej Pienaar strieľal pravačkou do ľavého horného rohu.v 65. min. Striedanie Stonesa za Naismitha ešte viac zvýšilo dynamiku hry EFC a náš „ťah na bránu“.Zlepšujúca sa hra Evertonu zožala ovocie v 74 minúte, po peknej kombinácii takmer na jeden dotyk. Začal ju  McGeady, ktorý nahral za stredovou čiarou dopredu Naismithovi, ten ju ťukol Barrymu, ten ju bleskovo poslal Pienaarovi, ktorý ju s prehľadom a presne poslal nabiehajúcemu Naismithovi, ktorý z prvej prestrelil Guzana – 1:1.Everton pokračoval v dobrej kombinačnej útočnej hre, čoho výsledkom bol aj priamy kop v 85. minúte. Postavili sa k nemu Bainsex a Mirallas – priznám prial som si aby ho kopal Bainesy… Faktom je, že Mirallas trénuje už nejakú dobu štandardné situácie a je to vidieť. Jeho bravúrne prevedenie priameho ku nepotrebuje komentár – 2:1.

K výkonom hráčov

Howard – štandardný výkon, pár dobrých zákrokov.
Stones – má potenciál, ale zatiaľ nestačí na tím premierleague, ktorý hraje o 4 miesto. Naviac, evidentne mu lepšie sedí post stredového obrancu.
Distin – jeho čítanie hry, prehľad v hre, pozičná hra, vyhraté osobné súboje … prispeli k našej lepšej obrane oproti derby.
Jagielka – priemerný výkon, občas sa zabudol mimo svojho postu v dôležitých momentoch, ale túto chybu už robí dlhodobo, občas problémy s rozohrávkou.
Baines – Baines predviedol zlepšený výkon, najlepší za posledných mnoho zápasov. Aj keď mal občas smolu, bol to bojovnejší výkon a väčší prínos pre tím.
McCarthy – veľmi dobrý výkon, mal najviac obranných zákrokov, vyhral takmer všetky vzdušné súboje, 86% presných nahrávok, kopec mravenšej práce. Snáď len pri tom góle Villy mal byť viac na svojom poste a pomôcť obrane…
Barry – vysunutejšia pozícia v strede mu slušila, dobre podporoval útočnú fázu a snažil sa zároveň vracať dozadu.
McGeady – celkom dobrý vákon, viacero veľmi dobrých finálnych nahrávok pred bránu, viacero striel na bránu, dobré kombinácie s útokom a stredom EFC… ešte trochu zlepšiť kondičku a sústredenie sa na zápas v každom momente – ak by to robil, mohli sme mať tutovú čancu už v 5. min.
Osman – po striedaní hral na svojom prirodzenom poste lepšie, Ossie proste ako krídko nestojí za moc (ani v strede často nezvládne hru skvele, ale na krídle je jeho zlá hra istotou).
Naismith – fajn gól, dobrá naťukávačka s Barrym a Pienaarom, pomoho zvýšiť dynamiku hry EFC, zlepšil útočnú fázu.
Mirallas – jeho výkony sa našťastie zlepšujú v posledných zápasoch, tento zápas jeden z naj hráčov EFC na ihrisku. Priamy kop skvelý, na “novom poste“ hral dobre.
Pienaar – na rozdiel od derby hral po nasadení do 2. polčasu dobre, zvýšil tempo hry, kreativitu útočnej fázy. Jeho naťukávacia nahrávka Naismithovi bola výborná.
Barkley – po zranení to nie je ono, pomalší, menej priebojný, menej tvorivý, prehráva aj tuctovú súboje… zatiaľ to nie je Barkley z jesene.

Dobrou správou tiež je, že celé premierleague kolo hralo v náš prospech. Priamy konkurenti Evertonu v boji  európske priečky stratili body.Highlights nájdete na oficiálnych stránkach hrtonfc.com/evertontv/home/9924 alebo napríklad tu tsmplug.com/football/highlights/everton-2-1-aston-villa-2014-mirallas-goal-video/.

Celkom dobrú taktickú analýzu zápasu nájdtete tu eplindex.com/48954/everton-21-aston-villa-postmatch-tactical-analysis.html (odporúčam prečítať).

Góly: Bacuna 34 – Naismith 74, Mirallas 85
ŽK: 86 min. Baines
Aston Villa FC (3-5-2): Guzan; Baker, Vlaar (Albrighton 80 min.), Clark; Bacuna, Westwood, Delph, Weimann (Tonev 87 min.) Bertrand; Benteke, Holt (El Ahmadi 61 min.)
Lavička: Steer (g), Sylla, Tonev, Lowton, Helenius
Everton FC (4-2-3-1): Howard; Stones (Naismith 70 min.), Distin, Jagielka, Baines; Barry, McCarthy; Osman, Barkley  (Pienaaa – cez polčas), McGeady (Hibbert 87 min.), Mirallas
Lavička: Robles, Coleman, Vellios, Garbutt
Rozhodca: R. Madley
Diváci: 39 469