Preview: Everton – Krasnodar

10/12/2014 0 Od Riči

Stejně jako při posledním účasti v evropských pohárech před pěti lety Everton využije poslední zápas v základní skupině coby šanci pro hráče širšího kádru a talenty, s jistým postupem v zádech se totiž už nemusí hnát za bodovým ziskem.

Na začátku zimy roku 2009 přijel na Goodison běloruský BATE Borisov, který v posledním kole již nedržel naději na proniknutí do vyřazovací fáze, naopak Toffees měli zajištěné druhé postupové místo za suverénní Benfikou. David Moyes dopřál debut či první pořádnou porci minut několika mladíkům, z nichž se do dalších let uchytil v modrém dresu jenom Seamus Coleman.

Před duelem s Krasnodarem se Blues vyhřívají na první příčce bez obavy poklesu, naopak jejich soupeř okupuje druhý konec tabulky s třemi body za stejný počet remíz a bez šance postoupit mezi nejlepších 32 týmů. Nicméně ruský celek v čele s nebezpečným útočníkem Arim se určitě nebude chtít rozloučit s premiérou v Evropské lize bez výhry, rozhodně ho nelze považovat za slabého oponenta, však si stačí vzpomenout na první vzájemné měření sil či pohledět na hodnocení domácí ligy, kde zaujímá čtvrté místo.

Roberto Martínez aspoň částečně naznačil na tiskové konferenci, koho postaví. V základní sestavě se objeví Joel Robles, Tyias Browning, Luke Garbutt, Bryan Oviedo, Christian Atsu, Steven Pienaar a Arouna Koné. Antolín Alcaraz a Conor McAleny si zahrají rovněž, zatím není ale jasné, zda od první minuty, či naskočí v průběhu z lavičky. O dalších mladících, již budou využití, katalánský manažer pomlčel. Na druhou stranu se dá předpokládat využití Brendona Gallowaye (stoper, střední záložník) či středopolaře Ryana Ledsona. Z dalších jmen se nabízí kapitán U21 Jonjoe Kenny, ofenzivní George Green a útočník Chris Long, skórující v letní přípravě proti Padebornu a během sezóny pravidelná záruka branek ve výběru U21.

Velmi těší návrat dvojice dlouhodobých marodů Bryana Ovieda a Arouny Koného. Oba by mohli přinést svěží oživení do prvního týmu, zvláště od kostarického univerzála, absentujícího se dvojitou zlomeninou holenní kosti od ledna, je vzhlíženo s optimismem. Arouna Koné vynechal třináct měsíců po vážném zranění chrupavky kolena, nakolik dokáže zkušený hrot restartovat, nebo preferujete-li termín začít, svou kariéru v Evertonu, zatím ví jen hvězdy.

Co: Everton FC – FK Krasnodar, 6. kolo základní skupiny H Evropské ligy
Kdy: 11. 12. 2014 od 21:05 SEČ
Kde: Goodison Park, Liverpool (kapacita: 40 157)
Rozhodčí: István Kovács (Rumunsko)

COYB!