Everton – Sunderland 2:0

26/02/2017 0 Od BlueBlooded

Sunderland pridáva na domácej pohode v tomto roku. Po premiérovom zásahu Gueyeho a vyrovnanom rekorde Lukaka, si Toffees pripísali dôležité body v povinnej jazde.

Pohárová neúčasť nám zaručila dvojtýždennú prestávku a tú Karamelky prečkali v teplejších podmienkach piesočnatého Dubaja. Ako a či im to pomohlo, ste mohli vidieť vo včerajšom zápase, kde sme hostili beznádejne posledné, Čierne Mačky z Wearside.

David Moyes pokračuje vo svojej misii za spásou šesťnásobného majstra Anglicka v najvyššej súťaži a dopomáha si k tomu ako vie. V prvom stretnutí tejto sezóny, ste mohli napočítať troch bývalých hráčov Evertonu v jeho kádri. Dnešným dňom je toto číslo už dvojnásobné. Náhoda? Vôbec nie. Ale nás to už nemusí trápiť.

Ani Koemana. Ten je naopak rád, že sa mohol zbaviť nepotrebných/nevyťažovaných hráčov a sústrediť sa len na to perspektívne. Od zápasu s Middlesbrough sa udiali len lavičkové zmeny. Koného s Lennonom vystriedali navrátilci po zranení, Mirallas s McCarthym a Everton teda zachoval zloženie i zoskupenie.

Pri nástupe na ihrisko nemohol chýbať Bradley Lowery s ďakovným dresom „Thank You Everton“ a po vylosovaní, sa mohlo začať hrať s výkopom Rossa Barkleyho. Očakávane sa Everton chopil kontroly a pri nekladení odporu súpera si rýchlo vybojoval sériu zle zahraných rohov, po ktorej prišlo ochladenie v podobe nezáživnej hry, preferovanej hosťujúcim mužstvom. Prvá šanca prišla pri vynikajúcej prihrávke od Bainesyho, do medzipriestoru vo veľkom vápne. Tam číhal Lookman a byť väčšej razantnosti strely, vedenie by bolo na svete.

Pickfordovi totiž strela vypadla. Ďalšia možnosť sa naskytla Gueyemu. V 20. minúte sa vo veľkom uhle predral k bráne, ale zblízka gólmana nedokázal prestreliť. Duel, sledovaný manažérom Anglickej reprezentácie na tribúne, sa po polhodine začal vyrovnávať. Ojedinelé výpady mali za úlohu vyhľadávať nebezpečné situácie, ústiace do faulov a profitu zo štandardných situácií. V obrannej fáze sa zase Black Cats často zoskupovali v päťčlennej zálohe a nedávali tak veľa priestoru na hľadanie medzier.

Obzvlášť, ak Lukaku hral v šetriacom režime po doliečení lýtka, čo znamenalo menej nábehov z jeho strany. Či mu to môžeme mať za zlé, je otázka pre manažéra. Avšak postupný tlak hostí, ak sa to dá tak nazvať, mal presne opačný efekt. Pri rýchlom zvrátení nebezpečnej situácie, sa Everton často dostával do rýchlych protiútokov. Nebol to síce prípad prvého gólu, ale rýchlosť hry bolo to, čo Moyesovej družine robilo problémy.

Davies z vlastnej polovice zacentroval neskutočne mätúcu prihrávku na Colemana, ktorý vyzval Gueyeho v nábehu na zakončenie. Tréning sa vyplatil. Gana nechytateľne zavesil do hornej časti brány a utekal sa objať s holandskou legendou na lavičke. Skóre sa mohlo navyšovať hneď o dva, pretože Barkley nebezpečne strieľal k pravej žrdi, s čím si poradil brankár a na gól si nárokoval aj Davies. Ten svojim pokusom vonkajším priehlavkom tyč orazítkoval. To na odpískanie prvého polčasu úplne stačilo.

