Arsenal – Everton 3:1

20/07/2015 0 Od Javor

Po špatném výkonu zasloužená porážka ve finále Barclays Asia Trophy. Martinez má nad čím přemýšlet.

Sestava se očekávaně trochu proměnila, příležitost od začátku dostali například Robles a Koné, naopak obrana nastoupila při Bainesově absenci v nejsilnějším možném složení. Deulofeu pokračoval na pozici pravého záložníka, Cleverley hrál vlevo. Kanonýři to naopak vzali vážně a z obvyklé základní sestavy chyběli pouze Sanchez a Mertesacker. A premiéru si v bráně odbyl tankista.

V prvních patnácti minutách stojí za zmínku pouze akce Deulofeua, kdy dostal přihrávku někam k čáře, neatakován prošel až někam na roh malého vápna a brankové čáry, kde ale jeho přihrávku zpět Cazorla (který se předtím na jeho bránění zcela vykašlal) celkem v klidu zblokoval. Škoda, že Katalánec neviděl na penaltě zcela volného a nabíhajícího Naismithe. Jinak měli červení více ze hry a zaslouženě se ujali vedení. Právě Cazorla našel pasem za obranu Walcotta, ten se dokázal sprintersky dostat přes Colemana a oproti vybíhajícímu Roblesovi celkem snadno prodloužil míč do sítě. To, že Robles vyběhl sice včas, ale zastavil se, zrovna zákroku neprospělo. Asi 10 minut před koncem poločasu Giroudova rána pouze vyprášila jeho rukavice a dorážku obránci nepřipustili. Následně Everton docela schopně zahrozil. Garbuttův trestňák zprava hlavičkoval povedeně Naismith, Čech vyrazil míč na břevno, od kterého se míč odrazil ke Konému. Ten hned střílel a odrazem od Barryho dostal míč do brány. Gól? Nikoliv, již Naismithova hlavička byla z ofsajdu. První poločas byl zakončen volejem Ramseyho vysoko nad bránu Roblese.

Do druhého poločasu se vystřídalo, aktivního Deulofeua nahradil Mirallas, Naismithe Barkley a za soupeře si druhou půli místo Wilshera zahrál Oxlade-Chamberlain. A že se na jejím začátku bylo na co dívat! Roblese musel po narážečce Ramseyho s Walcottem zachránit odkopem Garbutt, na druhé straně se musel Čech pořádně natáhnout při ráně Mirallase. Z protiútoku Özil nabil Cazorlovi, ale Robles vyrazil. Když se po Walcottově střele z první nezavlnila síť (bylo to těsně vedle), tak udeřili červení podruhé. Kapitán Arsenalu pro tento zápas Cazorla si udělal trhací kalendář ze stínujícího a špatně hrajícího McCarthyho a po rohu ukázal, že umístěná střela k tyči po zemi má v současné kopané stále svůj půvab a své místo – 2:0. Následně se po centru Barkleyho mohl vyznamenat Koné, ale hlavičkou přestřelil. To bylo to poslední, co předvedl, vzápětí byl vystřídán Lukakem a McCarthy Osmanem. Následně zatloukl Arsenal třetí hřebík do rakve Evertonu. Zřejmě nejlepší hráč utkání, Cazorla, narýsoval přihrávku mezi Cleverleym a Stonesem tak, že si Walcott a Özil mohli střihnout, kdo zakončí. Úspěšnou polovysokou střelu vzal na sebe německý záložník. Tím byl zápas definitivně rozhodnut. Tempo utkání pokleslo, za zmínku stojí přihrávka Lukaka na Mirallase, ze které ale byl po odkopu Bellerina roh. Nicméně branku přece jen Everton vstřelil. Oxlade-Chamberlain byl ve středu hřiště obrán o míč Barrym, ten pěkně přiťukl Barkleymu a jeho střela z hranice velkého vápna vymetla vzdálenější šibenici. V posledních dvaceti minutách měl výrazně více ze hry Everton, Barkley hezkým centrem našel hlavu Jagielky, ale ten trefil jen střed brány, takže Čech bez problémů kryl. Posledních pět minut si za kapitána Evertonu zahrál Hibbert.

Je mi samozřejmě jasné, že Arsenal v plné síle (nebo aspoň na jejích 90 %) je někde jinde kvalitativně, ale opravdu marně hledám někoho aspoň trochu aktivního. Snad Barkley a Deulofeu, ale horko těžko. V sobotu jsme byli výrazně přehráni. Nicméně jsme se dověděli, že Lukaku a Howard se o svá místa v základní sestavě bát nemusejí.

Branky: 22. Walcott, 58. Cazorla, 63 Özil – 76. Barkley
Arsenal: Čech, Bellerín (75. Debuchy), Koscielny, Chambers, Gibbs, Ramsey, Cazorla (75. Coquelín), Wilshere (46. Oxlade-Chamberlain), Özil, Walcott (70.Arteta), Giroud (75. Akpom)
Everton:
Robles, Coleman, Stones (83. Browning), Jagielka (82. Hibbert), Garbutt, Barry, McCarthy, Deulofeu (46. Mirallas), Naismith (46. Barkley), Cleverley (60. Osman), Koné (60. Lukaku)