Leicester City – Everton 0:2

27/12/2016 0 Od BlueBlooded

Víťazný Boxing Day vylepšuje náladu po Derby. Toffees potopili obhajcu titulu ešte hlbšie a poskočili tak priebežne na 7. priečku v tabuľke.

Povedal niekto zimná prestávka?…

Vianočné obdobie so sebou prináša tradične nabitý program Premier League a Everton si chce prísť, dúfajme, na peknú porciu bodov. Do týždňa ho totiž čakajú tri stretnutia. A zbierať začal už včera, na pôde minuloročného majstra z East Midlands. Ako bolo už v preview načaté, Ranieriho družine sa v lige nedarí. Karamelky to mali len potvrdiť a podarilo sa.

Koeman nemal ľahkú úlohu. Prehra s rivalom vždy otupí zmysly a navnadiť sa na pozitívnejšiu vlnu dá zabrať, zaplakať či zapiť… moment… asi hovorím o fanúšikoch. Tak ešte raz. Prehra s rivalom má vždy namotivovať ako hráčov, tak manažéra, k o triedu lepším výkonom, aby zadosťučinenie nenapĺňalo len fanúšikov pri platení vstupného. Zostava sa teda dočkala štyroch zmien, z toho dvoch vynútených. Čiže, Holanďana v bráne kvôli zraneniu vystriedal Španiel Robles, znovuzrodeného a znovuzraneného McCarthyho veterán Barry. Do základu sa pretlačil Holgate a od začiatku bol nominovaný aj Kevin Mirallas, ktorému to proti Leicesteru strelecky ide. Na počudovanie si svoje miesto neudržal Valencia a spolu s Barkleym usadli na lavičku náhradníkov.

O úvodný výkop sa mali postarať hostia a udialo sa tak s pomocou čísla 11. Domáce Líšky nastupujú už druhú sezónu v tvare 4-4-2, ktorý im vyniesol senzačný majstrák a upustiť od toho zrejme nechcú ani v čase krízy. Budiž. Zato Koeman stále hľadá ten ideálny recept a formácia 3-4-3, ktorá fungovala dobre v prvom zápase sezóny, dostala šancu znova na Štefana. Aj počas sezón s Martínezom, sme boli svedkami aplikácie tohto systému najmä v pohárových zápasoch, čo nie je na škodu, ale väčšinou to bolo s o triedu horšími oponentmi. Ako sa ukázalo, problém s rozohrávkou pretrváva dodnes. V mnohých prípadoch prvých 45 minút si zadná trojica bezradne posúvala loptu v nádeji, že sa niekto hore uvoľní, nebodaj príde po loptu do hĺbky poľa, na vlastnú polovicu. Žiaľ, Barkleyho niet a nikto iný sa s loptou tak komfortne necíti. Nasledovala nuda, dlho a z obidvoch strán. Poslať domov a vrátiť peniaze – asi tak sa tváril Duncan Ferguson, odpľúvajúc na zem. Samozrejme, že občas sa naskytla príležitosť zočiť strelu, či iné vzrušenie, avšak hvizd rozhodcu bol očakávaný asi najviac, keďže nikto v hľadisku netúži dvíhať obočie nad tým, ako sa nič nedeje. Ako dôkaz, že duel sa naozaj hral od prvej minúty, spomeniem šancu Moriho hlavičky po Mirallasovom centri vysoko nad a Bainesovu krížnu strelu do šestnástky, na ktorú bol Kevin prikrátky o centimetre.

