Crystal Palace – Everton 2:2

19/11/2017 0 Od BlueBlooded

Šťastné Karamelky ukradli Orlom z Londýna dva body, pre seba jeden. Zaslúžene určite nie, pozitívum však prináša zlepšená psychika hráčov, ktorí sa dokázali dostať až dvakrát z nepriaznivého stavu.

Gól! Presne tak začalo sobotné futbalové poobedie s Toffees, naladenými na streame. Lenže, ako hostia boli pyžamovo šedí, tak boli pyžamovo aj prispatí. Nevedno však prečo. Jeden Evertonian by čakal, že po dvojtýždennej pauze, spôsobenej tradične nudnou reprezentačnou prestávkou, sa hráči spoločne s ešte stále len dočasným trénerom Unsworthom, pokúsia nadviazať na heroický výkon z domáceho prostredia proti The Hornets.

Ako hrdí fanúšikovia klubu nám vlastného si priznajme, že takéto tímy (rozumej v boji o záchranu) by sme mali plieskať gól negól. A nehovorím to preto, že sme sa aspoň na chvíľku vynorili zo zostupovej zóny aj práve my. Zvyknutí na istý štandard, ťažko sa na to pozerá, ešte horšie podporuje. Nerozumiem, nechápem, neakceptujem, no nezatváram oči. Prečo to sakra nejde?! Čo sa deje s hráčmi, schopnými ešte pred trištvrte rokom položiť drahých Citizens na zakrvavené kolená? Môže sa vytratiť profesionálnym športovcom víťazný duch, zdravé sebavedomie a vydrilované, či bohom nadelené nadanie zo dňa na deň? Všetko nasvedčuje tomu, že áno…

Aby bolo jasné, momentálne sa tu nevyplakáva nad tragédiou včerajšej remízy. Predchádzajúce riadky mali za účel len bližšie neobjasniť dlhotrvajúcu absenciu futbalovej esencie mužstva v kráľovskej modrej. A David Unsworth zatiaľ príliš svetla do prípadu nepridáva. Štyri zápasy, štyri body. Stačí to? Ohromil? Asi nie. Ale má vieru nás všetkých. Podobnú, akú vkladá do hráčov, ktorých poslal v slušnom lejaku do dvanásteho kola Premier League. Rooney na lavičke, Schneiderlin a Lookman v základe. To boli hlavné novinky, nad ktorými si zápasoví komentátori a odborníci lámali hlavy.

Everton nastúpil vo formácií 4-2-3-1 a jeho domáci protivník zaujal tvar 4-4-2, s neortodoxnými útočníkmi v podobe Zahu a Townsenda. Už spomínaný gól padol hneď v prvej minúte a to do siete Pickforda. Cabaye započal obliehanie našich a prudkou prihrávkou našiel na začiatku vápna Loftusa-Cheeka, ktorému Keane nestíhal a dovolil vystreliť po zasekávačke. Jordan v bráne skvele zareagoval, naneštastie však loptu vyrazil presne ku Kennym nebránenému McArthurovi, ktorý problém so skórovaním do prázdna už nemal. 1:0. V piatej minúte sa skóre na neradosť domácich menilo. Bainesy vybojoval loptu pre Niasseho, ten sa klasicky vyrútil do šestnástky a po veľmi ľahkom kontakte sa kinematograficky porúčal na zem. Nuž, ako zástanca fair-play som potešený nebol, hoci srdce mi plesalo od premenenej penalty naším obrancom s číslom tri. 1:1. Hra sa potom trochu upokojila, opraty prevzali očakávane domáci a Karamelky sa ku slovu dostávali len sporadicky. Keď už, tak si gól takmer pripísal neustále vypískavaný Niasse. Jeho vskutku nápaditý dribling (kde sa to v ňom vzalo?) mal v osemnástej minúte efekt a konečný produkt, ktorou bola strela na bránu vytlačená Speronim. Hodgsonovcom sa úsilie znovu vyplatilo po vyše hodine hry. Rýchla kombinačná akcia smerom kraj-stred-kraj-stred, si našla vo vyšachovanej obrane voľne nabiehajúceho Zahu v klinickom zakončení. 2:1 a nočné mory z Whitehorse Lane mohli byť skutočné. Tesne pred prestávkou sa ale rozplynuli po nezvládnutej rozohrávke od zadu, kedy Ward poslal domácej legende v bráne malú domov. Na Oumara si dovolila kľučku a s veľkou odozvou od publika poslala loptu práve obkolesenému Dannovi. Gueye v tom momente spravil to, čo vie najlepšie – vybojoval loptu! Tú poslal Sigurdsson krásne do behu Oumarovi a ten si už pomstu vychutnal ukážkovo a s chladnou hlavou. 2:2.

Po polčase prišlo na rad dvojité striedanie. Schneiderlina pod injekciami kvôli boľavému palcu nahradil Davies a trápiaceho sa Lookmana Calvert-Lewin. Dominic mohol zvýšiť na 3:2 z pohľadu hostí, ale Speroni sa snažil odčiniť predpolčasové poľavenie z koncentrácie. Do konca zápasu sa nič vážnejšie neudialo, poväčšine času sme boli terčom tlaku domácich. Prvé minúty si po dlhom čase pripísal Sandro, striedajúci Lennona a prezentoval sa živým výkonom so šikovnými prihrávkami. Dobrý zápas konečne odohral aj Gylfi, hoci až príliš často bol vzdialený od centra útočného diania. Celkovo, výkon stále nehodný Evertonu – veľký kus šťastia, málo kreatívnych myšlienok či herných vzorcov, krehká defenzíva, no drina spojená s neúnavnosťou, ktorá nám zachránila zápas. Všetko znaky, ktoré definujú súčasný Everton. Koľkýže to krát, čo musela prísť razantná polčasová zmena z lavičky? Príde veľký vysledkový zlom, alebo budeme svedkami postupného zlepšovania? S novým trénerom alebo nie, do diskutovania priatelia…

Zaujímavé štatistiky:

• V histórií Premier League inkasoval Everton v prvej minúte až v 10 zápasoch. Viac, než ktorýkoľvek iný tím.
  • Len David Unsworth je jediný obranca, ktorý v PL vstrelil viac gólov z pokutových kopov (22), ako Leighton Baines (20).
  • Pri Bainesym ešte ostaneme. Toto bolo prvý raz, čo sa mu podarilo skórovať v dvoch dueloch PL za sebou.
  • Oumar Niasse vsietil túto ligovú sezónu 5 gólov v 7 zápasoch. V predchádzajúcich dvoch nazbieral len 4 presné zásahy v 22 stretnutiach.
  • James McArthur rozvlnil sieť už po 51 sekundách hry. Zatiaľ najrýchlejší ligový gól v sezóne a druhý najrýchlejší Crystal Palace v PL. Len Dwight Gayle bol v auguste roku 2014 proti Newcastleu rýchlejší, čož je jeho terajší zamestnávateľ.
  • Z prvých 12 zápasov má Palace len 5 bodov. S takým počtom, alebo menším po dvanástom kole, sa podarilo v prežiť v prvej lige len jedinému tímu. A tým bol Everton so štyrmi bodmi, v sezóne 1994/95.