Everton – Arsenal 2:1

14/12/2016 0 Od BlueBlooded

Stará Dáma najprv musela prebrať vlastných hráčov z letargie, aby si na to legendárny Gwladys Street End vynútil víťazný gól… to všetko v nervy drásajúcom zápase.

Bolo to obávané stretnutie, obávané na najmä zo strany Evertonians. Právom. Veď Gunners išli do tohto súboja ako vyzývatelia anglického titulu, druhý najlepšie strieľajúci tým súťaže a skóre z posledných troch zápasov budilo rešpekt – 12:3 postraší hlavne obranné rady. V poradí druhý za ďalším londýnskym postrachom, ktorý netreba spomínať, Chelsea. Doposiaľ prehrali len raz, hneď v prvom kole a to práve s naším ďalším súperom, Liverpoolom. Arséne je však starý lišiak… teda vlastne strelec. A vedel čo ho na Merseyside čaká. Goodison Park nazval miestom, ktoré má vlastného ducha, dýchajúc históriou skrz na skrz. Také niečo sa nedá kúpiť, či postaviť. A včera sme boli toho svedkami, pretože, kto sledoval ten výkon, iste vie ako by ho pomenoval. Ja ho nazvem oduševnený.

OK, dosť bolo abstrakcie. Realita je taká, že Koemanovi to doma ide. Nielen u nás doma, ale všade. Celková bilancia práve s Wengerom sa rovná už piatim víťazstvám, piatim remízam a dvom prehrám v prospech Holanďana. Chcete matematiku? Ronald si od Arséna berie v priemere 1.67 stotín bodu. Naopak to je len 0.92. A ako vyplynulo z pozápasových reakcií, niektorí ľudia sa proste nemenia. Takže zaslúžená výhra. A teraz ako prebehla…

Everton po dvoch dňoch od nešťastného výletu za Watfordom nikam tentoraz cestovať nemusel, lebo osudný los zabezpečil dve domáce stretnutia v rade. Zato na L4 sa museli dopratať zadáci arzenálu hlavného mesta. Tí vás zväčša ničím neprekvapia, však čím by aj – pán Wenger musí mať celý slovník len o výraze konzistencia. Ach, čo by dali fanúšikovia Toffees za každoročnú istú účasť v Lige Majstrov a aspoň boj o primát Majstra Anglicka? Ak by vás aj predsa len niečím zaskočili, tak by to potom bola ich predvádzaná, často oku ľahodiaca hra a samozrejme, váš gólový účet v mínuse po skončení zápasu. Teda niet nad čím rozmýšľať, Francúz tam poslal svojich v tvare 4-2-3-1 so Sánchezom na hrote. Mladý Iwobi s Holdingom zostali na lavičke, chránení pred tak drsným miestom ako Stará Dáma vie byť, keď sa rozčertí. Koeman spravil oproti víkendu až 4 zmeny. Vynútená len jedna z nich. Takže, Moriho posadil Jagielka, Barkley musel nechať oddychovať Barryho, Lennon si stúpol za Mirallasa a Deulofeua nahradil bojovný Valencia. Karamelky mali zrejme fungovať v rovnakom systéme ako hostia, ale od začiatku zápasu to zjavne viazlo.

Výkopu sa chopili hostia a 16. kolo mohlo začať. Prvých dvadsať minút sa nikto zo zúčastnených nikam nehrnul, mužstvá si len vymieňali pasáže vážnejších náznakov záujmu spraviť niečo s ukazovateľom stavu. Komu viac išla karta bol samozrejme Arsenal. Everton niesol na kopačkách obrovskú dávku nervozity a nikam inam, ako do trištvrte ihriska sa viac-menej nedostal. Veľmi osamelo sa museli cítiť Valencia s Lukakom, keďže ako jediní dvaja zaujímali vysunutejšie pozície, ako pri pressingu tak pri hre s loptou. Ehm… napísal som pressing? Pardon, presnejšia definícia by bola samostatné napádanie. Ostatní spoluhráči boli po väčšinu času zatiahnutí v defenzívnom bloku, asi od 14. minúty. Ticho na štadióne by ste mohli krájať, čo nie je kompliment pre futbalový stánok takého renomé. A tým sa dostávame k prvému gólu – Özil nachádza z vlastnej polovice Monreala v nábehu, ktorý si to trieli až do 16tky a snaží sa centrom nájsť niekoho so spoluhráčov. Williams hlavou odvracia len na Ennera Valanciu, tiež vo vápne. Ten nemá stopérske návyky, takže o loptu prichádzame vďaka pokusu o vyvedenie po zemi. Nasleduje skrumáž v ktorej Williams, takmer Gueyeho pripraví o koleno a súper sa rúti na bránu. Ručnú brzdu zaťahuje Jags. Priamy kop v 20. minúte. S exekútorských možností sa pre Gunners volí Sánchez a tečuje nízkou strelou Williamsa. Steky v bráne nemá šancu zareagovať, čiže 1:0. Toffees vedia, že je zle tak postupne zdvíhajú tempo a vzduchom začínajú lietať prvé ostré súboje. Odpovede sme sa doznali ihneď, Goodison totiž ožil. Iniciátorom nemohol byť nikto iný, ako McCarthy. Ten starý dobrý Ír, ako ho poznáme. A stiahol so sebou celú zálohu, tím, štadión. Dokonca aj Barkley naháňal delostrelcov ako besný a rozdával vynikajúce prihrávky, či z hry alebo rohov.