Kto by očakával razantné zmeny od lodivodov, musel byť sklamaný. Do druhého polčasu sa nastúpilo rovnako, len s obmenenými stranami. No a gólový moment prišiel nečakane. V 51. minúte si po spleti prihrávok našla lopta Roblesa, ako jedinú východiskovú situáciu s prehusteného stredu poľa, a ten sa nebabral a rovno asistoval. Jeho dlhý, presne mierený nákop medzi dvojicu domácich stopérov perfektne využil pozorný Mirallas. Svojou rýchlosťou ušiel danej dvojici, nábehom do strany si zväčšil uhol pred brankárom a zakončil k vzdialenejšej žrdi. 0:1. Nie, zápas po tomto góle nenabral väčšie obrátky. Teda, podľa toho ako hodnotíte slovo väčšie. Do nadstaveného času sa Talian na lavičke Leicesteru pokúšal spraviť niečo zo zápasom, no potenciálne vplyvné striedania mali vplyv na skóre len potenciálne. Treba povedať, že dnes aj vďaka skvelému Roblesovi v bráne, ktorý si bez pochybností chodil po centre a komandoval vápnu ako jeho vlastnému. Do zápasu sa pozrel aj mladý Tom Davies, čo sa ukázalo ako dobrý krok od manažéra, keďže vitalita v strede ihriska ochabovala s pribúdajúcimi minútami. V 83. minúte poskytol Lukaku, po vysunutí Barkleym, šancu ako na striebornom podnose Gueyemu. Ale ako to už býva so Senegalčanom, v sklze nepremenil do polo odkrytej brány. Štyri minúty sa nadstavovali a Leicester sa zúfalo snažil vytvoriť vyrovnávajúci gól. Ross Barkley odobral loptu vo vlastnom pokutovom území súperovi a čo sa sprvu zdalo ako urgentný odkop do bezpečia, sa neskôr prejavilo do dlhého pasu s očami, ktoré našli Lukaka na polovici súpera. Mohutný Belgičan si poradil v súboji pri čiare s domácim Morganom a rútil sa na bránu. Tam si vycvičil ďalšieho obrancu a nekompromisne zakončil poza Schmeichelov chrbát. 0:2. Ešteže si nevedel vyzliecť dres popri oslave svojho náramného gólu, inak by Evertonu pomyselná cena fair play ušla. Takto ostávame bez kariet akejkoľvek farby, no o tri body ťažší po záverečnom hvizde pána Attwella, ktorý duel zvládol náramne.

Muž zápasu: Joel Robles (SkySports), Romelu Lukaku (BBC)

Zaujímavé štatistiky:

Everton je neporazený v posledných piatich zápasoch PL na pôde súpera, hraných na Boxing Day.

Romelu Lukaku skóroval 7 z 11 gólov Evertonu v PL na ihriskách súperov túto sezónu.

Kevin Mirallas strelil gól v každom z posledných troch zápasoch PL proti Leicesteru.

Ohlasy po zápase:

R.Koeman – „Hrali sme dobre, druhý polčas bol lepší než prvý. Za stavu 1:0 sme zlepšili držanie lopty a to je otázka sebadôvery. Myslím, že sme mali šance streliť viac gólov. Bol to dobrý tímový výkon s bojovnosťou. Dobre sme bránili a protiútočili. Vieme, že PL je ťažká a musíme sa teraz pripraviť na Hull. Dnešok nám pridáva sebavedomie“

C. Ranieri – „Mali sme to pod kontrolou a zrazu tam bol dlhý nákop, na ktorý sme neskoro zareagovali a oni skórovali. Potom sme boli nervózny a súper kontroval zápas lepšie. Táto sezóna je taká, nič nie ľahké, nič správne. Musíme na tom pracovať a zareagovať. Musíme držať pri sebe v zlých obdobiach.“

Góly: 51´ Mirallas, 90+1´ Lukaku

ŽK: 79´ Simpson, 85´ Drinkwater, 90+1´ Morgan

Leicester City FC: Schmeichel – Simpson, Wasilewski, Morgan, Chilwell, Gray (65´Ulloa), King (64´Mahrez), Amartey, Albrighton, Okazaki (46´Drinkwater), Slimani

Everton FC: Robles – Holgate, Williams, Funes Mori, Coleman, Gueye, Barry (68´Davies), Baines, Lennon (88´Cleverley), Lukaku, Mirallas (76´Barkley)

Rozhodca: Stuart Attwell

Počet divákov: 31 985, King Power Stadium (Leicester)