Everton stále hledá…

31/05/2016 0 Od Javor

Koho že to? Nového manažera přece…

Některé spekulace přetrvávají, jiné zase jsou a byly zcela vymyšlené. Pojďme si tedy sesumarizovat, kdo všechno byl s místem číslo 1 na lavičce na Goodison Road spojován.

Hned, jak skončila sezóna 2015-2016, se vyrojila tři jména. Mark Hughes, Frank de Boer a Ronald Koeman. První a třetí neprojevili zájem, hlavně mají smlouvu ve Stoke City a Southamptonu FC. Koeman ještě navíc prodloužil smlouvu, Saints čeká Evropská liga, ač se Mošírí snaží zlákat ho na příslib dvojnásobného platu (6 mega za rok), tak to vypadá, že neuspěje.

To Frank de Boer je reálnější jméno. V posledním kole prohrál Ajax titul a následně rezignoval na funkci trenéra týmu ze země tulipánů. Je tedy volný. Jeho bratr Ronald výrazně lobbuje za spojení Evertonu a Franka. Ruka v rukávě ale ještě ani zdaleka není, ač to vypadá, že má bývalý repre obránce zájem. Tak uvidíme. Jméno, které by většina Evertonians zřejmě brala.

Zmiňována také byla trojice David Moyes, Martin O´Neill a Rafael Benítez. Prvně jmenovaného není třeba představovat, po vyhazovu ze San Sebastianu je bez angažmá. Bývalý manažer Aston Villy momentálně šéfuje irské reprezentaci, za špičkového manažera považovaný není, ale výhodou by bylo, že 3-4 hráči Evertonu poslouchají jeho pokyny v národním týmu. A zřejmě by Mošírí ani nemusel sáhnout moc hluboko do peněženky. Rafael Benítez je bývalý manažer RS, přičemž se „proslavil“ svým výrokem „Everton is a small club“. V uplynulé sezóně dostal na poslední chvíli úkol zachránit Newcastle v Premier league, což se mu nepovedlo. Také on je tedy volný, ale neumím si představit, že by ho fanoušci přijali.

Úplně nesmyslným jménem byl José Mourinho. Speciální dodávka do Evertonu? Zjevně pouze výmysl novinářů, ostatně, nakonec po něm sáhl Manchester United. A když  tu již zmiňuji nesmyslné výmysly, tak musím napsat, že věta „Hart (brankář Manchesteru City) za 40 milionů liber do Evertonu“ mě pobavila. Nevyšly ani námluvy s Lucienem Favrem. Ten dovedl Borussii Mönchengladbach v sezóně 2014-2015 do skupiny Ligy mistrů, ale po pěti porážkách v řadě na začátku další sezóny rezignoval. A navíc již podepsal Nice.

No a tím se dostáváme ke dvěma jménům, která jsou asi spolu s Frankem de Boerem nejreálnější. Nejdřív tedy k Manuelovi Pellegrinimu. Chilan musel nedoborovolně přepustit své místo Pepe Guardiolovi, je tedy volný. Italský server Calciomercato je citovaný diskusákem NSNO ve zprávě, kterou lze shrnout do věty „Everton nabízí Pellegrinimu dvouletou smlouvu“. Samozřejmě je v této fázi nutno to brát s rezervou. Vše jsou dohady, spekulace, otazníky.

Druhým jménem je trenér týmu FC Sevilla, tedy Unai Emery, jednoznačně úspěšný manažer. Sevillský deník Estadio Deportivo říká, že má ve smlouvě výstupní klauzuli, ale Rojiblancos se na téma “Emery odchází“ tváří asi jako Klaus na zmínku o Evropské unii.

Nicméně..

Z klubu odchází sportovní ředitel Monchi, člověk, který má zásluhu na devíti trofejích za posledních deset let. To samozřejmě vytváří nad budoucností Emeryho v Seville otazník. A Mošírí se dle Daily Telegraphu mocinky moc snaží, aby si tihle dva pánové zopakovali úspěšnou spolupráci na Goodison Parku ve stejných pozicích. Je jasné, že tohle by se Evertonians líbilo.. Výhoda je, že Mošírí chce ukázat svaly a tentokrát munice opravdu nebude problém, jak praví klasik.

Jako fanda Evertonu si přeji, aby se vybralo dobře. Tak to snad dopadne.