V prvom polčase mal dobré šance Lennon, avšak na gól si Evertonians museli počkať tesne pred odchodom do šatne. Gana Gueye našiel peknou prihrávkou Bainesyho, ktorý číhal osamotený na ľavej strane. Prsia, kľučka, center – presne v takomto poradí sa dostalo na úžasný moment zápasu, kedy krásna nadýchaná lopta, našla na hranici malého vápna Seamusa Colemana. Áno, správne, pravého obrancu – zúfalé časy, zúfalé činy. 1:1. Ku hvizdu sudího na ceste do šatní ešte vzplanuli emócie, nič však čo by sa muselo riešiť disciplinárne.

Pätnásť minút ubehlo pri toľkých emóciách ako voda a Ross Barkley mal výkop v druhom dejstve, kde Koeman hral na 4-1-4-1. Ross sa v stiahnutejšom systéme našiel a mužstvo ako celok pokračovalo v dobrej snahe. Arsenal si bol možno vedomý, že zápas začína pomaly ale isto strácať, nič zásadné však pre opak neurobil. Výraznú šancu mal Özil, bránu však prestrelil. V 60. minúte Barkley mieril tiež tesne a jeho prízemný krížny pokus ľavačkou skončil vedľa pravej tyče. Everton si produkoval dobré šance, nie však tutovky. Jedna z nich bola po šprintérskom súboji Lukaka s Gabrielom, no lopta po teči skončila v bočnej sieti. Striedania si môžete nájsť pod článkom, ale jedno stojí za spomenutie. Valencia dnes podal pracovitý, škoda že nie produktívny výkon, rozhodne však zatienil lavičkárov. Striedal ho, šokujúco za nerozhodného stavu, iba 19 ročný Calvert-Lewin. Tomu sa vraví debut. Myslím pre Koemana… toto rozhodne nemá vo zvyku. Hoci maličkosť, aj to pomohlo k absolútnemu vrcholu atmosféry za posledné mesiace na domácich zápasoch. Gól jednoducho musel prísť. Bežala 86. minúta a s ňou séria rohov. Jags práši Čechove rukavice a nasleduje ďalší roh. Osmička ho znova perfektne zahráva a nikým nepokrytý Williams si napravuje povesť po hororovom prvom polčase. Xhaka s Özilom sa len obzerajú, doslova. Skóre 2:1 a seizmologické stanice v Anglicku zaznamenávajú akési čarbanice. Na nadstavený čas si Čech vybehol a mohlo byť 2:2, či 3:1 – v tej chvíli by vám nikto nič negarantoval. Bainesy to odkopával z čiary, Mirallas takmer fauloval vo vápne a do prázdnej brány sa Toffees nevedia dokombinovať. Hotovo.

Čo napísať? Proste šialené zábery a pamätné chvíle, hoci len pre diváka streamu.

Everton musí, opakujem musí predvádzať takéto výkony na pravidelnej báze. Viete ako to je – jedna lastovička leto nerobí. Podrobnejšie zhodnotenie nechám na čitateľov. A teraz…

Bring on the Reds! – COYB

Muž zápasu: Idrissa Gueye

Zaujímavé štatistiky:

Everton túto sezónu vyhral najviac bodov v PL zo zápasov z pozície prehrávajúceho – 11

Prvý gól Ashleyho Williamsa za Everton padol až v jeho 15. zápase a bol to zároveň prvý gól, ktorý Arsenal túto sezónu inkasoval z rohu.

Leighton Baines si pripísal v poradí 48 asistenciu v PL. O 4 viac, než ktorýkoľvek iný obranca.

Seamus Coleman skóroval v dvoch z posledných troch domácich stretnutí PL.

Ohlasy po zápase:

R.Koeman – „Prvých 20 minút bolo naozaj slabých. Boli sme nervózni a neistí. Každá lopta bola prihrávaná smerom dozadu, boli tam chyby a žiadna agresivita. Ale potom sme hrali do tela, ukázali sme neuveriteľného bojovného ducha a zaslúžili sme si vyhrať. Mali sme šťastie na konci, avšak hrali sme skvelý futbal a s podporou fanúšikov je nás vážne ťažké doma poraziť. Niekedy je ťažko porozumieť, prečo začíname zápasy tak slabo. Samozrejme, že je tam istý nedostatok sebavedomia, ale práve vtedy musíte ukázať svoju osobnosť. A my sme ukázali veľkú osobnosť. (o Barkleym) Bol jedným z hráčov, ktorí začali nervózne. Každý vie, aký fantastický hráč Ross vie byť. Čo ukázal po 20 minútach? Bol silný, agresívny, podržal loptu v poli… ak v tom bude pokračovať, bude hrávať.“

A. Wenger – „Nemyslím, že sme si zaslúžili prehrať, ale dostali nás dve hlavičky. Obzvlášť pri tej prvej si za to môžeme sami. Hoci sme postrážili Lukaka, skórovali dvaja obrancovia. Pravdepodobne sme im to uľahčili, keď začali hrať viac fyzicky. Hrali ako v pohári. Dobre bránili, keď sme kontrolovali hru. Vytvorili sme si šance, nie však veľa čistých. Dali sme do toho všetko a hráči sú sklamaní. Ťažko sme bojovali.“

Góly: 20´ Sánchez, 44´ Coleman, 86´ Williams

ŽK: 18´ Jagielka, 42´ McCarthy, 84´ Koscielny, 90+3´ Jagielka

ČK: 90+3´ Jagielka

Arsenal FC: Čech – Bellerin, Gabriel, Koscielny, Monreal, Coquelin (88´Pérez), Xhaka, Özil, Walcott (71´Giroud), Oxlade-Chamberlain (71´Iwobi), Sánchez

Everton FC: Stekelenburg – Coleman, Jagielka, Williams, Baines, Gueye, McCarthy (90´Mori), Lennon (68´Mirallas), Barkley, Valencia (79´Calvert-Lewin), Lukaku

Rozhodca: Marc Clattenburg

Počet divákov: 39 510, Goodison Park (Liverpool)