Watford – Everton 3:2

10/12/2016 0 Od BlueBlooded

Strašiak menom Štandardné Situácie opäť úradoval. Tentoraz 3 body vystrašil domácim na Vicarage Road.

Ale nebudeme naivní. Everton hral otrasne. Znova. Tie isté chyby, tí istí hráči a rovnaký manažér. Kam to speje ten futbal na Merseyside? No, v tabuľke jednoznačne nadol. Pamätáte si jej obraz spred približne desiatich kôl? Koeman vtedy vtipne poznamenal, aby sme si narýchlo spravili z toho výjavu pamiatku. Možno to nebude mať dlhého trvania. A ani nevedel, akú mal vtedy pravdu. Alebo áno? Baggies sú pred nami, Watford nás preskočil a Saints dnes vyhrali, čiže sa bodovo dotiahli. Pokiaľ sa naše výsledky do januára dramaticky nezlepšia, som zvedavý ako budeme priťahovať pozornosť zasľúbených posíl, ktoré Koeman tak horlivo vyhliada. Právom? Nechám na každého vlastné posúdenie, pretože ako sa hovorí, nikto nie je bez viny. Teraz si zrekapitulujme sobotnú katastrofu.

Bolasie won’t run down the wing for a long time“

Nemeň to, čo funguje a nevracaj sa k starým hriechom – prosím prízvukovať, ale Everton si však nedá povedať. Koeman zobral do Hertfordshire, severne od Londýna, okrem základnej jedenástky aj mená na lavičku náhradníkov. Barkley si nomináciu zrejme nezaslúžil, Cleverley miesto neudržal a Holgate prekvapivo manažéra nezaujal. A aby som nezabudol, dôvod nedôvery vo Valenciu naďalej ostáva nejasný. Jagielka, Lennon a Robles s lavičkou počítali. Zranenia musia byť všetkým jasné.

Holanďan zvolil po týždni zmenu a Toffees narukovali na súpera vo formácií 4-2-3-1. Nečakane. Obranná rada ostala po remíze s United nezmenená, spoločne s dvoma stálicami stredu ihriska a hrotovým Lukakom. Ku Mirallasovi na kraji sa pridal Deulofeu na tom druhom, keďže 25 miliónová posila sa pochrámala na zvyšok sezóny a ešte aj trochu za roh. Taktika na zmätenie súpera spočívala v zaradení McCarthyho na post špílmachra, takže domáci boli vo výhode ešte pred výkopom, ktorý zahájil Everton. Mazzarri to rozostavil na 4-4-2 a mohlo sa začať.

Karamelky začali smelo, až nezvyklé sebavedomie pôsobilo príjemným dojmom prvých 10-20 minút, hoci bez výraznej dominancie. Žeby efekt Z-Cars? Watford naopak ako domáci celok boli celkom nervózni. Hlavne Holebas sa tak prezentoval. V 17. minúte si Lukaku postrážil loptu chrbtom v bráne po výkope Stekelenburga a prihral Barrymu. Ten si ju vymenil s Bainesom a poslal nádherný pas za obranu, na medzitým nabiehajúceho Romela. Ten si dal záležať a príležitosť umne premenil. 0:1. Svoj ôsmy ligový gól venoval zranenému kamarátovi, Bolasiemu. Po vstrelenom góle začali hostia duel zaspávať. Aktivita sa preniesla na kopačky domácich a varovanie v podobe zle bráneného rohu, jeho vypracovania, či iných šancí, sa nestretli s pochopením. Takže, muselo prísť na názornú ukážku. Deeney vyhral hlavičkový súboj pre Okaku, ktorý loptu poslal na kraj Amrabatovi. Tomu veľa práce Mori nedal, veď dostupovanie súperov je v Evertone zakázané, čo vyústilo v úspešný nízky center na Stefana Okaku v malo vápne. Šikovné zakončenie pätou teda menilo stav skóre na 1:1. Bol to prvý gól taliana v službách The Hornets. Toľko z prvého polčasu, v ktorom si viac príležitostí vypracoval Watford, div že neviedol.

