Zemřel Alex Young, jeden z klubových velikánů

27/02/2017 0 Od Riči

Ve věku 80 let skonal Alex Young. Elegantní útočník s přezdívkou Golden Vision, který působil na Goodison Parku mezi lety 1960 a 1968.

Legendární Skot, ročník narození 1937, přestoupil do Evertonu v roce 1960 z Heart of Midlothian za 42 000 liber. Toffees tehdy stáli na prahu nové a úspěšné éry. Do čela klubu usedl bohatý předseda John Moores a manažerem byl proslulý Harry Catterick.

Young byl středním útočníkem, typické číslo 9. Ve skvělé dvojici s Royem Vernonem dovedl Everton k mistrovskému titulu v sezóně 1962/63. Young o tři roky později, už bez partnera Vernona, pomohl k dalšímu triumfu. Blues v nezapomenutelném finále FA Cupu zdolali Sheffield Wednesday 2:0.

Golden Vision odešel z Evertonu v roce 1968. Na skok se vydal do irského Glentoranu, než zakončil kariéru v Stockportu County. V modrém dresu odkopal 273 zápasů a vstřelil 87 branek.

„Bude nám strašlivě chybět,“ řekl jeho syn Alex Junior. „Zemřel v klidu po boku manželky v malé nemocnici poblíž Edinburghu. Poslední týdny srdnatě bojoval s těžkou nemocí. Všechno je velmi čerstvé, ale chci, aby lidé na Merseyside byli informováni.

Otec miloval Everton a rád se do Goodison Parku vracel. Vždy říkával, že se tam cítí jako v kostele.“

O Alexovi Youngovi byl natočen dokument, k zhlédnutí je na YouTube.