Middlesbrough – Everton 0:0

12/02/2017 0 Od BlueBlooded

Frustrujúci zápas v neúprosnom počasí priniesol na Teesside nemastnú, neslanú a čo je podstatné, bezgólovú remízu.

V Severnom Yorkshire to včera futbalu neprialo. Síce sa žiadny zápas neodložil, no počasie si aj tak robilo po svojom. Upršané podmienky na brehu rieky Tees, museli zvládať v štvorstupňovej teplote obidve mužstvá rovnako. Výsledok? Na Riverside Stadium sa Smoggies s Toffees rozišli nezáživným futbalom zmierlivo, čiže po bode.

Koeman bol nútený nechať doma dve mená a to zo zdravotných dôvodov. James McCarthy pociťoval akúsi stuhnutosť (v zadnom stehennom svale), takže Ronald radšej nič neriskoval a v prípade Kevina Mirallasa zaúradovali triesle. Ak bol niekto prekvapený Koném na lavičke, bolo to práve z tohto dôvodu. Zmena sa zákonite musela prejaviť aj na základnej zostave. V nezmenenej formácií z minulého týždňa (4-3-2-1) Íra nahradil Davies a po dlhšom čase, sme boli svedkami i návratu Gueyeho, ktorému uvoľnil miesto Barry.

Prvý ne-britský manažér v histórií Middlesbrough nemal s čím váhať. Na domáci trávnik poslal tradične dobre organizované mužstvo v tvare 4-3-3 a jasným obsadením. Jediné otázniky v zostave vymazali Espinosa na stopérovi, letná posila de Roon v zálohe a Stuani na krídle.

Ross Barkley si vypýtal striedanie od Toma Daviesa na výkope a mohlo sa začať hrať, premiérovo v súťažnom zápase, v druhej sade tmavých dresov. Skoro by si človek pomyslel, že ich Umbro zabudlo dodať, no chyba bude zrejme niekde inde. Odporúčal by som sa spýtať Jimmyho Martina. Prvé vzrušenie prišlo v 4. minúte po prieniku Barkleyho. Ross našiel v malom vápne nabiehajúceho Daviesa, tomu však lopta ušla.

Preveľká škoda snubnej šance. Tom pokračoval vo vysokej aktivite. Na ihrisku zaujímal pokročilejšiu pozíciu a často napádal až na úrovni Lukaka. Everton sa snažil o kontrolu, ale prvá polhodina hry sa niesla skôr v znamení hľadania rytmu, ktorý často narušovali hráči súpera svojou, až prekvapivo fyzickou prezenciou. Hoci niekedy to nebolo ani zapotreby, pretože nebolo ťažké určiť, komu vplyv Severného mora vadil viac.

Kto zabával divákov pádmi na klzkom trávniku, boli Karamelky. Trochu futbalovejšie sa to darilo Traorému, ktorý svojimi prienikmi dvíhal zo sedačiek domácich a predovšetkým nervóznu obranu hostí. Najvážnejšia šanca prišla v 31. minúte. Davies výborne vystihol prihrávku a okamžite vysunul Lukaka do šprintu. Ten to mal na ľavačku a nebyť zníženého streleckého uhlu ex-brankárom Barcelony, Everton by viedol.

A o presne 10 minút mohol znova vďaka Lookmanovi. Ten dostal dokonca 2 šance po sebe, ale na obidve si nárokoval Valdes, za výdatnej pomoci svojej obrany. Pri týchto príležitostiach pochvala patrí Barkleymu. Jeho skvelé prihrávky často otvárali možnosti na zmenu skóre, avšak ani v jednom prípade sa nenašla od spoluhráčov kvalitná koncovka, či finálna prihrávka. Prvý polčas sa skončil za hlásenia výsledkov súbežne hraných zápasov – Adama vs Ademola 0:0.

Druhý začal bez zmien a s výkopom domácich nastal útlm hostí, asi tak do 60. minúty. Medzi tým si stihol Traoré vymeniť stranu, aby bol po ruke vlastného manažéra a domáci debut bol dopriaty čerstvej januárovej posile, Adlenovi Guediourovi. Koeman neotáľal a na ihrisko poslal po štyroch presedených zápasoch Valenciu. Dole stiahol zatiaľ rozohrávajúceho sa Ganu. Zmena vidno nebola, Valencia efektívne zapadol do nevýrazného výkonu celého mužstva v druhom dejstve. Výrazne neefektívny, bol naopak muž s píšťalkou, Mike Dean.