V šatni pravdepodobne krik nebol, lebo naoko to až tak zle na ihrisku nevyzeralo. Toffees však po prestávke mali zabrať viac, ak chceli pomýšľať na čo i len jednobodový zisk. Holt, nestalo sa. Na druhý polčas vyšli obidve mužstvá bezo zmien, i keď Behrami vyzeral, že by striedaním nepohrdol potom, ako ho chytil „Messi syndróm“.

Prešlo 14 minút z druhého polčasu, aby sa 2200 Evertonians dočkalo ďalšej gólovej akcie. Bohužiaľ, na zlej strane ihriska. Gueye nevynútene fauloval pri kraji ihriska a nebezpečná štandardka bola na svete. Zahrával ju Holebas a voľný Prodl vcelku pohodlne skóroval cez bezmocného Steka. 2:1. Pri ďalšej štandardke mohlo byť 3 pre domácich, Stekelenburg bol našťastie proti a rezultoval z toho „len“ roh, po hlavičke Cabreru. Ten zahrával znova Holebas a pripísal si v zápase druhú asistenciu, keď na jeho center vyskočil Barrym zle pokrytý Okaka. 3:1. Koeman sa snažil na nepriaznivý vývoj zareagovať kreatívnym striedaním, takže z ihriska zišiel Gana Gueye a nahradil ho Barkley. Nuž, plán so špílmachrom McCarthym nevyšiel. Everton sa snažil o zníženie, nie však dosť zúfalo, takže ostalo len pri pokusoch. Časom Mirallasa vystriedal Valencia a Bainesa Lennon – Koeman hral vabank. Vyplatilo sa, pretože to bol nevysoký Angličan, kto nacentroval Lukakovi zľava na posledný gól stretnutia, po dobrej práci Valenciu v 86. minúte. 3:2.

Na záver treba dodať, že nám bola upretá penalta za faul v pokutovom území, potom ako si Valenciu niekto pomýlil z lezeckou stenou. Nič to však neospravedlňuje jeden, už z mnohých zlých výkonov v tejto sezóne. Toffees prehrali zaslúžene. Pred nami sa ocitajú ťažké domáce dueli s Arsenalom a Liverpoolom. Ak budeme pokračovať v druholigových výkonoch – ako mužstvo, tak aj tréner – je sa na čo tešiť, priatelia… prajem pevné nervy.

Muž zápasu: Stefano Okaka

Zaujímavé štatistiky:

Watford vyhral nad Evertonom takmer po tridsiatich rokoch. Naposledy tomu tak bolo v marci 1987. Odvtedy len 2 remízy a 9 prehier.

Everton inkasoval v posledných 4 zápasoch na pôde súperov 11 gólov. Všetky prehral.

Jedna výhra z posledných 11 zápasov vo všetkých súťažiach. Taká je momentálna bilancia Toffees.

Watford inkasuje najviac gólov zo štandardných situácií v PL. Zdá sa že Everton to chce zmeniť.

Ohlasy po zápase:

R.Koeman – „Viem aké sú očakávania, viem aká bola kritika posledných sezón. Pri nástupe do Evertonu som neočakával ľahkú prácu. Poznám históriu klubu. PL nie je vždy o kvalite, je o fyzikalite a vybojovávaní lôpt a v tomto je tento tím príliš slabý.“

W. Mazzarri – „Som vážne šťastný. Aj keď sa im podarilo skórovať z prvej príležitosti, ukázali sme charakter na to, poraziť veľmi dobrý tím. Tiež chcem poďakovať fanúšikom, pretože boli úžasní. Stále spievali, aj keď sme prehrávali.“

Góly: 17´ Lukaku, 36´ Okaka, 59´ Prodl, 64´ Okaka, 86´ Lukaku

ŽK: 7´ Guedioura, 14´ Deulofeu, 62´ Baines, 74´ Holebas

Watford FC: Gomes – Zuniga, Prodl, Cabrera, Holebas, Guedioura (61´Janmaat), Behrami, Capoue, Okaka (81´Watson), Amrabat, Deeney

Everton FC: Stekelenburg – Coleman, Williams, Mori, Baines (83´Lennon), Gueye (64´Barkley), McCarthy, Barry, Mirallas (71´Valencia), Deulofeu, Lukaku

Rozhodca: Anthony Taylor

Počet divákov: 20 769, Vicarage Road (Watford)