Manchester City – Everton 1:1

16/10/2016 0 Od BlueBlooded

Exekútori penált vymreli, nech žije Stekelenburg! Po reprezentačnej prestávke si Koemanovci doslova vychytali bod a ako prví neodchádzajú zo City of Manchester Stadium naprázdno.

Na návštevu bývalého kolegu Stonesa, sa na počudovanie nepodujal Leighton Baines, hoci u neho neboli indikované žiadne zranenia, narozdiel od čerstvého maroda, Lennona. Ten si privodil bližšie nešpecifikované svalové zranenie a pridal sa tak do zoznamu k Bešičovi, Pennigtonovi a Browningovi. Na pred-zápasovej tlačovke bol Gibson, podobne ako Bainesy, označený za „fit“, aj tak sa ale na zápasovú súpisku nezmestil. Na lavičku teda usadli Robles, Valencia, Barkley, Mirallas, Holgate, Mori a preťažovaný McCarthy.

Starí známi z Barcelony, si vrelo podali ruky a kolotoč Premier League sa opäť roztočil. Mladší z dvojice poslal na trávnik svoje milióny v podobe formácie 3-4-3 a Koeman kontroval holandskejším 4-3-3. Na doterajšie pomery, celkom prekvapivé ťahy od lodivodov. Guardiola vo svojom účinkovaní na ostrovoch preferuje 4-1-4-1 s prvkami ako sú invertovaní krajní obranci a podobne, takže nasadenie trojice stopérov sa čakalo skôr od Evertonu. Po hvizde pána Olivera, sa mladý Iheanacho ujal výkopu a jednostranná hra mohla začať. Pep mal dostatok času implementovať svoje návyky, čiže v hre po zemi sú Citizens momentálne najlepší, minimálne v anglickej lige. Na to okamžite prišiel Oviedo, ktorý po celý zápas len hasil čo nedobehol. Rovnaký scenár sa odohrával taktiež na opačnej strane, kde si Coleman nevedel dať rady so Sterlingom, respektíve Davidom Silvom. V roli stopérskej, si naopak sebavedomo počínala zaužívaná dvojica Jagielka – Williams. No aj oni však okúsili krušné chvíle. K tomu ale neskôr. Už v 4. minúte si Sané prešiel maslom a zakončil z uhla. 37 a pol milióna libier si trúfalo aj o pár minút neskôr, zákrok Kostaričana však sudí posúdil zatiaľ ako dovolený. Everton sa snažil prečkať prvých náporových 20 minút a na hru dopredu prakticky nepomyslel. Jednou z mála takých udalostí, kedy boli Toffees k videniu na polke súpera, bol priamy kop asi z 25 metrov, v 9. minúte. Lukaku ho však poslal nad. Ako som spomínal nebezpečného Silvu, jeho chvíľa prišla tesne pred polčasom, kedy zariadil penaltu v prospech domácich. V tom inkriminovanom momente sa našiel náš kapitán, keď natiahol nohu v snahe zachytiť loptu driblujúceho Španiela. Ten samozrejme o ňu zakopol a penaltový verdikt bol na svete. K bielemu bodu sa postavilo cca 55 mil. libier s menovkou De Bruyne a chytateľne poslal loptu na smer, vopred uhádnutý Stekelenburgom. Nová nádej pre cestujúcich Evertonians ukončila tým pádom prvý polčas.

Ten druhý začal presne rovnako, nepomohol ani výkop hostí – loptu privatizovali zase bledomodrí. Žlto-modrí „Mimoňi“ (mimochodom, dresy idú na dračku) sa predsa len pripomenuli a to v 51. minúte. Gerard Deulofeu si potiahol po okraji vápna smerom do stredu a vyslal jedovatý pozdrav Bravovi v bráne. Ďalší ex-Katalánec ledva vytlačil na roh, asi jediný produkt čísla 7 za celý zápas. Stekelenburg musel byť koncentrovaný celých 5400 sekúnd, inak by pokusy, ako Iheanachov z 53. boli platné. Šikovnú pätičku po dobrom nábehu reflexívne vyrazil nohou. Geryho pobyt na ihrisku sa naplnil po necelej hodine, keď ho vystriedal McCarthy. Karamelky prešli do tvaru 4-4-2 a nad diamantovou zálohou zostali operovať Lukaku s Bolasiem. Vynikajúci krok Holanďana na lavičke pravdepodobne zachránil remízu, pretože Everton po tomto striedaní vyzeral omnoho solídnejšie. Písala sa 64. minúta, keď Stones išiel do už prehratého súboja s Bolasiem, ktorý loptu šikovne prenechal Lukakovi. Veľký Belgičan si ňou prešiel zhruba 40 až 50 metrov, aby následne nekompromisne zakončil cez brániaceho Clichyho. Bravo si na brilantný finiš nenárokoval. Kto si nárokoval, ale o chvíľu neskôr, bol striedajúci Kun Aguero. Phil Jagielka si to opäť nespočítal a jeho snaha o odobratie lopty juhoamerickému krpcovi skončila hvizdom arbitra, ukazujúc na biely bod. Tam si loptu šteloval sám faulovaný a svoj neortodoxný rozbeh zakončil do rovnakej strany a výšky, ako jeho neúspešný kolega. Steky chytá po druhý krát a skóre ostáva pozitívne aj naďalej. Ale len chvíľu. Nenápadným striedaním sa dostáva na ihrisko 175 centimetrový Nolito a po Silvovom centri sprava si nabieha do vápna na gólovú príležitosť, ktorú s prehľadom a najmä kvôli zlému obsadzovaniu hráčov aj premieňa. 1:1. V sekunde mohli domáci viesť 2:1, avšak dnes chytal Holanďan, popravde lietajúci. Po otrasnom vhadzovaní, teda jedným z mnohých, si to De Bruyne namieril a krásnou strelou prinútil gólmana k zákroku. Zvonila tyč. Druhá porcia 45 minút už viac akcie nepriniesla a Everton odchádzal minimálne o bod spokojnejší. Veľa tímov si to nebude môcť povedať.

