Everton – Watford 3:2

06/11/2017 0 Od BlueBlooded

Šiesta prehra v rade sa nekoná. Everton sa vzoprel zdanlivo určenému osudu a tvrdou prácou zaskočil Hornets v dvoj-gólovom náskoku po hodine hry. Aj takto sa dá uctiť Remembrance Day.

David Unsworth to konečne dokázal. Hráči odovzdali maximum a diváci na Starej Dáme podržali mužstvo, balansujúce na hrane totálneho kolapsu. Ten sa však neudial, takže, ako to teda bolo? Po nakladačke od francúzskych “olympionikov” sa vrátili karameloví na Finch Farm a ako zahlásil dočasný šéf, pripravovali sa na pohárové finále. Takzvané. Veď, keď sa ho v Európskej Lige nedočkáme, prečo si nespraviť vlastné doma, však?

Ako som spomenul tú prípravu, tú nedokončili Mirallas so Schneiderlinom. V sobotnom tréningu vedenom Duncanom Fergusonom, boli ním samým poslaní predčasne preč, pozorne čítajte, pre nedostatok snahy! S najväčšou pravdepodobnosťou pravdivé tvrdenie, pri ktorom ostáva rozum stáť a nejeden fanúšik neveriacky krúti hlavou, čo sa to v zákulisí futbalu v Halewood môže diať. Hlavne ak nás z biedy dostáva hráč, ktorý bol rok a pol ignorovaný mimo diania, pre údajný nedostatok kvality. Po naliatí si čistého vína uznáme, že Niasse nie je oku ľahodiaci hráč, ale futbal je predsa o výsledkoch…

Už prejdem rovno k veci, lebo Rhino si nezobral ponaučenie z čias holandských. Výborne poskladaný zvyšok tímu v tvare 4-2-3-1 doplnil na pozíciach krajných záložníkov tradičným mrhaním Rooneyho so Sigurdssonom. Jeden si proste nedá povedať. A očividne ani dvaja. Náprotivok u hostí mal rovnaký plán a efektívne ukazoval, ako sa reálne má hrať v pozíciach pri postrannej čiare. Prvopolčasový výsledok snahy Toffees bola teda asi príprava na príchod Sama Allardycea. Toľko nakopávaných lôpt na Oumara si totiž inak ani neviem vysvetliť, nie to ešte ako bol schopný v dvanástej minúte nadstaveného času končiaceho sa zápasu stále šprintovať. Mimo iné, držanie lopty v prospech súpera na domácej pôde je len ďalším dôkazom, ako sme to smerom dopredu mali celkom pomýlené. Žiaľ, plán hry je jedna vec a personalistika druhá.

Našťastie si Unsworth všimol, že jeho taktika akosi pokuľháva a nasadil do hry človeka, na ktorého sa pozerá, dokonca aj dobre. Lenže to už bežala druhá polovica jedenásteho kola Premier League a Everton už prehrával, ako obyčajne. V prvej minúte druhého dejstva bol v hlavičkovom súboji faulovaný Keane, čo vyústilo v prečíslenie troch na dvoch a osamotený Richarlison si s obídením Pickforda počínal expertne. 1:0. Príchod Lookmana zaznamenal tradičné oživenie, avšak obrat sa nekonal. Presný opak. Štandardná situácia zo zahrávaného rohu hostí značila zlé pokrytie Kabaseleho Jagielkom a gól v našej sieti. 2:0. Už pri prvom inkasovanom, sa nám obracal žalúdok v známom pocite úzkostnej bezmocnosti. Čo sa bude diať ďalej?

Trvalo to tri minúty, kým hráči dostali publikum do varu tým správnym spôsobom. Potom sa veci dejú akoby sami od seba. A všetko, čo k tomu stačilo, bola obyčajná bojovnosť a ochota nevzdať sa. Ademola si šikovnou prácou nôh spravil miesto a dlhšou loptu za obranu, dal dôvod číslu devätnásť započať honbu za českým míčem. Prvým dotykom prepasíroval guľatý nezmysel za vybiehajúceho brankára a nasledujúcimi už len popohnal k sieti, pretože Kabasele mu zákrokom na pokutový kop vystreliť nedovolil. Lopta sa však dokotúľala za čiaru. 1:2. Aby Niasse nestrašil obranu Watfordu sám, na trávnik bol vyslaný DCL v maske Robina a pripísal si svoj premiérový ligový gól v tejto sezóne. Áno, 2:2 po rohu zahranom Bainesom. Tlak hostí prišiel do tretice zvýšiť Lennon a podarilo sa. Holebas si počínal v pokutovom území neohrabane a pošmyknutím nechtiac skosil obiehajúceho Aarona, ktorému tak zabránil v šprinte za loptou. Penalta! Baines! Goodison Park na nikoho iného ani nepomyslel. Ľavý dolný roh a 3:2! Sníva sa nám? Nočná mora dvanástich minút nadstaveného času. Budíme sa spotení na druhom konci ihriska. Ďalší pokutový kop za faul Pickforda na Richarlisona. Kto ho zahrá, veď Deeney je suspendovaný? …Tom Cleverley, ĎAKUJEME.

Muž zápasu: Leighton Baines (Sky/BBC)

Zaujímavé štatistiky:

• Evertonu sa naposledy takýto obrat (z 0:2) v PL podaril len raz. A to v sezóne 1993/94, ako The Great Escape. Vtedy sme v Goodison Parku hostili Wimbledon FC, súčasný MK Dons po premenovaní a presťahovaní. Nemýliť si s dnešným AFC, založeným bývalími fanúšikmi Wimbledonu.
  • V počte premenených penált, sa svojou 19. posunul Leighton Baines na 10. miesto v rebríčku PL. Avšak v percentuálnej úspešnosti je už tretí, s 90.5% pri pomere 21:19. Taký David Unsworth ich z 26 premenil 22 – 84.6%.
  • Dominic Calvert-Lewin túto sezónu zariadil vo všetkých súťažiach najviac gólov, spomedzi všetkých hráčov Toffees – 7. Pripísal si už päť gólov a dve asistencie.
  • Na Grand Old Lady sa darí najmä Oumarovi Niassemu. V štyroch ligových zápasoch v tomto ročníku, vsietil doma rovnaký počet gólov.
  • Watford stráca formu. Toto bola jeho tretia ligová prehra v rade. Predtým v ôsmich zápasoch za sebou prehral iba raz, trikrát remizoval a štyrikrát bral všetky body.
  • Richarlison je výnimočný talent. Inak by v PL hrať nemohol. Doslova. V tejto sezóne bol priamo zapojený do šiestich gólov The Hornets. 4 góly a 2 asistencie. Najviac spomedzi hráčov Marca Silvu.