V tom druhom si Sunderland počínal výrazne lepšie. Ich odvážnejší prejav na lopte nedovoľoval modrým dostať sa do rytmu, až kým si Schneiderlin nezobral dirigentskú paličku a nezačal udávať tempo a smer hry. Hra Toffees si pýtala pozitívny impulz v útočných radoch a Koeman neváhal ísť za druhým gólom, ktorý by oponenta nadobro zlomil. Na ihrisko sa tým pádom postupne dostali Mirallas aj Valencia.

Prvý spomínaný minul v bránu v dobrej pozícií, po lahodiacom vysunutí od Barkleyho, ktorý umne svojím pohybom vytvoril miesto pre nikým nestráženého Kevina. Najväčšia šanca hostí prišla v 78. minúte. Po rýchlej kontre sa lopta cez celé ihrisko dostala až k Defoeovi a ten tiesnený obrancami trafil brvno, od ktorého sa lopta odrazila ďalej do hry, avšak Coleman ju stihol včas odpratať do bezpečia.

Pravidlo „nedáš – dostaneš“ zaúčinkovalo už o dve minúty. Po odbránení hrozby sa lopty zmocnil Mirallas a ihneď posielal Lukaka do šprintérskeho súboja s Oviedom. Nebude ťažké predpovedať, kto mal navrch. Oviedo sa snažil na poslednú chvíľu Belgičana zastrihnúť, no odrazenej strele od jeho nôh, ktorá preletela Pickforda do brány, už nezabránil. Rekord Duncana Fergusona vyrovnaný. Do konca zápasu stihol Romelu poslať do 100 % príležitosti Ennera Valenciu, ten však v súboji s brankárom pohorel. Takže, s výsledkom 2:0 bol pre Evertonians odpískaný koniec 26. kola Premier League.

Zaujímavé štatistiky:

• Od odchodu v roku 2013, David Moyes prehral v lige každý zápas s Evertonom a ani raz jeho tím neskóroval.
  • Everton nastúpil s najmladšou ligovou zostavou v Goodison Parku (vekový priemer 25 rokov a 349 dní), od mája 2009 proti Tottenhamu (25 rokov a 162 dní).
  • Seamus Coleman ako obranca, bol priamo zapojený v 35 ligových góloch za Everton. Viac boli len David Unsworth (45) a Leighton Baines (76).

Ohlasy po zápase:

R.Koeman – „Sú to tri body a ďalší čistý štít. Bol som potešený prvým polčasom, druhým nie. Myslím, že sme poľavili v tempe v druhej polovici a hrali viac dozadu ako dopredu. Stále tam je medzera medzi nami a tímami nad, ale máme pred sebou 12 zápasov. Musíme pokračovať a zachovať formu. Mužstvo je silné a málo inkasuje, tak môžeme zbierať veľa bodov.“

D.Moyes – „Robili sme, čo sa dalo, aby skóre ostalo len 1:0. Neboli sme dobrí v prvom polčase, ale zlepšili sa v tom druhom. Naše prihrávky boli strašné a nehrali sme sebavedomo. Nevyrovnali sme so šance a dostali lacný druhý gól. Musíte mať na pamäti kvalitu Evertonu, kde sú a čo sa snažia dosiahnuť.“

Muž zápasu: Idrissa Gueye (Sky), Tom Davies (BBC)

Góly: 40´ Gueye, 80´ Lukaku

ŽK: 35´ Gibson, 77´ Oviedo

Sunderland AFC: Pickford – Jones (90´Manquillo), Koné, O´Shea, Oviedo, Gibson (79´Honeyman), Larsson, Ndong, Januzaj, Borini (79´Khazri), Defoe

Everton FC: Robles – Coleman, Williams, Funes Mori, Baines, Davies (70´Valencia), Gueye, Schneiderlin, Barkley (83´McCarthy), Lookman (60´Mirallas), Lukaku

Rozhodca: Stuart Attwell

Počet divákov: 39 595, Goodison Park (Liverpool)