Zhrnúť sa to dá počiatočným sklamaním pre beznádejných optimistov, zadosťučinením pre realistov a šťastnou zhodou náhod pre negativistov. Vynikajúci bod vzhľadom na okolnosti. Okrem útočnej fázy je čo chváliť. Jagielkove excesy sa dajú prepáčiť, bez nich by dostal podobne vynikajúce hodnotenia ako parťák Ashley. Teraz treba stopercentne bodovať na Turf Moor.

Muž zápasu: Marteen Stekelenburg (EVE) – po zápase náhodne vybraný na dopingový test

Zaujímavé štatistiky:

Po ôsmich zápasoch má Koeman v tabuľke 15 bodov, na bod presne ako Roberto Martínez v prvej sezóne.

Po sérií 11 zápasoch bez vstreleného gólu, má Lukaku teraz 6 v piatich zápasoch PL.

Stekelenburg je len ôsmym brankárom, ktorému sa podarilo chytiť 2 penalty v jednom zápase PL. Zároveň vyrovnal ďalšieho brankára Evertonu, Tommyho Ferna, ktorý to dokázal taktiež –  v decembri roku 1921 pri výhre nad Sunderlandom 2:1.

Citizens nepremenili už 4 zo svojich 8 pokutových kopov túto sezónu. Zároveň si držia neporaziteľnosť nad Evertonom už 7 ligových stretnutí. (4W,3D)

Ohlasy po zápase:

R.Koeman – „Som spokojný s bodom, pretože väčšina týmov odchádza odtiaľto s prázdnymi rukami. Hrali fantastický futbal. Je to najlepší tým, akému som čelil za moju manažérsku kariéru. Naozaj vysoké intenzívne napádanie… donútili nás robiť chyby. Musíte mať trocha štastia, brankár životný zápas a pracovitý tým. Veľká pochvaľa týmu za to, ako bojovali. Samozrejme, že boli lepší, mali väčšie držanie lopty, lepšie šance a zahodili dve penalty. Nakoniec je ale skóre 1:1 a pre nás to znamená skvelý výsledok. Myslím, že spravodlivý. Včera som hovoril, že musíme byť pripravený na hru proti 3 obrancom, pretože poznám Pepa a bolo to tak. Trošku sme zariskovali na začiatku s tromi útočníkmi, nevybojovaváli sme lopty, strácali ich , čiže nám očividne chýbal jeden záložník. Po 20 minútach to bol dôvod na zmenu a odvtedy sme mali viac kontroly nad vývojom hry. Nevytvorili si veľa čistých šancí. Naozaj sme skvele bránili a keď zahodia 2 pokutové kopy, bohužiaľ, to je ich problém. Sme si vedomí, že nás je tažko poraziť a toto bol doposiaľ futbalovo najlepší súper akému sme v tejto sezóne čelili.“

P. Guardiola – „Urobili sme úplne všetko. Som hrdý na svoj tým, hrali sme úžasne. Ale nevyhrali sme, nepremenili 2 penalty. Everton si vytvoril len jednu šancu a bol z toho gól. To je futbal. Som z toho trochu smutný a sklamaní za hráčov. Ale poklona Evertonu a Ronaldovi Koemanovi, ako bránili a bod si zaslúžili, takže vravím – výborne. Treba mať hlavu hore, zlepšíme sa. Nemám žiadne vyčítky. Po tom ako prešli na diamantovú zálohu, sme sa snažili tomu prispôsobiť a zahrali sme dobre. Nie je ľahké strážiť dlhé lopty na Lukaka.“

Góly: 64´ Lukaku, 72´ Nolito

ŽK: 81´ Coleman, 85´ Williams

Manchester City FC: Bravo – Otamendi, Stones, Clichy, Sané (71´Nolito), Fernandinho, Gundogan (90´Kompany), Silva, De Bruyne, Iheanacho (56´Aguero), Sterling

Everton FC: Stekelenburg – Coleman, Jagielka, Williams, Oviedo, Gueye, Barry, Cleverley (90+1´Mori), Bolasie (84´Mirallas), Lukaku, Deulofeu (57´McCarthy)

Rozhodca: Michael Oliver

Počet divákov: 54 512, Etihad Stadium (Manchester)