Clayton nemal dohrať zápas po druhej žltej karte a zákrok striedajúceho Ramireza by si zaslúžil aj červené ocenenie (pre ujasnenie – toto nie sú sťažnosti á la „nevyhrali sme pre rozhodcu“, toto je kritika výkonu arbitra za nekonzistentný výkon počas 90. minút). Hra Boro sa stupňovala k lepšiemu a prichádzali aj vážnejšie šance. Jednu takú musel Bainesy zastavovať na čiare, po hlavičke Gibsona. Samozrejme, nebolo to jednostranné.

Na opačnom konci Ross opäť skvelo vysunul Ademolu za obranu a mladý Angličan Španiela v bráne ani tentokrát neprekonal, asi v najväčšej šanci Evertonu v druhom polčase. Následne bol striedaný Lennonom. V 87. minúte sa Koeman zrejme zmieril s deľbou bodov a na ihrisko poslal Barryho, čo zafungovalo.

Ale tesne po jeho príchode sa predsa len udial vrchol zápasu. Len pár minút pred Garethom, striedala Negreda ďalšia posila menom Gestede a mohlo byť po remíze. Pretože Chambers načechral kvalitnú a poslal rovno na rozbehnutého reprezentanta Beninu. A poviem vám, ak by tam bola aj murovaná stena, tak ten človek ju prerazí hlavou. Takú razanciu mala lopta, ktorú Robles zákrokom zápasu, nevedno ako, vytlačil z brány.

Coleman, Williams, Schneiderlin – všetci pod Gestedem, nemali ani ani najmenší nárok. Boli doslova preletený 193 cm útočníkom, ktorého si Karanka vypýtal z Aston Villy. Ostávalo už len jediné… odpískať koniec. Šťastný predpokladám, pre obidve mužstvá.

Fanúšik môže akurát krútiť hlavou nad premrhanou príležitosťou v tabuľkovej honbe za Európou, no vec sa má tak, že sme tam kde sme zaslúžene a zatiaľ nemáme na viac. Možno pri inej konštalácii hviezd, by sa podarilo tie dva body ukradnúť. No momentálne sa viac pozeráme na výsledky ostatných, konkrétne zaváhania tých pred nami. A ako postreh musím napísať, že prvýkrát od jeho zranenia, mi na ihrisku skutočne chýbal Yannick Bolasie.

Zaujímavé štatistiky:

• Ronald Koeman je neporazený v 8 ligových zápasoch. Jeho najdlhšia šnúra v jednom klube.
  • V 4 zápasoch z posledných piatich na Riverside Stadium udržal Everton čisté konto.
  • Middlesbrough v lige vstrelilo doma len 11 gólov túto sezónu. Najmenej z celej PL. 11 zápasov tiež nevstrelilo žiadny gól.
  • Zverenci Karanku taktiež nevyhrali už 8 zápasov v lige po sebe. Ich najdlhšia séria od februára 2009.

Ohlasy po zápase:

R.Koeman – „Remíza je férový výsledok. Mali sme najlepšie šance v zápase, oni mali dobrú hlavičku na konci. Bolo ťažké niečo vytvoriť v ťažkých podmienkach, pretože boli vynikajúco defenzívne organizovaní a o trochu agresívnejší v druhom polčase, ale myslím, že sme to mali pod kontrolou. Čisté konto s jedným bodom je naozaj pozitívum.“

A.Karanka – „Je to naozaj dobrý výsledok s vynikajúcim tímom v skvelej forme. Diváci boli opäť úžasný. Hráme dobre so silnými súpermi a ak budeme tak hrať aj proti rivalom o záchranu, potom ich môžeme poraziť.“

Muž zápasu: Victor Valdes (BBC/Sky)

ŽK: 31´ Clayton, 85´ Ramirez

Middlesbrough FC: Valdes – Chambers, Espinosa, Gibson, Fabio, Forshaw (58´Guedioura), Clayton, de Roon, Traoré, Negredo (82´Gestede), Stuani (67´Ramirez)

Everton FC: Robles – Coleman, Williams, Funes Mori, Baines, Davies, Gueye (62´Valencia), Schneiderlin, Barkley (87´Barry), Lookman (73´Lennon), Lukaku

Rozhodca: Mike Dean

Počet divákov: 31 496, Riverside Stadium (Middlesbrough)